Elektrinio impulso, bleomicino, askorbato ir menadiono bei jų kombinacijų sinergistinis citotoksiškumas in vitro (Biochemija 04 P)

  • VardasRita
  • PavardėSaulė
  • Vadovasdoc. dr. Danutė Batiuškaitė
  • Data2012-12-21
  • KryptisBiochemija

Anotacija

Darbe tirti stipraus elektrinio lauko impulso, bleomicino, askorbato ir menadiono citotoksiškumai bei galimybės pagerinti jų priešvėžinį poveikį, derinant tarpusavyje. Tyrimai atlikti in vitro su navikinėmis pelės hepatomos MH-22A ir žiurkės gliomos C6 ląstelėmis bei nenavikinėmis kininio žiurkėno kiaušidžių (CHO) ląstelėmis ir žmogaus eritrocitais.

Ląstelių elektroporacijos nustatymo pagal viduląstelinių kalio jonų ištekėjimo registraciją metodas pirmą kartą buvo pritaikytas įvairių tipų ląstelių elektroporacijai in vitro tirti ir pirmą kartą elektroporacijos slenksčiai palyginti skirtingo tipo ląstelėms. Parodyta kad ilgėjant impulso trukmei, didėja sukuriamų porų dydis. Rezultatai parodė, kad skirtingų tipų ląstelių elektroporacija vyksta pagal tą patį mechanizmą.

Bleomicinui ir askorbatui jautriausios buvo žiurkės gliomos C6 ląstelės, o atspariausios – CHO ląstelės. Menadiono ir elektrinio impulso citotoksiškumai buvo tokie patys visoms ląstelėms.

Vėžio gydymo efektyvumą galima padidinti derinant kelis vaistus ar gydymo metodus, ypač jei derinamų gydymo metodų veikimas pasižymi sinergizmu. Sinergistiniu veikimu vėžio gydyme pasižymi šiame darbe tirti deriniai – elektriniai impulsai ir bleomicinas (elektrochemoterapija) bei askorbato ir menadiono mišinys santykiu 100:1. Elektrinis impulsas sumažino bleomicino citotoksinę koncentraciją LD50 nuo 450 iki 5∙104 kartų, o vitaminas C sumažino vitamino K3 citotoksinę koncentraciją LD50 2,5–5 kartus.

Išsamiau