Iracionalią investuotojų elgseną formuojantys veiksniai ir jų poveikis priimamiems sprendimams Lietuvos akcijų rinkoje (Ekonomika 04 S)

• VardasJekaterina
  • PavardėKartašova
  • Vadovasprof. dr. Kristina Levišauskaitė
  • Data2012-06-28
  • KryptisEkonomika

Anotacija

Disertacijoje siekiama, atskleidus iracionalią investuotojų elgseną formuojančius veiksnius, parengti jų kompleksinio tyrimo metodiką ir ištirti Lietuvos individualių investuotojų iracionalios elgsenos poveikį jų priimamiems sprendimams akcijų rinkoje. Šiam tikslui pasiekti, identifikuoti ir susisteminti moksliniuose tyrimuose analizuojami iracionalią individualių investuotojų elgseną formuojantys veiksniai, atskleistos ir apibūdintos galimos iracionalios individualių investuotojų elgsenos pasireiškimo finansų rinkoje formos, atlikta iracionalią individualių investuotojų elgseną formuojančių veiksnių vertinimo metodų, taikomų moksliniuose tyrimuose, analizė bei parengta kompleksinio tyrimo metodologija, leidžianti identifikuoti iracionalią investuotojų elgseną formuojančius veiksnius, ištirti jų poveikį individualių investuotojų priimamiems sprendimams akcijų rinkoje bei empiriškai įvertinti, ar Lietuvos akcijų rinkoje pasireiškia iracionali investuotojų elgsena. Tyrimo metu nustatytas loginis ryšys tarp individualių investuotojų iracionalios elgsenos veiksnių ir jų sprendimų akcijų rinkoje. Atliktas empirinis tyrimas parodė, kad iracionali individualių investuotojų elgsena akcijų rinkoje gali būti atpažįstama per kalendorinių anomalijų formavimąsi, o priimami iracionalūs investuotojų sprendimai atsispindi rinkoje akcijų indekso grąžos pokyčiuose ir priklauso nuo investuotojų asmeninių savybių. Parengta kompleksinio tyrimo metodika yra universali ir gali būti naudojama atliekant palyginamuosius tyrimus keliose šalyse bei kitose rinkose. Gauti rezultatai leidžia atskleisti pagrindinius Lietuvos individualių investuotojų iracionalią elgseną formuojančius veiksnius, jų poveikį sprendimams bei raišką akcijų rinkoje ir yra reikšmingi toliau plėtojant šios krypties tyrimus.

Išsamiau