Prof. R. Armonas: dvigubas jubiliejus scenoje

Violončelininkas Rimantas Armonas spalio 23 dieną mini savo 60 metų jubiliejų ir kūrybinės veiklos 40-metį.

R.Armonas – vienas iškiliausių Lietuvos violončelininkų, VDU Muzikos akademijos profesorius. Kaip solistas ir kamerinių ansamblių dalyvis jis gastroliavo įvairiose Europos, NVS šalyse, taip pat Singapūre, Alžyre. Dalyvavo prestižiniuose klasikinės ir šiuolaikinės muzikos festivaliuose Lietuvoje ir užsienyje, yra „Armonų trio”, „Armonas-Uss Duo“ bei violončelių kvarteto „Cellerando“ narys.

Spalio 22 dieną Kauno valstybinėje filharmonijoje R.Armonas paminėjo ir savo jubiliejų, ir kūrybinės veikos 40-metį. Pasveikinti profesoriaus susirinko gausus būrys jo buvusių ir esamų studentų.

Prieš koncertą prof. R. Armonas sutiko duoti trumpą interviu.

Prasitarėte, kad jubiliejus Jums – tikras darbų įkarštis: koncertai veja vienas kitą, o kur dar kasdieniai darbai… Kokiais savo pasiekimais, darbais, o gal asmeninio gyvenimo vingiais džiaugiatės ir didžiuojatės labiausiai?

Iš tiesų esu labai užimtas. Matyt, buvo įsibėgėta stipriai. Be abejo, planuoji šį gyvenimo etapą kruopščiai ir apgalvotai: ruošiesi, apmąstai, kas buvo, ką reikėtų dar atlikti. Galų gale, planuoji ir jubiliejinius renginius. Tiesioginis pasirengimas jiems prasidėjo dar vasarą, atostogų nuo pedagoginės veiklos metu.

Pirmasis, labai reikšmingas koncertas jau įvyko rugsėjo 29 dieną. Tą dieną Vilniuje, Nacionalinėje filharmonijoje, su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru, diriguojant maestro Juozui Domarkui, atlikau kompozitoriaus Anatolijaus Šenderovo naująjį koncertą violončelei ir orkestrui. Atlikti šį kūrinį man buvo ir didžiulė garbė, ir begalinis malonumas. Autorius dedikavo koncertą man ir visai muzikinei Armonų dinastijai. Pats kompozitorius vadina šį koncertą biografiniu (Armonų) koncertu. Kūrybinis procesas ruošiant šį kūrinį paliko neišdildomų meninių įspūdžių. Atlikti kūrinį, kuriame muzikos garsai išreiškia mano, mano šeimos istoriją, yra žodžiais neapsakomas jausmas. Tai nepakartojama, neįtikėtina, neįkainojama, nuostabi  dovana!

Stabtelėti ir ramiai pamąstyti apie nueitą kelią šiuo metu neturiu nė mažiausios galimybės. Gal kada nors vėliau. Šiomis dienomis gyvenu  naujais koncertais.

Šiomis dienomis Kaune ir Vilniuje vyks mano kūrybinės veiklos 40-mečiui skirti koncertai. Juose gros mano studentai ir absolventai. Labai džiaugiuosi ir didžiuojuosi galėdamas surinkti šiems koncertams 30 savo mokinių violončelių orkestrą. Sunku apsakyti, kaip sudėtinga tai organizuoti. Šios idėjos atsiradimas buvo natūralus ir paprastas, bet kai teko repeticijoms surinkti violončelininkus iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Vokietijos, Austrijos, paaiškėjo, kaip neįtikėtinai sunku įgyvendinti šią gražią idėją. Mane nepaprastai žavi jų atsidavimas ir geranoriškumas. Pirmojoje koncerto dalyje, atliekant G. F. Haendelio ir G. C. Menotti kūrinius dviems violončelėms ir fortepijonui, dalyvauja iš Vokietijos atvykęs mano mokinys, tarptautinių konkursų laureatas Edvardas Armonas ir nuolatinė koncertų partnerė, pianistė, profesorė Irena Uss-Armonienė.

Klasika, šiuolaikinė muzika – Jūsų repertuaras išties platus. Dažnai atliekate lietuvių autorių kūrinių premjeras. Kokius kūrinius jums groti maloniausia?
Klasika – taip! Ji nuostabi, nepakartojama, būtina. Tai istorija, praeitis, be jos neįmanoma dabartis ir ateitis. Bet nūdienos, mūsų dienų muzika yra labai artima. Mūsų, lietuvių kompozitorių kūrybos propagavimą, sklaidą laikau savo kaip menininko pagrindine pareiga. Tai mano kaip atlikėjo credo. Su pianiste Irena Uss, su Armonų trio  esame parengę beveik pusšimtį naujų kūrinių premjerų.
Vaikystėje per gimtadienius pūsdavome žvakutes ir galvodavome norus tikėdami, kad jie išsipildys. Jei tuo tikėtumėte ir dabar – kokį gimtadienio norą sugalvotumėte šį kartą?
Jau esu pakankamai patyręs, ir suprantu, kad žvakutės užpūtimas yra labai gražus simbolis. Norisi kažko naujo, netikėto, dar nebūto. Kai planuoji, taip nesigauna. Arba ne visada gaunasi. Kartais įdomios programos gimsta galvoje visai netikėtai, ar jau suplanuotą koncertinę programą, netikėtai atsiradęs naujas kūrinys, pakreipia visai kita, netikėta linkme.
Sveikiname profesorių jubiliejaus proga ir dėkojame už interviu!