Ekspozicija „Vivat Universitas Vytauti Magni“

  • Adresas K. Donelaičio g. 58, 44248 Kaunas
  • Tel. (8 37) 222 739
  • Parodos kuratorius Egidijus Balandis

Ekspozicija atvira kiekvieną darbo dieną nuo 9 val. iki 17.30 val. (penktadieniais – iki 15.30 val.)

2022 m. Lietuvos universiteto šimtmečio proga Vytauto Didžiojo universiteto rektorato rūmuose atidaryta ilgalaikė ekspozicija „Vivat Universitas Vytauti Magni“. Ekspozicija pasakoja apie universiteto gyvenimą nuo pat jo įkūrimo, tarpukario veiklos iki atkūrimo 1989-aisiais ir šiandieninių darbų.

Paroda siekta glaustai pristatyti sudėtingą, ilgą universiteto istoriją, jį kūrusias asmenybes. „Kai galvojome apie šios atminties erdvės kūrimą, atsižvelgėme, kad ji pakankamai nedidelė, nors universitetas skaičiuoja jau daugiau nei 100 metų. Universitetas – sudėtingas mechanizmas. Prof. Antano Kulakausko knyga „Pirmoji lietuviška alma mater: trumpa klasikinio universiteto Kaune istorija“ yra puikus pavyzdys, kaip sudėtingą mechanizmą, jo ilgus metus sutalpinti į patrauklų kūrinį. Tokia buvo ir mūsų siekiamybė“, – teigia ekspozicijos autorius istorikas Arvydas Pakštalis.

Lietuvos universitetas buvo įkurtas 1922 m., reorganizavus iki tol Kaune veikusius Aukštuosius kursus. Tai buvo vienintelė lietuviška aukštoji mokykla, tapusi gyvybiškai svarbiu šalies kultūros, mokslo bei modernios, laisvos intelektualios minties židiniu.

Lietuvos universitete (nuo 1930 m. – Vytauto Didžiojo) susiformavo naujoji Lietuvos inteligentija, kūrėsi šalies valstybės tarnautojų, teisininkų, inžinierių, finansininkų, mokslininkų, menininkų, rašytojų, mokytojų bendruomenės. Ypač svarbus vaidmuo teko mokytojams, formavusiems naują Lietuvos švietimo sistemą. Universitetas davė pagrindą šiuolaikinėms aukštosioms mokykloms Lietuvoje.

1950 m. sovietų valdžiai universitetą uždarius, VDU akademinė tradicija vystėsi išeivijoje. 1989 m., bendromis Lietuvos ir diasporos mokslininkų pastangomis, Vytauto Didžiojo universitetas buvo atkurtas. Atkūrimo procesui lemtingas žingsnis buvo konferencija „Tautinė aukštosios mokyklos koncepcija ir Kauno universitetas“, kuri įvyko 1989-ųjų balandžio 26–28 dienomis. Jos metu Lietuvos ir išeivijos mokslininkai pasirašė VDU atkūrimo aktą.

2022 m. balandžio 28 d. sukako lygiai 33 metai, kai buvo atkurtas VDU. Pradėjęs nuo 177 pirmakursių, universitetas išaugo į vieną plačiausios aprėpties universitetų Baltijos regione 2019 metais susijungus su Lietuvos edukologijos ir Aleksandro Stulginskio universitetais. VDU bendradarbiauja su daugiau nei 500 partnerinių universitetų įvairiose pasaulio šalyse, vykdo daugiau kaip 30 bendrų dvigubo diplomo programų bei tris tarptautines jungtines programas. Universitetas yra „Transform4Europe“ aljanso, kuris vienija septynis Europos universitetus, narys.

Daugiau apie Lietuvos universiteto ir VDU istoriją galite paskaityti https://www.vdu.lt/lt/lietuvos-universitetui-100/