Vilniuje vyks konferencija NATO narystės 10-mečio proga

2033

Balandžio 3–4 dienomis LR Prezidentūroje (S. Daukanto a. 3, Vilnius) vyks tarptautinė konferencija „NATO atviros durys: 10 metų po „Didžiojo sprogimo“ (NATO Open Door: Ten Years after the ‘Big Bang’).

2004-ieji, kai septynios valstybės prisijungė prie Vakarų Europos ir euroatlantinių organizacijų, tapo lūžio tašku euroatlantiniame regione po Sovietų Sąjungos griūties. Tuo pat metu reikšmingi pokyčiai vyko ir Aljanso kaimynių (Ukrainos, Gruzijos) vidaus politikoje, kurie sukėlė ir jų užsienio politikos transformacijas. Pasikeitė ir požiūris į grėsmes: daugiau dėmesio imta skirti asimetriškoms, iš prigimties mišrioms grėsmėms, tokioms kaip energijos tiekimo sutrikdymai, ekonominės ir finansinės krizės (pagrindinė mažėjančių išlaidų gynybai priežastis), migracijos iššūkiai, kibernetiniai grasinimai ir t. t. Dėl šios priežasties NATO pradėjo vykdyti, o kai kuriais atvejais ir baigė, misijas, kurios nulėmė organizacijos vystymosi kryptį daugiau nei dešimtmečiui. Per pastaruosius dešimt metų pasikeitė beveik viskas, įskaitant struktūrą, operacijų sudėtingumą, mastus ir santykius su partneriais.

Vidurio ir Rytų Europos valstybės, tarp jų ir Baltijos šalys, pasinaudojo galimybe vadovauti svarbiems procesams Aljanso viduje. Kompetencijos centrų steigimas, aktyvus dalyvavimas NATO operacijose, bendradarbiavimas kuriant naują NATO saugumo koncepciją, stojimo į Aljansą patirties pasidalinimas su artimais partneriais ir būsimais organizacijos nariais Pietuose bei Rytuose – tai tik keletas paminėtinų pavyzdžių. Šiandien atėjo metas įvertinti Aljanso bei Vidurio ir Rytų Europos pokyčius, šio regiono valstybių saugumo situaciją, įnašus, interesus ir siekius NATO viduje. Puikią galimybę tai padaryti suteikia ši konferencija, sutampanti su 10-ąja Baltijos šalių prisijungimo prie NATO sukaktimi.

Konferenciją organizuoja LR Užsienio reikalų ministerija, LR Krašto apsaugos ministerija, Vytauto Didžiojo universitetas, NATO energetinio saugumo kompetencijų centras ir Geopolitinių studijų centras.

Konferencijos programa

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus