Alternatyvių dvasingumo judėjimų tendencijos posovietinėje visuomenėje: visarionininkai ir anastasininkai (Etnologija 07 H)

  • VardasRasa
  • PavardėPranskevičiūtė
  • Vadovasdoc. dr. Egidija Kiškina
  • Data2011-03-25
  • KryptisEtnologija

Anotacija

Disertacijoje keliama problema – šiuolaikinių dvasingumo paieškų, darančių įtaką socialinių alternatyvų formavimuisi ir paplitimui, specifika posovietinėje visuomenėje.

Disertacijoje atskleidžiama Visariono ir Anastasijos judėjimų atstovų savivoka ir jų dvasingumo išraiškos (bendrame alternatyvių dvasingumo paieškų problemos kontekste) analizuojant ir lyginant tyrinėtų judėjimų atstovų pasaulėžiūras ir alternatyvius gyvensenos modelius. Čia pristatomi 2004-2010 m. Lietuvoje ir Rusijoje atlikto Visariono ir Anastasijos judėjimų lauko tyrimų metu surinkti duomenys bei jų apibendrinimas. Empiriniai tyrimų duomenys rinkti taikant stebėjimo dalyvaujant, pokalbio, giluminio (pusiau struktūruoto) interviu, klausimyno metodus; taip pat atlikta grupių ir žiniasklaidos dokumentų, interneto socialinių tinklų analizė, naudota vaizdo etnografija.

Disertacijoje teigiama, kad: 1) Visariono ir Anastasijos judėjimai globalaus (tiksliau, Vakarų kultūros įtakoto ir suformuoto) alternatyvaus religingumo bei šiuolaikinės individualistinės kultūros reiškiniai, kuriems būdingi lokalūs (posovietinėje erdvėje ir nacionalinėse kultūrose susiformavę) socialiniai ir kultūriniai bruožai. Visariono ir Anastasijos judėjimams būdingi Naujojo amžiaus dvasingumo bruožai; 2) Posovietinėje Rytų Europoje nepriklausomybės laikotarpio pradžioje trumpai suaktyvėjus tradicinėms religijoms, dabar jos religiniai procesai vystosi ta pačia modernėjimo linkme kaip ir šiuolaikiniai Vakarų religiniai procesai, todėl nacionalinės tradicinės kultūros patiria greitas transformacijas.

Išsamiau