Skirtingų sunkiųjų metalų poveikis vasariniams miežiams (Hordeum vulgare L. veislė ‘Aura DS’) ir kryžminės adaptacijos dėsningumai (Ekologija ir aplinkotyra 03 B)

• VardasMilda
  • PavardėRačaitė
  • Vadovasprof. habil. dr. Vida Stravinskienė
  • Data2009-12-18
  • KryptisEkologija ir aplinkotyra

Anotacija

Sunkieji metalai yra vieni iš svarbiausių ir pavojingiausių teršalų. Augalų atsparumo, skirtingų sunkiųjų metalų poveikiui, supratimas sudaro galimybes analizuoti sunkiųjų metalų tarpusavio sąveikos įtaką gyviesiems organizmams.

Darbo tikslas – ištirti sunkiųjų metalų diferencijuotą ir kompleksinį poveikį vasariniams miežiams (Hordeum vulgare L. veislė ‘Aura DS’) ir įvertinti šios veislės kryžminio prisitaikymo skirtingų sunkiųjų metalų poveikiui galimybes.

Lietuvoje pirmą kartą vasarinių miežių (Hordeum vulgare L. veislė ‘Aura DS’) pavyzdžiu detaliai ištirti sunkiųjų metalų (kadmio, vario, nikelio, cinko, švino, chromo) kaupimosi skirtinguose augalų organuose dėsningumai. Nustatyta, kad skirtingi sunkieji metalai pasižymi labai skirtingu mobilumu ir toksiniu poveikiu augalų augimui bei fotosintezėje dalyvaujantiems pigmentams, o jų santykinis toksiškumas priklauso ne tik nuo metalų cheminių bei fizinių savybių, bet ir nuo poveikio stiprumo. Didėjant metalų koncentracijai sparčiausiai didėja mikroelementams priskiriamų metalų (Cu, Zn) metalų toksiškumas. Pagal membranų lipidų peroksidacijos produkto – malondialdehido koncentraciją miežių lapuose įvertintas skirtingų sunkiųjų metalų sukeliamo oksidacinio streso stiprumas. Nustatyta, kad metalai sukeliantys stipresnį oksidacinį stresą darė stipresnį neigiamą poveikį fotosintezėje dalyvaujantiems pigmentams ir miežių augimui. Ištirti miežių kryžminės adaptacijos skirtingų sunkiųjų metalų poveikiui dėsningumai. Nustatyta, kad miežiai adaptuoti sąlygiškai silpnam kadmio ir nikelio poveikiui tapo atsparesni beveik visų kitų sunkiųjų metalų poveikiui, o adaptacija švino ir chromo poveikiui nepadidino miežių atsparumo net tų pačių metalų stipresniam poveikiui.

Išsamiau