Filmo peržiūroje – apie Maidano įvykius

629

Lapkričio 29 d., 12–14 val., Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje (S. Daukanto g. 25) vyks dokumentinio filmo „Freedom or Death“ („Laisvė arba mirtis“), pasakojančio apie Maidano įvykius, pristatymas bei peržiūra. Filmą pristatys ir pakomentuos VDU profesorius Robert van Voren.

Renginys vyks anglų kalba.

Lapkričio 30 dieną sukanka ketveri metai nuo Maidano Ukrainoje įvykių. Tuomet ukrainiečių riaušių policija smarkiai sužalojo grupę studentų, pasisakiusių už Ukrainos stojimą į Europos Sąjungą. Iki tol šalis nebuvo patyrusi tokio žiaurumo savo nuomonę išreiškiančiųjų atžvilgiu ir panaudotas smurtas sukėlė itin neigiamą likusios visuomenės reakciją. Per kelias ateinančias dienas į centrinę Kijevo aikštę suplūdo tūkstančiai protestuotojų ir Maidanas tapo realybe. Nenutrūkstamos demonstracijos ir tūkstančiai žmonių nepaliko aikštės net tris mėnesius, o kartu reikalavo atsistatydinti tuometinį Ukrainos prezidentą Viktorą Janukovičių. Galų gale jis pasitraukė į Rusiją.

Deja, Maidanas neapsiėjo be aukų: per šiuos įvykius žuvo 125 žmonės, netrukus prasidėjo karas Rytų Ukrainoje bei buvo okupuotas Krymas.

Damian Kolodiy, ukrainiečių kilmės filmų kūrėjas, gyvenantis Niujorke, 2013 m. gruodį atvyko į Kijevą vos išvydęs pirmąsias žinias apie Maidaną. Jis ten liko iki 2014-ųjų vasario, kuomet Maidaną nutraukė snaiperiai, nušovę 70 žmonių, buvusių Institutka gatvėje.

Sukrečiantis Damian Kolodiy filmas „Freedom or Death“ („Laisvė arba mirtis“) fiksuoja smurto kupiną sukilimą tiesiai iš Kijevo gatvių. Jame pamatysite įspūdingos ir net šokiruojančios dokumentinės medžiagos apie demonstracijas, susidūrimus su riaušių policija ir mirtis fronto linijoje.

Šis filmas, kurio nėra „YouTube“, yra tikriausiai pats galingiausias dokumentas, liudijantis apie kertinį momentą modernioje Ukrainos istorijoje. Lapkričio 29 d. filmą pristatys VDU dėstytojas, sovietinių ir posovietinių mokslų profesorius Robert van Voren. Jis pats yra dalies Maidano, įskaitant ir Vasario 20-osios žudynių, nutraukusių masines demonstracijas, liudininkas.

Pristatymas vyks anglų kalba.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.