Kaune – knygos apie lietuvių verslo šimtmetį pristatymas

Gegužės 13 d., pirmadienį, Kaune, Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje įvyks knygos „Verslo amžius 1918-2018 m. Lietuvių kapitalizmas, valdžia ir verslininkai“ pristatymas. Tai – bene pirmasis bandymas ne tik apibendrinti modernios Lietuvos verslo istoriją, bet ir atskleisti lietuvių kapitalizmo ir verslumo savybes.

Kaip teigia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Istorijos katedros profesorius bei atsakingasis knygos redaktorius habil dr. Egidijus Aleksandravičius, autorių kolektyvas apžvelgia Lietuvos verslo ir ūkio istorinę raidą per vieną valstybės šimtmetį, prie kurio paminėjimo siekiama prisidėti. Pasak istoriko, siekis išryškinti lietuvių kapitalizmo bei verslumo bruožus, valdžios ir verslo santykius skatino autorius laikytis principo, kad tokių istorijų atveju geriau likti iškėlus kokybiškus klausimus nei tenkintis supaprastintais atsakymais.

„Šiandienė lietuvių atmintis ir Vasario 16-osios šimtmečio pristatymas yra krečiami giliau nesvarstomų paradoksų. Skelbiant svarbiausius mūsų dabarties tikslus, kuriant ar atkuriant privačios nuosavybės, individo laisvės ir žmogaus teisių rūmus, išsisukama nuo pagarbios duoklės kapitalizmo istorijai. Maloniau prisiliečiame prie romantiškos poetų džiovininkų idealybės negu prie kasdienio verslo bei amato prozos. Kasdienis darbas, skaičiavimas ir varžymasis siekiant pelno nelengvai įsiklijuoja į idealų paveikslą“, – pratarmėje rašo profesorius. Naujoji knyga yra vienas iš bandymų į lietuvių kolektyvinę atmintį įlieti verslaus, racionalizuojančio, darbštaus ir savo tikslo užsispyrusiai siekiančio herojaus pasakojimą.

Lietuvos pramoninkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis vertindamas knygą pastebi, jog didesnė mūsų visuomenės dalis užaugo sistemoje, kurioje verslas buvo vertinamas kaip nelegali veikla, o verslininkas – neegzistuojanti profesija. „Bandome keisti situaciją: verslas keičiasi ir, viliuosi, kartu kinta visuomenės mąstymas apie verslo kuriamą pridėtinę vertę ir vietą valstybėje. Procesų, reiškinių išmanymas padeda atsisakyti išankstinių nuostatų, taigi, tikiuosi, ši knyga prisidės prie požiūrio kaitos į mūsų verslo bendruomenę“, – sako R. Dargis.

VDU istorikas, politologas prof. dr. Antanas Kulakauskas knygą vertina kaip rimtą bandymą parašyti populiarią, bet mokslo kriterijų paisančią modernios Lietuvos verslo istoriją, aprėpiančią ir valdžios požiūrį į verslą, jų tarpusavio santykius. Anot istoriko, nepaisant kolektyvinių tyrimų fragmentiškumo, ši knyga bus neprastas pagrindas tolesniems tyrinėjimams ir temos apmąstymams.

Knygos autoriai: dr. Vilma Akmenytė-Ruzgienė, dr. Brigita Tranavičiūtė, Arvydas Pakštalis, prof. habil. dr. Egidijus Aleksandravičius, dr. Kastytis Antanaitis, dr. Dainius Genys, dr. Tomas Kavaliauskas, Rytas Staselis, Rimvydas Valatka, prof. Mikas Vengris, dr. Gintaras Valinčius, Darius Verseckas.

Knygos „Verslo amžius 1918-2018 m. Lietuvių kapitalizmas, valdžia ir verslininkai“ pristatymas vyks gegužės 13 d., pirmadienį, 16 val., Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje Kaune (S. Daukanto g. 25). Dalyviai: vyskupas Kęstutis Kėvalas, Lietuvos pramoninkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis,  istorikas, politologas prof. Antanas Kulakauskas, knygos atsakingasis redaktorius istorikas prof. Egidijus Aleksandravičius.

Knyga bus pristatyta ir Telšiuose – gegužės 17 d., penktadienį, 15 val. Telšių kunigų seminarijoje (Katedros a. 6, 5 aukštas). Pristatymai numatomi ir kituose miestuose.

Knygos leidimą organizavo  viešoji įstaiga Leidybos idėjų centras.

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *