Diskusijoje – apie Pietų Amerikos lietuvybę

Gegužės 23 d., trečiadienį, 16 val., Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje (S. Daukanto g. 25) vyks ketvirtasis Pasaulio lietuvių universiteto seminarų ciklo „Lietuvių diaspora prieš 100 metų ir šiandien“ susitikimas – diskusija „Pietų Amerikos lietuvybė: praeitis, iššūkiai ir kryžkelės“, kurioje bus aptariama tolimajame žemyne gyvenančių ar gyvenusių lietuvių bendruomenė.

Renginyje VDU Lietuvių išeivijos instituto vadovas, profesorius Egidijus Aleksandravičius diskutuos kartu su kunigu Antanu Saulaičiu ir esamais ar buvusiais Urugvajaus ir Argentinos lietuviais – apie tai, kokia buvo P. Amerikos lietuvybė XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje, su kokiais iššūkiais ji susidūrė kintant tiek to žemyno šalių, tiek Lietuvos politinei ir ekonominei raidai, ir kokiose pasirinkimų kryžkelėse yra šiandieniniai Pietų Amerikos lietuviai – gyvenantieji savame žemyne ir įsikūrusieji Lietuvoje.

Kas vyksta su P. Amerika, jos raida ir koks yra lietuvių diasporinis siūlas tame dideliame audinyje?  Ar galime nusakyti, kokie yra Pietų Amerikos lietuvių grįžimo ir apsigyvenimo Lietuvoje pasirinkimai, vaizdiniai ir realijos, kaip kinta jų lietuviškoji tapatybė?

„XIX a. pabaigoje, audringos ekonominės migracijos laikais, ištisos bangos europiečių plaukė į Naująjį Pasaulį, kūrėsi jame ir keitė čia nusistovėjusio gyvenimo normas. Niekas dabar nepasakys, kokie motyvai (o gal atsitiktinumai) padėjo anuomet susigaudyti Šiaurės – Pietų kryžkelėse, – rašė istorikas prof. Egidijus Aleksandravičius. – Kita vertus, galėtume klausti – o kokie motyvai šiandien padeda susigaudyti Pietų – Šiaurės krypties kryžkelėse ir ar į Lietuvą gyventi sugrįžę/atvykę P. Amerikos lietuviai keičia Lietuvoje nusistovėjusias gyvenimo normas?“.

Diskusijos rengėjai kviečia prisiminti, susipažinti su Lietuvoje gyvenančios Pietų Amerikos lietuvių bendruomenės dalimi ir taip priartėti prie, galbūt, nedaug pažįstamos lietuvių pasaulio dalies. „Visos P. Amerikos, o ypač Brazilijos lietuvija didesne dalimi yra už mūsų kasdienės atminties, kažkas nerealaus, egzotiško, nutolusio ne tik per atstumą, bet ir per laiką“, – teigia istorikas prof. E. Aleksandravičius.

Diskusijos dalyviai:
kun. Antanas Saulaitis
Marisa Leonavičienė (Urugvajus)
Rimas Leonavičius (Urugvajus)
Elvyra Katalina Kriaučiūnaitė (Argentina)
Egidijus Aleksandravičius (Vytauto Didžiojo universitetas)

Moderatorius:
Giedrius Janauskas (Vytauto Didžiojo universitetas)