Mokslinėje konferencijoje – apie šeimos struktūros pokyčius ir gimstamumo tendencijas Lietuvoje

Lapkričio 25 d., penktadienį, Mykolo Romerio universitete (Ateities g. 20, Vilnius) VDU Socialinių tyrimų centro tyrėjai dalyvaus Nacionalinėje Lietuvos sociologų konferencijoje „Proveržio beieškant“, kurios metu jie pristatys projekte „Lyčių nelygybė, viešoji politika ir gimstamumo ateitis Lietuvoje“ atlikto gimstamumo ketinimų tyrimo rezultatus.

VDU Socialinių tyrimų centro tyrėjai nuo 2010 m. liepos mėn. įgyvendina Lietuvos mokslo tarybos Nacionalinės mokslo programos „Socialiniai iššūkiai nacionaliniam saugumui“ projektą „Lyčių nelygybė, viešoji politika ir gimstamumo ateitis Lietuvoje“ (sutarties Nr. SIN-03/2010), kurio pagrindinis mokslinis tikslas atskleisti lyčių socialinės nelygybės poveikio gyventojų prokreacinei elgsenai tendencijas, įvertinti lyčių sistemos socialinės kaitos ypatumus ir lyčių nelygybės apraiškas profesinėje srityje ir šeimoje, analizuoti moterų ir vyrų asmeninio gyvenimo ir darbo derinimo įtampų mastus.

Projekto įgyvendinimo laikotarpiu buvo atlikta reprezentatyvi 18–45 metų amžiaus gyventojų apklausa, siekiant įvertinti, kaip įvairūs struktūriniai veiksniai, tokie kaip lyčių nelygybę kuriančios bei palaikančios ideologinės, kultūrinės ar ekonominės struktūros, veikia gyventojų nuostatas gimstamumo atžvilgiu. Pagrindiniai apklausos rezultatai atskleidžia, kaip Lietuvos šeimoms pavyksta derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus, kaip pasiskirstomos pareigos šeimoje, kaip vertinamos įvairios paramos šeimai politikos priemonės. Anot tyrėjų, akivaizdu, kad egzistuoja dvejopas požiūris į tarpsasmeninius šeimos santykius bei namų ūkio bei vaikų priežiūros pareigų pasidalinimą, kuris priklauso nuo lyties, išsilavinimo bei gyvenamosios vietovės kriterijų. Gauti duomenys tarsi pagrindžia dominuojančią „tradicinę“ lyties ideologiją šeimose, kuri rodo egzistuojančią šeimos santykių asimetriją bei, iš dalies, padeda paaiškinti Lietuvos šeimų lūkesčius prokreacinių ketinimų aspektu.

Projekto tyrėjų grupė rengiasi pristatyti atlikto gimstamumo ketinimų tyrimo rezultatus Nacionalinės Sociologų draugijos konferencijos „Proveržio beieškant“ metu, kuri vyks lapkričio 25 d., nuo 9 val. Projekto teminės sekcijos „Šeimos instituto pokyčiai ir lyčių nelygybės diskursai“ metu bus diskutuojama, kaip keičiasi šeimos santykių modeliai ir kaip jie siejasi gimstamumo ketinimais, kaip vertinami besikeičiantys lyčių vaidmenys ir lyčių lygybė tarpasmeninių santykių lygmenyje, kaip konstruojami šeimos modeliai, kuriame abu tėvai apmokamą darbą derina su vaikų priežiūra, ar šeimų ketinimams susilaukti vaikų turi įtakos šalyje taikomos šeimos politikos priemonės.

Konferencijos programa

Sekcijų tvarkaraštis