Kaune – rinkiminio JAV spektaklio vaizdiniai

Tryliktasis fotomeno festivalis „KAUNAS PHOTO“ kviečia iš arčiau pažvelgti į Jungtinių Amerikos valstijų (JAV) prezidento rinkimus M. Scott Brauerio fotografijų serijoje „The Worst Party Ever…“.

Rugsėjo 6 dieną 16 val. Vytauto Didžiojo universitete (VDU), Politikos mokslų ir diplomatijos fakultete (PDMF) (Gedimino g. 44) – parodos atidarymas ir susitikimas su autoriumi, o 17 val. universiteto Mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28) vyks fotografo M. Scott Brauer iliustruota paskaita. Dalyvavimas nemokamas, renginiai atviri visiems besidomintiems.

Su didžiuliu pasisekimu JAV ir kitur pasaulyje rodomi ir spausdinami darbai pateikia Amerikos rinkimų lenktynes kaip beprecedentį teatrališką spektaklį.

Texas senator and Republican presidential candidate Ted Cruz smokes a cigar after speaking at an event called "Smoke a cigar with Ted Cruz" at a house party at the home of Linda & Steven Goddu Salem, New Hampshire.

JAV įtaka pasaulio politikos lauke – milžiniška, tad nenuostabu, jog Amerikos prezidento rinkimai vos prasidėję tampa viena plačiausiai žiniasklaidoje aptarinėjamų temų. Milijonai smalsuolių seka kiekvieną kandidatų žingsnį, pakilimą ar nuopuolį. Tačiau kodėl rinkiminiuose renginiuose apsilankęs amerikiečių fotografas M. Scott Brauer ryžtingai pareiškė, jog blogesniame vakarėlyje jam neteko būti?

Satirical presidential candidate Vermin Supreme protests his exclusion from the Lesser-Known Candidates Debate outside Saint Anselm College's New Hampshire Institute of Politics in Goffstown, New Hampshire. Supreme participated in previous debates, but was told he would be not allowed back this year because of an incident during the 2011 debate in which Supreme threw glitter on candidate Randall Terry. The college put up police tape behind which the candidate was told to stand without risking arrest. Supreme's platform advocates a pony-based economy, using zombies to solve the energy crisis, and other outlandish ideas. Supreme has been on the New Hampshire primary ballot in 2008 and 2012, though he has began running for president in 1992.

Nuo 2015 m. serijoje „Blogiausias vakarėlis“* fiksuojantis pirminių Amerikos prezidento rinkimų renginių Naujajame Hampšyre akimirkas, M. Scott Brauer nėra linkęs pataikauti politikams, o rėžia į akis karčią tiesą: „Paskutinę minutę ruošiamos dekoracijos, niekam tikę kostiumai, prastas maistas, nuolat blyksintys fotoaparatai, vėluojantys garbės svečiai, perkrauti arba nieko nerodantys renginiai, pusė susirinkusiųjų chaki rūbais, nesibaigiančios kalbos apie politiką ir religiją… Naujojo Hampšyro rinkimų vakarėliai yra blogiausi, kokius tik galite įsivaizduoti. Ir trunka jie mėnesių mėnesius“.

People crowd around as Republican presidential candidate Carly Fiorina greets people after speaking at a town hall campaign event at LaBelle Winery in Amherst, New Hampshire.

Norėdamas žiūrovų dėmesį atkreipti į tai, kas vyksta toliau nuo dėmesio centro, fotomenininkas pasitelkia ryškią tiesioginę blykstę, kurios „plokščia“ šviesa apnuogina šių renginių primityvumą, deklaruojamo autentiškumo stoką, politinio piaro farsą. Pasak VDU profesorės, Viešosios komunikacijos katedros vedėjos Kristinos Juraitės, tai ne tik kritiškas žvilgsnis į esminius amerikiečių politinės kultūros bei visuomenės aktyvumo momentus. „Šios fotografijos žengia dar toliau ir iškelia klausimus, kaip gimė performatyvi ir instrumentinė politika, kaip ji formuoja visuomenės nuotaiką ir nuomonę, ar ji turi ką nors bendro su demokratija? Fotografijos nepateikia aiškių atsakymų, tačiau pakviečia mus gilesniam politinio spektaklio apmąstymui“ – teigia K. Juraitė.

Kentucky senator and Republican presidential candidate Rand Paul speaks to the media while eating ice cream during a campaign stop at Moose Scoops Ice Cream in Warren, New Hampshire.

Fotomeno festivalis „KAUNAS PHOTO“ – vienintelis kasmetinis fotomeno festivalis Baltijos šalyse, rengiamas nuo 2004 metų. Festivalio įkūrėjas ir vadovas VDU absolventas Mindaugas Kavaliauskas.

*„Party“ angliškai – 1) partija, politinė partija, 2) vakarėlis, šventimas