VDU seminarus surengs dr. Donas Kalbas iš Olandijos

Spalio 3–4 dienomis Vytauto Didžiojo universitete viešus seminarus surengs olandų socialinės antropologijos tyrėjas, dėstytojas dr. Donas Kalbas (Vidurio Europos universitetas, Vengrija).

Spalio 3 d., penktadienį, 11–13 ir 15–17 val., VDU III-iuose rūmuose (K. Donelaičio g. 52–423), svečias surengs seminarą „The Economy is No-Thing: Simple Thoughts on Complex Global Mobilizations“ („Ekonomika yra niekas: paprastos mintys apie sudėtingas globalias mobilizacijas“).

Pranešime D. Kalbas susies vieną esminių antropologinės politinės ekonomikos (APE) prielaidų su diskusijomis apie vykstančias globalias mobilizacijas. APE nelaiko ekonomikos kažkuo, kas egzistuoja savarankiškai, atskirai nuo visuomenės. Pasak Polanyi‘o, Marxo ir Mausso, visas ekonomikas įtvirtina, sudaro ir reguliuoja socialiniai ryšiai ir praktikos, jas veikia kultūriniai veiksniai ir t. t. Nors globalinės mobilizacijos, siejamos su „Occupy Wall Street“, Arabų pavasariu, Vidurio ir Rytų Europa ir t. t., yra skirtingų išorinės apraiškos formų, turint omenyje jų įsitvirtinimą skirtingose visuomenėse bei istorijose, tačiau esminiai procesai, kurie šias įvairias mobilizacijas sukelia, yra suformuoti netolygios kapitalistinės transformacijos, kurią išgyvena šiandienos pasaulio visuomenė.

Kitą dieną, spalio 4-ąją, 11–13 ir 15–17 val., lektorius toje pačioje auditorijoje skaitys seminarą „Ukraine is Nothing Special“ („Ukraina yra nieko ypatingo“). D. Kalbo teigimu, nors žmonės įprato Maidaną ir pilietinį karą Ukrainoje vertinti kaip ypatingą įvykį, kuris visiškai priklausomas nuo vietinių savitumų, tačiau jis toks nėra. Tai yra Europoje ir visame pasaulyje matomų tendencijų – dvigubų poliarizacijų – kondensacija ir išdidinimas. Tačiau Ukrainos atvejis ypatingas, nes tos bendros tendencijos buvo pagreitintos ir padidintos vos per kelis mėnesius.

Donas Kalbas yra olandų socialinės antropologijos lektorius, dėstantis CEU, Budapešte. Jo žinomiausia knyga – „Expanding Class: Power and Everyday Politics in Industrial Communities, The Netherlands, 1850–1950“. Antropologas taip pat yra leidinių „Critical junction: anthropology and history beyond the cultural turn“, „Globalization and development: themes and concepts in current research“, „Ten Years After: Hidden Histories and New Mythologies in East-Central Europe“ redaktorius. Šiuo metu jis skaito kursus „Globalization and Development” ir „Modernity: Institutions, Power, Agency”.

Seminarų aprašas