Tarptautiniame renginyje prisimins Eviano konferenciją

Gegužės 24 d., ketvirtadienį, 9 val., Sugiharos namuose (Vaižganto g. 30, Kaunas) prasidės tarptautinė konferencija „Pasaulis po Eviano konferencijos“.

Valdymo pradžioje naciai stengėsi Vokietiją ir savo gyvybinę erdvę („Lebensraum“) „išvalyti“ nuo žydų, sukurdami žydų kilmės piliečiams tokias sąlygas, kad šie būtų priversti pasirinkti emigraciją. Daugelis jų bandė išvykti, tačiau susidūrė su daugybe kliūčių. 1938-ųjų vasarą Eviane svarstyti pabėgėlių klausimų susirinko 32 šalių atstovai.

Eviano konferencijos tikslas buvo spręsti migracijos klausimus, tačiau ji pasibaigė be jokio pasiekto konkretaus rezultato. Nesunku suprasti, ką tai reiškė šimtams tūkstančių Europos žydų. Faktiškai jie buvo palikti likimo valiai, galiausiai – sunaikinimui. Kai šiandien kalbame apie Holokaustą, neturime pamiršti ir Eviano. Iš esmės tai buvo lemiamas momentas, kai tūkstančiai žmonių galėjo būti išgelbėti nuo mirties. Eviano konferencija sukūrė prielaidas dar didesnėms pabėgėlių problemoms bei netiesiogiai padarė įtaką Holokausto aukų skaičiui. Tradiciškai ši data nėra minima, tačiau neturi būti pamiršta sprendžiant ir šiandien kylančias problemas pabėgėlių klausimais.

Sugiharos namų organizuojamos konferencijos tikslas – iš naujo įvertinti konferenciją, vykusią Eviano miestelyje, Prancūzijoje 1938 m. liepos 5–16 dienomis, bei jos pamokas šiandien, prabėgus 80-čiai metų.

Konferencija vyks anglų kalba.

Konferenciją organizuoja Sugiharos fondas „Diplomatai už gyvybę“, aktyviai prisidedant VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetui, Valdo Adamkaus bibliotekai-muziejui bei partneriams: LR Užsienio Reikalų ministerijai ir Lenkijos Respublikos ambasadai  bei Lenkijos institutui Vilniuje.

Konferencijos programa

Konferencijos plakatas