Paskaitoje – Lietuvos baltarusių bendruomenės iššūkiai

776

Balandžio 26 d., trečiadienį, 17 val. Sugiharos namuose (Vaižganto g. 30 , Kaunas) dr. Tomasz Błaszczak, VDU Česlovo Milošo centro mokslo darbuotojas, skaitys paskaitą „Lietuvos baltarusių bendruomenė: 1939-1940 m. iššūkiai  tarp Kauno, Vilniaus ir Minsko“. Paskaita yra atvira visai universiteto ir miesto bendruomenei.

Tai yra ketvirtoji „Sugiharos fondo – Diplomatai už gyvybę“ 2017 m. vyksiančių paskaitų ciklo, pavadinto „Šiaurės Kasablankos akademija“, skirto 1939–1940 m. periodo analizei Lietuvos ir tarptautiniame kontekste, paskaita. Šiaurės Kasablankos“ akademijoje paskaitas skaitys žinomi istorikai ir diplomatai: Alfonsas Eidintas, Saulius Sužiedėlis, Rimantas Miknys, Andžej Pukšto, Robert van Voren ir kiti.

Paskaitų ciklu koncentruojamasi į 1939–1940 m. Lietuvos istorijos laikotarpį, kuomet Vasario 16-osios Lietuva išgyveno paskutines savo laisvės akimirkas. Tačiau dramatiška jos baigtis ypač gerai išryškino, kokiomis vertybėmis ši valstybė vadovavosi ir jas gynė: pagarba žmogaus laisvei ir orumui, parama esančiam bėdoje, žmogaus teisių užtikrinimas ir pagalbos teikimas. Visuotinai yra žinoma, jog Japonijos konsulas Čiunė Sugihara sykiu su Nyderlandų konsulu Janu Zwartendijku Kaune 1940 m. vasarą išduodami kelionei reikalingus dokumentus išgelbėjo kelis tūkstančius žmonių gyvybių. Tačiau iki šiol nėra nuodugniau išanalizuota Lietuvos kaip valstybės situacija ir pozicija – o juk karo pabėgėliams šalis teikė būsto, maitinimo, aprangos ir pan. paramą, stengėsi užtikrinti kiek įmanoma geresnes gyvenimo sąlygas. Lietuvos politikai ir diplomatai buvo aktyvūs šiuose procesuose, stengdamiesi juos teigiamai paveikti, pvz., Lietuvos konsulatų veikla Vilniuje ir Klaipėdoje, ambasadų veiksmai pirmiausiai Berlyne, Londone ir Maskvoje. Toks dar neatskleistas kontekstas paskaitų ciklo metu atskleis iš tiesų buvusį ir kiek kitaip Vasario 16-osios Respublikos pabaigą interpretuoti leidžiantį pasakojimą.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

                    

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus