Menininkai ir tyrėjai – apie bendruomenes

1331

Gegužės 7 d., trečiadienį, 17 val., VDU menų galerijoje „101“ (Laisvės al. 53) vyks Menų fakulteto projekto „[Ne]matomos bendruomenės“ komandos organizuojamas antrasis susitikimas-diskusija bendruomenių meno tema.

Susitikime dalyvaus projekto tyrėjai Vita Gelūnienė ir Edas Carrollas, neseniai grįžę iš JAV, kur jie kūrybiškai dirbo su vietos bendruomenėmis. Tyrėjai moderuos pokalbį aktualia tema „Dovanos ekonomika socialiai angažuoto meno kontekste“.

Pasak V. Gelūnienės, aplinkybės taip sutapo, kad jų rezidencijos vieta St. Louiso mieste buvo netoli Delmaro bulvaro, dalinančio miestą į dvi skirtingas dalis. Šiaurinėje bulvaro dalyje nusidriekusios apleistos ir skurdžios teritorijos, kuriose gyvena afroamerikiečiai, o pietinėje susitelkę meno centrai: Pulitzerio menų centras, St. Louiso universiteto meno muziejus, „Craft Alliance“, Šiuolaikinio meno muziejus ir t. t.

Šios vadinamosios „Delmaro skirties“ tyrimams ir buvo skirtas tris mėnesius trukęs apsilankymas St. Louise. Tyrėjai pabandė atsakyti, kaip sumažinti šią skirtį, kokį poveikį turi institucijų vykdoma aprėpties (angl. outreach) politika, kokie yra bendruomenės narių poreikiai, kaip sukurti pasitikėjimu grįstus ryšius ir sustiprinti atsakomybę.

„Tokius klausimus kėlėme atlikdami tyrimą ir bendraudami su bendruomenių ir institucijų atstovais bei menininkais, kurių praktika remiasi ryšiais su žmonėmis ir siekia socialinių pokyčių. Klausimų analizė ir jų sprendimų būdų paieškos įgijo gyvo veiksmo, performanso ir viešų pokalbių formas, kurias įgyvendinome bendradarbiaudami su vietiniais menininkais”, – pasakoja V. Gelūnienė, viena ryškiausių Lietuvos menininkų, aktyviai kuriančių bendruomeninio meno kontekste, kartu su E. Carrollu dalyvaujanti tarptautiniuose bendruomeninių menų tyrimuose, analizuojančiuose viešumo patirtis miestuose.

Susitikime aktyviai dalyvaus ir kiti projekto tyrėjai bei menininkai: dr. Virginija Vitkienė, dr. Daiva Citvarienė, dr. Tomas Pabedinskas, doc. dr. Rimantas Plungė, Kristina Inčiūraitė. Renginio dalyviai dalinsis įžvalgomis ir patirtimis apie bendruomenių menų atvejus Lietuvoje, šios krypties menų aktualijas tarptautiniu mastu ir perspektyvas mūsų šalyje.

Projekto „[Ne]matomos bendruomenės“ tyrimus remia Lietuvos mokslo taryba.

V. Gėlūnienės ir E. Carrollo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.