Mobingo kaip diskriminacijos darbuotojų santykiuose diagnozavimas siekiant gerinti Lietuvos organizacijų klimatą (Vadyba ir administravimas 03 S)

• VardasJolita
  • PavardėVveinhard
  • Vadovasprof. habil. dr. Pranas Žukauskas
  • Data2010-01-22
  • KryptisVadyba ir administravimas

Anotacija

Disertaciniame darbe nagrinėjama darbuotojų santykių disfunkcija pasireiškianti diskriminuojančiais mobingo veiksmais. Analizuojant socialinėje aplinkoje egzistuojančių prietarų, stereotipų įtaką darbuotojų elgsenai patikslinama ir praplečiama mobingo definicija. Mobingas kaip diskriminacija darbuotojų santykiuose traktuojamas kaip ilgalaikis, užpuolimų dažnumu ir puolimo trukme apibrėžiamas diskriminuojančio pobūdžio psichologinis teroras darbo aplinkoje, kuriuo aukai sukeliamas psichologinis diskomfortas, skausmas, neigiamai paveikiama jos socialinė, profesinė elgsena. Aptariamos reiškinio pasekmės aukai ir organizacijai, jos klimatui. Organizacijos klimatas analizuojamas kaip organizacijos kultūros dalis, išryškinama jo sandara. Konstatuojamas mobingo intensyvumo ir organizacijos klimato būklės sąryšis, analizuojama koreliacija tarp mobingo ir klimato dimensijų.

Disertacijoje sudarytas mobingo kaip diskriminacijos darbuotojų santykiuose gerinant Lietuvos organizacijų klimatą diagnozavimo modelis, leidžiantis įvertinti klimato būklę ir mobingo raišką pagal išskirtas dimensijas. Modelis apima organizacijos klimato būklės, mobingo diagnozavimo bei intervencijos metodų parinkimą. Modelis gali būti taikomas kaip universali priemonė nuolatiniam organizacijos klimato monitoringui. Empiriniu tyrimu, apklausiant skirtingų veiklos, viešojo ir privačiojo sektoriaus organizacijų respondentus, atskleista mobingo raiška organizacijose ir organizacijų klimato būklė. Patikrinamos iškeltos hipotezės. Pateikiami vadybiniai sprendimai mobingui kaip diskriminacijai darbuotojų santykiuose minimizuoti bei klimatui gerinti.

Išsamiau