Transnacionalizmo iššūkiai pilietybei ir etniškumui šiuolaikinėje Lietuvoje: Lietuvos tautinių mažumų ir lietuviškos migracijos atvejai (Sociologija 05 S)

  • VardasDarius
  • PavardėDaukšas
  • Vadovasprof. dr. Vytis Čiubrinskas
  • Data2010-12-17
  • KryptisSociologija

Anotacija

Disertacijoje nagrinėjama valstybės ir nacijos deteritorializacijos problema. Parodoma, kad įprastinę nacionalizmo, kaip ideologijos, apjungiančios naciją ir valstybės teritoriją, sampratą pastaruoju metu keičia deteritorializuotos nacijos ir valstybės formos. Darbe pasitelkta transnacionalizmo teorinė perspektyva padeda atskleisti kaip etniškumas ir nacionalumas (priklausymas nacijai pilietybės pagrindu) išlieka stipriais žmogiškaisiais saitais, apjungiančiais deteritorializuotą naciją su valstybe. Disertaciniame darbe nagrinėjami du atvejai: tautinių mažumų (Vilniaus regione gyvenančių Lietuvos lenkų) ir migrantų (iš Lietuvos Norvegijoje) parodo, kad ne tik fiziškai valstybės teritoriją palikusi nacijos dalis (migrantai), bet ir niekur iš teritorijos nepajudėję (Vilniaus regione gyvenantys Lietuvos lenkai) gali būti laikomi deteritorializuotais. Šių grupių saistymuisi su valstybe paaiškinti pasitelktos ribinių zonų ir gimininės valstybės strategijos sampratos padeda paaiškinti tokių deteritorializuotų nacijų santykį su nacionalinėmis valstybėmis, taip pat ir globalizacijos proceso paveiktų nacionalinių valstybių politikas deteritorializuotų savų nacijų atžvilgiu.

Darbe daroma išvada, kad etniškumas, kaip įsivaizduojama kilme paremtas identitetas ir nacionalumas – priklausymas valstybei pilietybės pagrindu, išlieka stipriais veiksniais, įtakojančiais deteritorializuotos nacijos saistymąsi su valstybe/valstybėmis

Išsamiau