Kaune – paminklo Algirdui Juliui Greimui atidengimas

Gruodžio 18 d., pirmadienį, 12:00 val. Vytauto Didžiojo universiteto prieigose (K. Donelaičio g. 52) vyks paminklo, skirto Algirdui Juliui Greimui ir jo veiklai atminti, atidengimo ceremonija.

Paminklą semiotikos pradininkui Lietuvoje A. J. Greimui iš granito ir bronzos kūrė žinomas Lietuvos skulptorius Stasys Žirgulis. Paminklo atidaryme dalyvauti planuoja  idėjos iniciatoriai: Kauno valstybinio choro vadovas, prof. Petras Bingelis, Muzikos teoretikas, muzikologijos daktaras, prof. Karolis Rimtautas Kašponis, skulptorius Stasys Žirgulis, Seimo narys, dr. Arūnas Gelūnas, sukūręs fotografijų ciklą, kuriame įamžintos A. J. Greimo gyvenimą ir kūrybą įprasminančios Paryžiaus vietos, VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto Viešosios komunikacijos katedros docentas dr. Mykolas Jurgis Drunga ir VDU Humanitarinių mokslų fakulteto dekanė, Užsienio kalbų, literatūros ir vertimo studijų katedros docentė dr. Rūta Eidukevičienė.

A. J. Greimas, didesnę gyvenimo dalį praleidęs Prancūzijoje, yra laikomas vienu moderniosios semiotikos pradininkų – kalbotyros srities, tyrinėjančios ženklų struktūras įvairiose sistemose. Garsusis kalbotyrininkas, mitologas, eseistas mokėsi Kupiškyje, Šiauliuose, Marijampolėje, vėliau studijavo teisę Vytauto Didžiojo universitete.

Konstitucinę teisę VDU jam dėstė rektorius, Aukščiausiojo Teismo teisėjas Mykolas Römeris, logiką – mąstytojas Vosylius Sezemanas, o Viduramžių krikščioniškąją filosofiją – garsus rusų filosofas Levas Karsavinas. Pirmaisiais metais A. J. Greimas VDU taip pat studijavo Lietuvos teisės istoriją, romėnų teisę, politinę ekonomiją, socialinę žemdirbystės istoriją, psichologiją, vokiečių ir rusų kalbas.

Pasak A. J. Greimo biografiją parengusio mokslininko, Purdue universiteto (JAV) profesoriaus Thomas F. Broden, semiotikos pradininkas Kauną prisiminė kaip kosmopolitinį miestą, kuriame susipažino su įvairius pasaulio kraštus jau aplankiusiais studentais. „Lietuva formavo jo asmenybę ir tapatybę, suteikė jam rimtą humanitarinį išsilavinimą, įteigė jam europinio folkloro tradiciją ir poetinę prasmę, įdiegė jam įsipareigojimą įsijungti į vykstantį tautinės kultūros ir bendruomenės kūrimą“, – apibendrino T. F. Broden.

A. J. Greimas laikomas Paryžiaus semiotikos mokyklos įkūrėju, vienu iškiliausių semiotikų Prancūzijoje kartu su Rolandu Barthesu. Tarp jo labiausiai žinomų atradimų – semiotinis kvadratas, aspektualumo, izotopijos tyrimai, taip pat lietuvių mitologijos, religijos tyrinėjimai.