Praktika Airijoje: kaip kovojama su korupcija

2837

Dalyvaudamas „Erasmus+“ studentų ir absolventų praktikos programoje, VDU Tarptautinės politikos ir vystymo bakalauro studijų studentas Gor Robert Marojan tris mėnesius atliko praktiką visame pasaulyje gerai žinomos kovos su korupcija organizacijos „Transparency International“ Airijos skyriuje. Didžiąją laiko dalį studentas sako skiriantis mokslams ir savišvietai, todėl ši praktika suteikė galimybę ne tik mokytis, bet ir pažinti save bei įvertinti savo galimybes.

Kur atlikai praktiką? Ar buvo sudėtinga rasti praktikos vietą?

Studijų metu tenka daug mokytis apie nevyriausybines organizacijas, tad nusprendžiau praktiką atlikti būtent šioje srityje – pasaulyje gerai žinomoje kovos su korupcija organizacijoje „Transparency International“, jos Airijos skyriuje. Praktikos vietos ieškojau savarankiškai. Teko rašyti ne vienai nevyriausybinei organizacijai ir pasiruošti ne vienam interviu, kol pavyko susirasti man įdomią ir naudingą praktiką.

Papasakok apie savo darbo dieną praktikos metu. Kokiomis veiklomis užsiimdavai?

Praktikos metu teko nemažai laiko dirbti telefonu, priimant Airijos gyventojų, susidūrusių su korupcija, skundus. Teikiau jiems informaciją apie galimybes spręsti šias situacijas. Tuomet reikėdavo atlikti atsakingą darbą –  įrašyti šią informaciją į duomenų bazes. Nemažai praktikos laiko reikėjo skirti dokumentų rašymui bei anketų pildymui. Dalyvaudavau ir kasdieniuose susitikimuose, susipažinau su įvairiais vykdomais projektais, prisidėjau prie jų atliekant tyrimus ir ieškant informacijos. Džiaugiuosi, kad turėjau galimybę sudalyvauti Airijos teismo posėdyje, kur buvo nagrinėjama byla, susijusi su korupcija. Buvo gana įdomu stebėti vykstančius procesus. Po to ruošiau pranešimą apie bylos eigą ir pristačiau jį kolegoms. Be to, teko parašyti straipsnį organizacijos tinklalapiui apie studentą iš užsienio, susidūrusį su keblumais Airijoje.

portretas

Kas tau labiausiai patiko praktikuojantis?

Kadangi šios nevyriausybinės organizacijos skyrius santykinai nedidelis, darbo atmosfera labiau priminė man gerai pažįstamą universitetą, o ne didelį biurą. Tai man leido labai greitai priprasti prie darbo specifikos ir prisidėti prie organizacijos veiklos. Ten nebuvo griežto hierarchijos principo, tad be jokių dvejonių buvo galima pasitarti ir padiskutuoti ne tik su kolegomis savanoriais ar praktikantais, bet ir su mano praktikos koordinatoriumi bei įstaigos generaliniu direktoriumi. Jie niekuomet neatsisakė padėti ar patarti.

Kaip sekėsi bendrauti su kolegomis?

Santykiai buvo tikrai šilti, atmosfera puiki. Kadangi „Transparency International“ Airijos skyriuje nuolat dirba maža trijų žmonių komanda bei šeši savanoriai arba praktikantai, ilgai netrukau susipažinti ir susibendrauti. Dauguma savanorių ir praktikantų taip pat domisi politikos mokslais, tad dienos įstaigoje tikrai neprailgdavo, nes visuomet būdavo apie ką padiskutuoti.

Kaip manai, kokią naudą  tau suteikė ši patirtis?

Visų pirma, kas man asmeniškai buvo itin svarbu, įsitikinau, jog esu pajėgus dirbti tarptautinėje organizacijoje, kad anglų kalbos žinios iš tiesų yra labai svarbios ir naudingos. Taip pat supratau, kad gana lengvai galiu adaptuotis naujoje aplinkoje ir priimti iššūkius bei darbus, efektyviai dirbti tiek komandoje, tiek individualiai.

Kodėl Airija buvo ta šalis, į kurią nusprendei išvykti?

Pasirinkau Airiją dėl pragmatinių sumetimų. Kadangi norėjau atlikti praktiką šalyje, kurioje pagrindinė kalba yra anglų, teko rinktis tarp Airijos ir Jungtinės Karalystės. Tarptautinėse organizacijose didesnė konkurencija vyrauja Jungtinėje Karalystėje, todėl pamaniau, kad didesnė galimybė užsitikrinti praktikos vietą būtų Airijoje. Todėl ieškodamas  praktikos daugiausia laiko skyriau būtent ten, ir ši strategija pasiteisino.

Papasakok apie savo veiklą laisvu nuo darbų metu. Ar ji labai skyrėsi nuo laisvalaikio Lietuvoje?

Laisvo laiko iš tiesų turėjau ne per daugiausiai. Darbas buvo nuo pirmadienio iki penktadienio, nuo 10 iki 18 valandos, o kelionė į darbą ir atgal į namus trukdavo po valandą,  tad laisvo laiko būdavo tik savaitgaliais. Laisvalaikis Airijoje per daug nesiskyrė nuo laisvalaikio Lietuvoje. Tam tikrą laiko dalį tekdavo skirti praktikos dienoraščio ir ataskaitos pildymui, kitą dalį skyriau sveikatai, tai yra, mankštai, bėgiojimui, sveiko maisto ruošimui.

Ar pakartotum šią patirtį? Ko palinkėtum kitiems studentams, galvojantiems išvykti praktikai į užsienį?

Tikrai nuoširdžiai galiu pasakyti, kad ši patirtis man buvo labai naudinga, ir neabejoju, kad ateityje dar ne kartą pasinaudosiu „Erasmus+“ teikiamomis galimybėmis. Visiems dvejojantiems studentams galiu patarti nepabijoti šio iššūkio. Ši galimybė suteikia ne tik patirties ruošiantis darbo rinkai, bet ir padeda geriau suprasti save, ko norite pasiekti savo gyvenime. Tie, kurie ryžtatės šiai galimybei, nepatingėkite pasiruošti iš anksto, tiek ieškant praktikos vietos, tiek ruošiantis atrankai arba darbo pokalbiui organizacijoje. Šiek tiek papildomų pastangų tikrai teigiamai atsilieps pasirenkant turiningą praktikos vietą.

Konkursas praktikai užsienyje pagal Erasmus+ programą 2015–2016 m. m.

EU flag-Erasmus+_vect_POS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus