Performanse – judesio, vaizdo ir garso sintezė

6366

Gegužės 22 d. Kaune (Laisvės al. 60) vyko nestandartinis, intriguojantis, tarpdisciplininis performansas „RE.SONANS“. Vaizdą ir garsą jam sukūrė medijų meno grupė „Bionics“, šoko profesionalūs šokėjai Marius Pinigis ir Antonija Kolujartseva.

Kviečiame žiūrėti Luko Motiejūno (l.motiejunas@vkt.vdu.lt) videoreportažą ir Jono Petronio (j.petronis@vkt.vdu.lt) fotoreportažą.

 

„Performansui suteiktas rezonanso pavadinimas ganėtinai tiksliai atspindi pasirodymo turinį. Tai tarpdisciplininio pobūdžio vyksmas, kuriame sujungiamas garsas, vaizdas ir judesys. Visi šie elementai vienas kitą veikia, tad iš esmės tampa rezonansą kuriančiais šaltiniais“, – apie performanso idėją pasakojo vienas jo kūrėjų, šokėjas Marius Pinigis.

„RE.SONANS“ pateikiama šiuolaikinės laiko sampratos interpretacija, akcentuojant evoliuciją nuo pirmapradžio laiko suvokimo iki utopinės idėjos apie parą, turinčią dar vieną – 25-ąją – valandą. Ši papildoma valanda simbolizuoja vis spartėjantį gyvenimo tempą, informacijos perteklių, o kartu ir prasiplėtusias žmogaus galimybes.

Kūrinio centre – šią laiko transformaciją patiriantis žmogaus kūnas. Jis juda erdvėje tarsi kryžkelėje, balansuodamas tarp jam pažįstamos harmoningos ir nuolat kintančios, chaoso valdomos šiuolaikinės aplinkos.

„Šiuolaikiniam žmogui, ko gero, net pati harmonijos sąvoka yra didžiąja dalimi svetima, kaip tam tikras konstruktas, kurį kiekvienas manosi suprantantis, tačiau nėra patyręs ir neturi laiko į jį gilintis. Skubėjimas ir didžiulis gyvenimo tempas mažina galimybę patirti harmoniją su savimi, su aplinka. Mūsų, kuriančių žmonių, atveju harmoniją galime bendrai sieti su kūrybiniu procesu. Svarbu skubėjime atrasti galimybę stebėti aplinką, joje vykstančius procesus, būti juose – tai ir yra kelias į harmonijos pajautimą“, – teigia performanse dalyvaujančios grupės „Bionics“ narės.

Šiai minčiai pritaria ir M. Pinigis, sakydamas, kad iš tiesų vis labiau tolstame nuo harmonijos su gamta, savimi, savo intuicija. Paradoksalu, bet garsusis Leonardo da Vinčio Vitruvijaus žmogus, simbolizuojantis žmogaus kaip tobulo gamtos kūrinio ir visatos atspindžio idėją, šiuolaikiniame pasaulyje vis labiau „deformuojasi“, teigia M. Pinigis.

„Pasikliaudami technologijomis, beprecedenčiu skubėjimu prarandame sąlytį su savo prigimtiniais instinktais, pojūčiais ir intuicija. Tad šiuolaikiniam žmogui itin svarbu atrasti „aukso vidurį“: net ir skubėdami, kurdami, tobulindami viską, kas supa mus, turime nuolat sau priminti, iš kur atsiradome ir kas tokie esame. Kitaip tariant, kartais reikia sustoti, įkvėpti oro, apsižvalgyti, sumirksėti, užuosti ir judėti toliau“, – savo mintimis, kaip nepasimesti skubančiame pasaulyje, dalijasi M. Pinigis.

„Man atrodo, kad skubėjimas ir yra šiuolaikinio žmogaus harmonija. Dėl to bijome likti be interneto ar mobiliojo telefono – netgi vienai dienai“, – apie laiko ir harmonijos santykį svarsto kita performanso dalyvė, šokėja A. Kolujartseva.

Šiuo projektu Vytauto Didžiojo universitetas išėjo į miesto erdves, tuo pačiu primindamas, kad VDU bendruomenė gyvena intensyvų, kūrybiškai turtingą gyvenimą. Performanse dalyvavo ir VDU absolventai – tai šokėjas Marius Pinigis, „Bionics“ narės Lina Pranaitytė ir Raminta Garbuzaitė. „25 valandos. VDU miesto gatvėse“ – visus metus besitęsiantis renginių ciklas, skirtas Vytauto Didžiojo universiteto atkūrimo 25-mečiui paminėti ir pasidalinti su miesto bendruomene simboline 25-osios valandos idėja.

Apie „RE.SONANS“

Apie performanso dalyvius

Marius Pinigis – šiuolaikinio šokio šokėjas, šešis metus praleidęs Kauno šokio teatro „Aura“ trupėje, dalyvęs užsienio choreografų, tokių kaip Johannes Wieland, Amos Ben-Tal, Ferenc Feher, Deborah Light ir kt. kūrybiniuose darbuose. M. Pinigis aktyviai dalyvauja įvairiuose šiuolaikinio šokio seminaruose, intensyviuose kursuose, taip pat veda šiuolaikinio šokio pamokas Kauno šokio teatre „Aura“, Vytauto Didžiojo universitete, Kauno choreografijos mokykloje.

Antonia Kolujartseva – šiuolaikinio šokio šokėja iš Sankt Peterburgo, nuo 2013 m. – Kauno šokio teatro „Aura“ narė. Mokėsi Sankt Peterburge ir Prahos šokio centre. Yra šokusi „OKNO dance project“ ir „Guild Contemporary Dance Company“, dirbusi su tokiais choreografais kaip Dana Raz, Kulli Roosna ir Kenneth Flack.

„Bionics“ yra eksperimentinės muzikos ir vizualinio meno grupė. Jos narės ieško įvairių sąsajų tarp fizikinių reiškinių ir materijos, tarp skirtingų medijų ir meninių formų: garso, vaizdo projekcijų, instaliacijų, erdvinių objektų, šviesos ir judesio meno. Garso kompozicijoje jungiami ambient, electro, minimal, glitch stiliai, skaitmeniniu būdu transformuoto balso estetika.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus