Paroda pristato religinę įvairovę Lietuvoje

2294

VDU Socialinių mokslų fakultete (Jonavos g. 66, I a.) šiuo metu veikia Monikos Požerskytės fotografijų paroda „Religijų įvairovė Lietuvoje: portretai, kasdienybė ir šventės“. Paroda rengiama vykdant Lietuvos mokslo tarybos projektą „Religinės įvairovės pažinimas Lietuvoje: alternatyvaus religingumo formos“ (RIPARA), sutarties Nr. MIP 097/2013, projekto vadovė ir parodos kuratorė doc. dr. Milda Ališauskienė.

Daugelis iš mūsų žino, kad gyvena krikščioniškoje visuomenėje, kur vyrauja Romos katalikų bažnyčia, tad kam vargintis pokalbiais apie religinę įvairovę Lietuvoje? Vis dėlto, 2011 m. Lietuvos gyventojų ir būstų surašymo duomenimis, kas ketvirtas mūsų šalies gyventojas savęs nelaiko kataliku ir nesitapatina su šia bažnyčia. Vadinasi, kas ketvirtas Jūsų sutiktas žmogus gali būti kokios nors kitos religinės bendruomenės narys arba nepriklausyti jokiai, laikyti save agnostiku ar ateistu. Kaip šie žmonės gyvena visuomenėje, kurioje vyrauja krikščioniška-katalikiška dauguma?

Keli pastaraisiais metais Lietuvoje atlikti sociologiniai tyrimai atskleidė, kad religinių mažumų nariai, priklausantys vadinamosioms „netradicinėms“ religinėms bendruomenėms, patiria kultūrinę ir simbolinę atskirtį. Šios bendruomenės ir jų nariai jaučia, kad dažnai atsiduria viešojo gyvenimo paribyje, yra stigmatizuojami – net artimiausioje aplinkoje jiems neretai klijuojama sektantų, o jų bendruomenėms – sektų – etiketės. 2007 m. sociologinių tyrimų duomenys rodo, kad Lietuvos gyventojams trūksta informacijos apie mūsų šalyje veikiančias religines bendruomenes, retas bendravo su jų nariais asmeniškai, o jas vertindami dažnai vadovaujasi stereotipais. Atsižvelgę į tokius tyrimų duomenis ir siekdami atviresnės bei pilietiškesnės mūsų visuomenės plėtros, nusprendėme, kad Lietuvos žmones būtina supažindinti su šiomis bendruomenėmis.

2013 m. susibūrusi religijotyrininkų komanda kartu su profesionalia fotografe Monika Požerskyte nutarė pasitelkti ne tik mokslines, bet ir menines priemones religinei įvairovei Lietuvoje pažinti. 2013–2014 m. vykusį kultūrinės plėtros projektą „Religinės įvairovės pažinimas Lietuvoje: alternatyvaus religingumo formos“ rėmė Lietuvos mokslo taryba (sut. Nr. MIP097/2013). Jo metu atliktame tyrime dalyvavo šios Lietuvos religinės bendruomenės: Pastarųjų dienų šventųjų Jėzaus Kristaus bažnyčia, Senovės baltų tikėjimo bendruomenė Romuva, Krišnos Sąmonės organizacija, Religinė bičiulių draugija (kvakeriai), bahajai, dzenbudistai ir anastasininkai. Esame dėkingi šių bendruomenių nariams, kurie projekto komandai leido dalyvauti įvairiuose bendruomenių gyvenimo įvykiuose ir per šventes ar net sutiko tyrėjus priimti į savo namus. Atlikto tyrimo rezultatus pristatome šioje fotografijų parodoje.

Eksponuodami fotografijas nusprendėme jų neįvardyti ir leisti žiūrovui pačiam pažvelgti į šias religines bendruomenes, svarbius jų gyvenimo įvykius ir narius. Žiūrint nuotraukas kviečiame atkreipti dėmesį į tai, kas Jums atpažįstama, ieškoti to, kas Jums bendra su pristatomais portretais ir vaizdais. Manome, kad būtent bendrumų, o ne skirtumų paieška ir atpažinimas gali prisidėti prie atviresnės Lietuvos visuomenės kūrimo ir leisti giliau pažinti jos įvairialypę kultūrą.

Milda Ališauskienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus