VDU seminarą vedė kuratorės iš užsienio

Spalio 29 d. VDU menų galerijoje „101“ (Laisvės al. 53) vyko specialus seminaras apie šiuolaikinę kuratorystę, kurį pristatė nacionalinis Grenoblio šiuolaikinio meno centras „Le Magasin“, VDU ir Kauno bienalė.

Programa

• 16:00 – 16:45 Lora Gablier (Prancūzija). Pranešimo tema: „Ecole du MAGASIN: tarptautinė kuratorystės programa“ („The Ecole du MAGASIN: international curatorial training program)“.
  • 17:00 – 17:45 Nataša Ilić (Kroatija).  Pranešimo tema: „Praeitis nemirė. Tai netgi nėra praeitis“ („The past is not dead. It’s not even past“).
  • 17:45 – 19:00 Diskusija.

Spalio 30–31 d. vyko uždaros kūrybinės dirbtuvės, skirtos 2015-ųjų Kauno bienalės programos gairių strategijos rengimui.

Seminaro partneris – nacionalinis Grenoblio šiuolaikinio meno centras „Le Magasin“.

Apie pranešėjas

Nataša Ilić yra nepriklausoma kuratorė ir kuratorių komandos „Kas, kaip ir kam“ (What, How & for Whom, WHW) narė. Paskutinės WHW kuruotos parodos – „Žmogui reikia gyventi pasitikint savimi… Stebint“ (One needs to live self-confidently… watching, Kroatijos paviljonas 54-oje Venecijos bienalėje, 2011), „Detalės“ (Details, Bergeno „Kusthall“, 2011), „Antrasis pasaulis“ (Second World, Grazas, 2011), „Kiek dar fašizmo?“ (How much fascism?, Antverpenas, 2012), „Brangus mene“ (Dear Art, Liubliana ir Londonas (2013). Šiuo metu grupė kuruoja tarpdisciplininį šiuolaikinio meno festivalį „Susitikimo vietos 7“ (Meeting Points 7), paremtą kontekstualizuota arabų meno produkcija (Zagrebas, Antverpenas, Honkongas, Maskva ir Viena, 2013 m. rugsėjis – 2014 m. birželis). Taip pat šiuo metu grupė kuruoja „anti-pedagoginę“ parodą „Išties naudingos žinios“ (Really Useful Knowledge, Madridas, 2014 m. spalis). Nataša Ilić gyvena ir dirba Zagrebe (Kroatija) ir Berlyne (Vokietija).

Lore Gablier (g. 1979 m.) 2005 m. baigė Valensijos meno mokyklą (Prancūzija). 2006 m. ji lankė kuratorystės kursus „Magasin“ mokykloje („École du Magasin“) Grenoblyje. Šių studijų metu ji bendradarbiavo kuruojant projektą „Žingsnis šalin“ (A Step Aside), kurio diskusijų ir veiklų programa rėmėsi alternatyviomis ideologijomis ir politiniu dalyvavimu. 2007 m. ji dalyvavo kolektyviniame istorinio veikalo-antologijos Art conceptuel: une entologie (red. Mix) vertimo darbe. 2008 m. sudarė leidinį The Popescu Chronicles (red. „BC & compagnie“ kartu su moldavų menininku Ghenadie Popescu). 2009 m. Lore Gablier buvo viena iš parodos „Cornelius Cardew ir klausymo laisvė“ (Cornelius Cardew and the Freedom of Listening), skirtos anglų kompozitoriui C. Cardew, kuratorių. Paroda buvo pristatyta Brétigny šiuolaikinio meno centre, Menininkų namuose Štutgarte ir Kultūros centre (Culturgest) Porto mieste. Nuo 2008-ųjų ji yra kviestinė kuratorė ir leidinių sudarytoja „Le Générateur“ (Paryžius), kur 2009 m. ji inicijavo ir kartu su Anne Dreyfus įgyvendino performansų meno festivalį. Nuo 2009-ųjų Lore Gablier yra École du Magasin kuratorystės programos koordinatorė.

Apie „Le Magasin“

Buvusioje industrinėje erdvėje 1986 metais atidaryta parodų erdvė „Le Magasin“ ir jos direktoriaus Yves Aupetitallot įkurta „École du Magasin“ – pirmoji Europoje kuratorystės mokykla – yra prestižinis, intelektualine, edukacine ir akademine veikla visoje Europoje bei už jos ribų išgarsėjęs šiuolaikinio meno centras. Nuo jo įkūrimo čia personalines parodas surengti buvo kviečiami tokie garsūs menininkai kaip Daniel Buren, Sol Le Witt, Robert Barry, Lawrence Weiner, Michelangelo Pistoletto, Gino De Dominicis, Sylvie Fleury, Mike Kelley, Maurizio Cattelan, Liam Gillick ir daug kitų, kuriems prezentacija šioje erdvėje tapo tarptautinės karjeros atspirties tašku. Šiuo metu meno centre veikiančiose parodose Lietuvos menininkai (Deimantas Narkevičius ir Vytautas Viržbickas) pristatomi pirmą kartą.

Kauno ir Grenoblio bendradarbiavimo renginiai

Kauno bienalė, bendradarbiaudama su nacionaliniu Grenoblio šiuolaikinio meno centru „Le Magasin“ ir Vytauto Didžiojo universitetu, pristato bendrus renginius:

• Vytauto Viržbicko personalinė paroda „Ar galiu tau papasakoti žinomą istoriją? Nepasakok“ šiuolaikinio meno centre „Le Magasin“ Grenoblyje (2013 m. spalio 12 d. – 2014 m. sausio 4 d.). Tuo pat metu šiame centre atidaroma ir Deimanto Narkevičiaus personalinė paroda.
  • 2013 m. spalio 28–31 d. VDU menų galerijoje „101“ (Laisvės al. 53) – kuratorystės seminaras, kurį vedė Lore Gablier („Ecole du Magasin“ koordinatorė) ir Nataša Ilic (Zagrebas, kuratorė).
  • 2013 m. rugsėjo 3 – spalio 11 d. galerijoje „101“ veikė Karinos Bisch personalinė paroda „Liudininkas“.

Projekto organizatoriai: Kauno bienalė ir „Le Magasin“. Rėmėjai – LR Kultūros ministerija, Lietuvos ambasada Prancūzijoje, Kauno miesto savivaldybė, Vytauto Didžiojo universitetas.

Daugiau informacijos teikia Agnė Pinigienė (press@kaunas.biennial.lt, +370 608 19250).