Naujos galimybės lietuvių kalbos technologijų kūrėjams ir naudotojams

627 1

VDU Kompiuterinės lingvistikos centras dalijasi geromis naujienomis: VDU, VU ir KTU konsorciumo CLARIN-LT informacijos centras nuo sausio mėnesio prisijungė prie SAFMORIL – CLARIN žinių centro (CLARIN Knowledge Centre, K centre), veikiančio Suomijoje. Šiuo metu CLARIN-LT yra vienintelis centras, turintis K centro statusą Lietuvoje. CLARIN-LT – įvairių kalbos išteklių ir technologijų infrastruktūra Lietuvoje.

Tokie žinių centrai kaip SAFMORIL sudaro sąlygas (fizines ar virtualias) socialinių ir humanitarinių mokslų tyrėjams, dėstytojams ir visiems besidomintiems skaitmeniniais kalbos ištekliais ir tyrimais gauti kvalifikuotas įvairių sričių ir šalių ekspertų konsultacijas. Helsinkio universitete veikiantis CLARIN K centras SAFMORIL yra skirtas telkti mokslininkus, kurių tyrimų sritis yra sudėtingos ir turtingos morfologijos kalbų automatinė analizė (pvz., suomių, latvių, lietuvių). SAFMORIL centras siūlo konsultacijas lingvistams, kompiuteriniams lingvistams, informatikams ir skaitmeninės humanitarikos tyrėjams, teikia įvairiapusę pagalbą pritaikant standartus, kuriant kalbos išteklius, parenkant tinkamiausius duomenų analizės įrankius, organizuoja (nuotolinius) mokymus.

Narystė SAFMORIL centre yra puiki galimybė tobulinti lietuvių kalbos automatinę morfologinę analizę: tai padės tyrėjams ir dėstytojams telkti kompetencijas ir dalytis patirtimi, atvers naujų bendradarbiavimo galimybių, leis tobulinti išteklius ir įrankius, aktualius turtingos morfologijos kalbų analizei. CLARIN-LT centre kviečiame konsultuotis dėl lietuvių kalbos morfologinės analizės, morfologinio anotavimo ir automatinės sintaksinės analizės.

CLARIN-LT – tai įvairių skaitmeninių kalbos išteklių, priemonių ir technologijų mokslinių tyrimų infrastruktūra, svarbi universitetinėms studijoms plėtoti ir kalbos technologijoms kurti. CLARIN-LT nacionalinį konsorciumą 2015 m. įkūrė trys universitetai: Vytauto Didžiojo universitetas, Kauno technologijos universitetas ir Vilniaus universitetas.

CLARIN-LT kartu su 50 centrų iš kitų 20 šalių narių įeina į tarptautinę mokslinių tyrimų infrastruktūrą CLARIN ERIC. CLARIN platforma leidžia humanitarinių ir socialinių mokslų bendruomenei naudotis bendrais ištekliais, kalbų technologijomis ir ekspertinėmis paslaugomis. Narystė CLARIN ERIC infrastruktūroje leidžia užtikrinti nuolatinį skaitmeninių lietuvių kalbos išteklių saugojimą ir prieinamumą tarptautiniu mastu, prisideda prie pažangesnių mokslinių tyrimų, atveria naujas bendradarbiavimo galimybes tarpvalstybiniu ir (tarp)disciplininiu lygmeniu.

CLARIN-LT centro svetainė ir saugykla veikia VDU techninėje bazėje. Universitetas užtikrina svetainės ir saugyklos administravimą ir atvirą prieigą prie kalbinių išteklių.

SAFMORIL sertifikatas