Nuotolinė 9-oji tarptautinė mokslinė konferencija Baltic HLT2020

Vytauto Didžiojo universitetas

Rugsėjo 22-23 d. Vytauto Didžiojo universitete (VDU) vyks nuotolinė 9-oji tarptautinė mokslinė konferencija „Human Language Technologies – The Baltic Perspective (Baltic HLT2020)“.

Tarptautinė mokslinė konferencija „Human Language Technologies – The Baltic Perspective (Baltic HLT2020)“ – kas dvejus metus organizuojamas tarptautinis renginys, skirtas Baltijos šalių mokslininkams, atliekantiems estų, latvių ir lietuvių kalbos tyrimus kompiuterinės lingvistikos, tekstynų lingvistikos, kalbos technologijų ir skaitmeninės humanitarikos srityse. Konferencija pritraukia ir kitų šalių tyrėjų, tiriančių baltų kalbas ir kitas kalbas, kurių skaitmeninimas kelia panašių problemų. 9-ąją tarptautinę konferenciją „Baltic HLT 2020“, kuri pirmą kartą vyksta nuotoliniu būdu, organizuoja VDU Kompiuterinės lingvistikos centras ir CLARIN-LT centras, partneris – Lietuvių kalbos institutas. Konferenciją remia Lietuvos mokslo tarybaVytauto Didžiojo universitetas.

Šių metų konferencijos „Baltic HLT2020“ programoje – 34 moksliniai pranešimai, apimantys šnekos ir teksto automatinę analizę, mašininį vertimą, natūraliosios kalbos analizės įrankius ir išteklius. Be įprastų natūraliosios kalbos analizės, kalbinių išteklių ir kalbos technologijų temų šiemet konferencijos programoje bus atskira sesija, skirta naujiems Baltijos regiono kalbų mokymo(si) resursams.

Konferencijoje „Baltic HLT2020“ pranešimus skaitys trys kviestiniai pranešėjai: Elena Volodina (Gėteborgo universitetas, Švedija), kurios tyrimų sritis – kompiuterinės lingviskos metodų taikymas sprendžiant kalbų mokymo uždavinius (kalbinių resursų rengimas, analizė ir tyrimai, kompiuterinis kalbų mokymasis); Jan Rybicki (Krokuvos Jogailaičių universitetas, Lenkija), dirbantis skaitmeninės humanitarikos srityje (lyginamosios literatūros studijos ir kompiuterinių metodų taikymas literatūrologijoje: stilometrija ir autorystės nustatymas) ir  Daniel Zeman (Prahos Karolio universitetas, Čekija). Vienas iš svarbiausių D. Zeman mokslinių projektų – „Universal Dependencies“, skirtas parengti kelių kalbų sintaksiškai anotuotus išteklius taikant vienodą sintaksinio anotavimo sistemą. Šie ištekliai yra svarbūs siekiant sukurti kuo universalesnius sintaksinio anotavimo įrankius, kurie galėtų būti panaudojami ir mažiau kalbinių resursų turinčioms kalboms.

Renginyje dalyvaus tarptautinių mokslinių tyrimų infrastruktūrų atstovai: CLARIN ERIC atstovai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos, Europos kalbų tinklo „European Language Grid“ atstovai. Europos kalbų tinklas organizuoja ir seminarą prieš konferenciją.

Konferencijos dalyvių straipsniai yra spausdinami atviros prieigos IOS PRESS leidinyje, recenzuojamame „Scopus“ ir „Web of Science“ duomenų bazėse. Atviros prieigos leidyba užtikrina, kad su naujausių tyrimų rezultatais galės susipažinti ir konferencijoje nedalyvaujantys tyrėjai, studentai, besidomintys kalbos technologijomis, verslo įmonės. Ankstesnių (nuo 2010 m. organizuotų) BALTIC HLT konferencijų medžiaga atviros prieigos teisėmis taip pat yra pasiekiama IOS PRESS leidyklos tinklalapyje.

Visa informacija apie konferenciją skelbiama: https://klc.vdu.lt/hlt/