Vytauto Didžiojo universitetas, minėdamas prieš šimtmetį įkurto Lietuvos universiteto sukaktį, kvietė į šiai progai skirtus renginius: koncertus, parodas, konferencijas, kultūrinius renginius ir įvairias iniciatyvas. Renginiai buvo nemokami ir atviri tiek universiteto bendruomenei, tiek plačiajai visuomenei.
Atviri universitetai – tai Lietuvos universiteto šimtmečiui paminėti skirti visuomenei atviri renginiai, kuriuos organizavo Kauno technologijos (KTU), Lietuvos sveikatos mokslų (LSMU) ir Vytauto Didžiojo (VDU) universitetai. Sausio mėn. pradėtas atvirų paskaitų ciklas – kiekvieną mėnesį vis kitame universitete vyko susitikimai su mokslininkais, architektais, politologais, istorikais ir kitomis asmenybėmis, įkvepiančiomis savo veikla bei įžvalgomis.
VDU vykusių paskaitų įrašai:
Prof. Gintauto Mažeikio vieša paskaita „Kultūros politika ir karas Ukrainoje: universitetų vaidmuo“
Paskaita „Uogos iš VDU Botanikos sodo: sveikatinančios savybės ir panaudojimas“
1922 m. vasario 16-ąją Kaune įvyko Lietuvos universiteto įsteigimo iškilmės, tad lygiai po šimto metų kartu atšventėme aukštojo mokslo šimtmetį. Iškilmingame renginyje, kuris vyko „Žalgirio“ arenoje, buvo galima išvysti Lietuvos universiteto istoriją, papasakotą per įvairius scenos ir kino kūrinius. Renginio įrašas.
VDU Didžiojoje salėje vyko iškilmingas Senato posėdis, kuriame garbės profesoriaus regalijos buvo įteiktos garsiam fotomenininkui, VDU Menų fakulteto profesoriui Romualdui Požerskiui.
1922–2022 m. VDU atminimo erdvė „Vivat Universitas Vytauti Magni!“ kviečia daugiau sužinoti apie Lietuvos universiteto istoriją ir VDU ištakas. Ekspozicija veikia Rektorato pastate.
Apie universiteto gyvenimą nuo pat jo įkūrimo, tarpukario veiklos iki atkūrimo 1989-aisiais ir šiandieninių darbų pasakojanti ekspozicija VDU bendruomenės nariams atvira kiekvieną darbo dieną nuo 8 val. iki 17 val. (penktadieniais – iki 15.30 val.)
Rugsėjo 1-ąją įvyko bendrystę ir pagarbą istorinei atminčiai išreiškianti, tuo pačiu Mokslo metų pradžią bei Mokslo ir žinių dieną žyminti KTU, LSMU ir VDU bendruomenių eisena Laisvės alėja. Eisenos kulminacija tapo šventinis koncertas.
Minint Lietuvos universiteto 100-metį, 2022 m. spalio 27–29 dienomis, Vytauto Didžiojo universitete buvo rengiamas VDU Pasaulio lietuvių universiteto (PLU) simpoziumas.
Įkvėptas 1969 m. JAV lietuvių bendruomenėje gimusios Pasaulio lietuvių mokslo ir kūrybos simpoziumų tradicijos ir siekdamas įprasminti Lietuvos Universiteto 100-metį, VDU kvietė Lietuvos ir pasaulio lietuvių mokslo ir kūrybos atstovus diskusijoms apie Lietuvos universiteto tradicijos reikšmę Lietuvai ir lietuvių išeivijai; apie paskutiniųjų metų visuotinius įvykius bei jų įtaką studijoms universitete, pasaulio lietuvių mokslui, menui ir kūrybai.
Simpoziumas vyko Vytauto Didžiojo universitete, Kaune. Renginyje taip pat buvo galima dalyvauti ir Zoom platformoje arba stebėti internetu VDU Youtube kanale.
„Pirmoji lietuviška alma mater: trumpa klasikinio universiteto Kaune istorija“ (istorinė monografija; aut. prof. Antanas Kulakauskas). Pagrindinis autoriaus siekis – glaustai, bet analitiškai iš istoriko ir politologo pozicijų papasakoti Lietuvos (Vytauto Didžiojo) universiteto istoriją nuo idėjos genezės iki „pomirtinio likimo“ bei atkūrimo istorijos. Dėl to didžiausias dėmesys skirtas ne universiteto vidaus istorijai, o jo sąsajoms su visuomenės ir valstybės raida atskleisti.
„Liudas Vailionis“ (monografija, aut. D. Vailionytė). Tai monografija apie vieną iš Lietuvos aukštosios mokyklos idėjos puoselėtojų ir įkūrėjų, mokslininką, botanikos mokslo nepriklausomoje Lietuvoje pradininką, iškilų visuomenės veikėją profesorių Liudą Vailionį (1886–1939).
„Lietuvos universiteto tapsmas (1916–1922 m.): Dokumentų rinkinys“ (sud. dr. Kęstutis Raškauskas). Dokumentų rinkinio tikslas – pateikti nenutrūkstamą lietuviškojo Universiteto tapsmo procesą nepriklausomai nuo to, kuriame mieste šis procesas vyko. Knygos elektroninė versija.
„Akademiko Tado Ivanausko fenomenas“ (aut. akad. M. Žalakevičius). Apie profesorių Tadą Ivanauską aptinkama daugybė medžiagos, straipsnių ir knygų įvairiomis kalbomis, tačiau kai kurie gyvenimo aspektai nėra išnagrinėti arba tinkamai įvertinti. Tad pasinaudojus archyvuose esančių dokumentų ir ikonografinės medžiagos fragmentais, žmonių prisiminimais, Ivanauskų genealogine medžiaga, giminės atstovų pasakojimais bei nuotraukomis tikimasi, kad šia monografija pavyko užpildyti susidariusias spragas.
„Lietuvos valstybės atkūrimo procesas 1918 m. vasaris–kovas: Dokumentų rinkinys“ (sud. Liudas Mažylis). Istorinių šaltinių leidinys pratęsia ankstesnių dviejų leidinių analizę. Kartu juo apibendrinama ir baigiama trijų šaltinių leidinių serija, skirta Lietuvos valstybės atkūrimui ir pripažinimui 1917–1918 metais.
„Tarp pasaulių. Kauno filosofų tekstų antologija Vytauto Didžiojo universiteto įkūrimo šimtmečiui paminėti“ (sud. Kamil Pecela, Paweł Plichta, Bogdan Szlachta). Knygą sudaro svarbiausių su Vytauto Didžiojo universitetu pirmuoju gyvavimo laikotarpiu siejamų filosofų tekstų vertimai į lenkų kalbą: nuo Stasio Šalkauskio iki Antano Maceinos ir Levo Karsavino. Tai pirmojį tokio pobūdžio publikacija Lenkijoje, pristatanti Lietuvos filosofijos kanoną. Tai kartu ir pirmasis Krokuvos Jogailaičių universiteto Lietuvos studijų centro leidžiamos serijos „Bibliotheca Lituaniae“ tomas.
Vasario 22 d. 12 val. VDU Mažojoje salėje vyko diskusija, kurioje buvo prisimintas vienas svarbiausių Lietuvos teisininkų – partizanas, teisės daktaras Alfonsas Vabalas-Budrys, ženkliai prisidėjęs prie mūsų šalies teisės kūrimo. Pabaigęs studijas VDU Teisės fakultete ir prestižiniame Sorbonos universitete Prancūzijoje, jis prisijungė prie partizaninės kovos už Lietuvos laisvę.
Universiteto jubiliejui skirtoje konferencijoje, kuri vyko vasario 24–25 d., istorikai, filosofai, antropologai, literatūrologai, menotyrininkai, sociologai, politologai ir kitų mokslo šakų atstovai pasidalins savo naujausiais tyrimais apie Vytauto Didžiojo universitetą, jo reikšmę Kaunui, Lietuvai ir net pasauliui.
100 senojo universiteto asmenybių ir jų kūrybinis palikimas – tokį simbolinį pasirinkimą lėmė Lietuvos universiteto jubiliejinė sukaktis. Bibliotekos parengtoje parodoje buvo atrinkti pagrindiniai Universiteto kūrėjai ir jo tradicijos puoselėtojai. Parodos tikslas yra supažindinti visuomenę su šiandien VDU bibliotekoje saugomu senojo Universiteto paveldu bei atskleisti jo mastą, įvairovę ir turtingumą. Virtualios parodos puslapiuose nugulė daugiau nei 800 leidinių viršelių. Paroda pasiekiama adresu https://uni100.vdu.lt/
Kovo 15 d. VDU Lietuvių išeivijos institutas rengė konferenciją, skirtą išeivijos pagalbai Lietuvos aukštajam mokslui aptarti.
Balandžio 1 d., Pasaulinės paukščių dienos proga, VDU Botanikos sodas organizavo akciją, siekusią po šimto metų atkurti istorinę akimirką. VDU Botanikos sode buvo taip pat atidaryta fotografijų paroda, skirta Lietuvos universiteto šimtmečiui paminėti.
Kovo 11 d. VDU Kauno istorijos centras organizavo 10-ąją Kauno istorijos olimpiadą, kurioje šįmet buvo ir klausimų apie Lietuvos universitetą. Olimpiada vyko nuotoliniu būdu, į ją registruotis galėjo 5-12 klasių moksleiviai.
Paroda veikė nuo balandžio 1 d. iki gegužės 31 d. Parodą organizavo VDU Gamtos mokslų fakultetas.
Gegužės 13-14 d. VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centras organizavo kasmetinę tarptautinę konferenciją. Renginys buvo „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.
Konferencija vyko kovo 4–5 d.
Balandžio 26 d. organizuota konferencija atskleidė daugiasluoksnio Kauno intelektualinio ir kultūrinio gyvenimo raidą iki šių dienų. Konferenciją organizavo VDU Užsienio kalbų institutas.
Balandžio 29 d. vykusioje konferencijoje buvo pristatyti VDU studentų moksliniai, meniniai ir kūrybiniai pasiekimai universitetui bei miestui, paliekant pėdsaką universiteto šimtametėje istorijoje.
Kongresas vyko balandžio 29–30 d.
Konferencija įvyko gegužės mėn., ją organizavo Teisės fakultetas kartu su Mykolo Riomerio universitetu ir Teisės institutu.
Konferencija vyko gegužės mėn.
Konferencija vyko gegužės 12–13 d. Ją organizuoja VDU Gamtos mokslų fakultetas.
Konferencijoje, kuri vyko gegužės 26-27 d., VDU Švietimo akademijos edukologijos krypties doktorantai pristatė pranešimus švietimo, edukologijos, švietimo politikos temomis. Konferenciją organizavo VDU Švietimo akademija.
Konferenciją birželio mėn. organizavo VDU Gamtos mokslų fakultetas.
Konferencija, kuri vyko birželio 16-17 d., skirta Lietuvos universiteto šimtmečiui. Konferenciją organizavo VDU, LSMU ir KTU mokslininkai.
Mokytojai, studentai, švietimo lyderiai ir visuomenės veikėjai spalio 4 d. buvo kviečiami į diskusiją apie pedagogų rengimą ir švietimo politiką. Forumą organizavo VDU Švietimo akademija.
Spalio mėn. vykusi Tarptautinė teisininkų konstitucionalistų ir politologų konferencija „Europos konstitucionalizmas: būklė ir perspektyvos“, skirta 1922 m. Lietuvos valstybės Konstitucijos 100-mečiui, 1992 m. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 30-mečiui ir šiuolaikinės Lietuvos teisės mokyklos (Vytauto Didžiojo universiteto ir jo Teisės fakulteto, kuris buvo įsteigtas 1922 m.) 100-mečiui paminėti. Konferenciją organizavo Teisės fakultetas.
Spalio 27 d. Lietuvos universiteto šimtmečio proga Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakultete atidaryta ekspozicija „Menų fakultetas 100-metyje: kūryba kuria kultūrą“.
Parodos ekspozicija pasakoja apie Menų fakultetą kaip Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) šimtmečio dalį. Parodoje jungiama istorija su dabartimi tarsi du lygiagrečiai pateikiami pasakojimai, kurie „kalbasi“ tarpusavyje, – vienoje parodos linijoje nuosekliai pasakojama nuo Lietuvos universiteto pradžios ir meno studijų ištakų iki šiandienio VDU Menų fakulteto, kitoje – eksponuojama dėstytojų, absolventų ir studentų kūryba. Menų fakulteto parodos naratyvas sukasi aplink tai, kaip kūryba kuria kultūrą.
Birželio 9-12 dienomis VDU Menų fakultete vyko 22-oji tarptautinė Strindbergo konferencija „Strindbergas ir atmintis“ (Strindberg and Memory). Konferenciją, kuri įtraukta į „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programą, fakultetas organizavo kartu su Strindbergo asociacija (Švedija).
Visą balandžio 25-30 d. savaitę trukusiame visuomenei skirtame meno ir kultūros festivalyje buvo siūlomas platus spektrą veiklų, dedikuotų Lietuvos universiteto šimtmečiui. Renginį organizavo VDU Menų fakultetas.
Kauno pavasario 50-dešimtmečiui paminėti gegužės 14 d. inicijuojuotas minėjimų tradicijas tęsiantis roko koncertas „Blue Jeans Night 2022“. Koncertą organizavo VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centras, Čekijos ambasada Lietuvoje ir Všį „MountainRock“.
Kovo mėn. vykęs festivalis „Ei, studente, sukis vėju“ puoselėja lietuvių liaudies meną. Festivalį organizavo VDU Žemės ūkio akademija.
Balandžio mėn. vykęs koncertas skirtas Lietuvos universiteto šimtmečiui ir kolektyvų jubiliejams paminėti. Koncertą organizavo VDU Žemės ūkio akademija.
Pirmajai tautinio šokio grupei Lietuvoje, kuri susibūrė Lietuvos universitete 1935 m., skirtas festivalis įvyko birželio mėn.
Renginius organizavo VDU Muzikos akademija