VDU profesoriams – valstybės apdovanojimai už nuopelnus Lietuvai ir jos vardo garsinimą

47

Prof. Romualdas Požerskis (Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos nuotrauka/ Eitvydas Kinaitis)

Liepos 6-osios – Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) ir Tautiškos giesmės dienos proga Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda už nuopelnus Lietuvai, jos vardo garsinimą pasaulyje Lietuvos valstybės ordinais ir medaliais apdovanojo Lietuvos ir užsienio piliečius. Tarp apdovanotųjų – ir du Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesoriai: Romualdas Požerskis ir Margarita Teresevičienė.

Už pilietinėmis ir humanistinėmis vertybėmis grįstą ilgametę kūrybinę, švietėjišką ir akademinę veiklą Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi apdovanotas VDU Menų fakulteto profesorius fotomenininkas Romualdas Požerskis.

Pasak jo, šis apdovanojimas – tikslingo gyvenimo pasirinkimo rezultatas. „Man didelė garbė atstovauti Vytauto Didžiojo universitetui, kuriame dėstau daugiau nei trisdešimt metų. Taip pat tai didelis įvertinimas man kaip menininkui. Visą savo gyvenimą fotografavau Lietuvą, jos žmones, politinius ir dvasinius įvykius. Džiaugiuosi, kad visa šia patirtimi galiu pasidalinti su savo Naujųjų medijų programos studentais, o bendraujant su šiais jaunais žmonėmis – suprasti, koks yra jų pasaulis“, – sakė R. Požerskis.

R. Požerskis VDU Menų fakultete pradėjo dėstyti 1993 m., prabėgus vos keleriems metams po fakulteto įkūrimo. Rengdamas parodas, skaitydamas viešas paskaitas, dalyvaudamas susitikimuose su visuomene ir atstovaudamas Lietuvos fotografijai užsienyje R. Požerskis visuomet prisistato kaip VDU bendruomenės narys ir garsina VDU vardą. 2010 m. Menų fakultete įkūrus Šiuolaikinių menų katedrą R. Požerskis tapo pagrindiniu katedros profesoriumi, o jo turtinga kūrybinė patirtis prisidėjo formuojant menų studijų universitete savitumą.

Tarp R. Požerskio pelnytų apdovanojimų ir įvertinimų – Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija (1990 m.), Tarptautinės meninės fotografijos federacijos (FIAP) fotografo menininko (AFIAP) garbės vardas (1994 m.), ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžius (2005 m.), Lenkijos prezidento „Auksinis Kryžius“ už nuopelnus plėtojant Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimą (2006 m.). 2022 m. R. Požerskiui suteiktas VDU Garbės profesoriaus vardas.

Už nuopelnus Lietuvos edukologijos mokslui ir studijų plėtrai Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi apdovanota edukologė, VDU Švietimo akademijos profesorė, habilituota daktarė Margarita Teresevičienė.

Prof. Margarita Teresevičienė (Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos nuotrauka/ Eitvydas Kinaitis)

Pasak profesorės, šis apdovanojimas kartu yra ir Vytauto Didžiojo universiteto apdovanojimas bei nuopelnas.
„Jame praleidau didžiąją savo profesinio gyvenimo dalį – trisdešimt penkerius metus. Man teko laimė dirbti atkurtajame universitete kartu su atvykstančiais diasporos mokslininkais, pirmiesiems Lietuvoje diegti artes liberales principus, tripakopę (bakalauro, magistro, daktaro) studijų sistemą, prisidėti prie šiuolaikinio Edukologijos mokslo plėtotės. Įteisinti autonomijos, akademinės laisvės, mokslo ir studijų vienybės principai darė įtaką valstybės raidai, prisidėjo prie aukštojo mokslo ir studijų plėtros“, – teigė M. Teresevičienė.

Anot edukologės, per tuos metus VDU tapo inovatyvus, dinamiškas, tarptautiškas, ieškantis ir nesustojantis universitetas, Europos universitetų aljanso „Transform4Europe“ narys, o atliekamų darbų kokybę ženklina užimamos aukštos pozicijos pasaulio universitetų reitinguose.

Prof. M. Teresevičienė VDU dirba beveik nuo pat jo įkūrimo metų, nuo 1991-ųjų. Tais pačiais metais bendradarbiaujant su išeivijos mokslininkais profesorės dėka įsteigtas pedagogikos centras, o vasarą suorganizuota pirmoji mokytojų vasaros stovykla. 1993 m. buvo parengta pirmoji Taikomosios pedagogikos magistrantūros studijų programa. 2007 m. prof. M. Teresevičienė sukūrė prielaidas universitete pradėti naują tarpkryptinės komandos ir edukologų parengtą technologijų taikymo studijose paradigmą ir jau 2008 m. išleido pirmuosius mokslo daktarus, kurie kartu su ja sukūrė technologijomis grindžiamų mokymosi tyrimų kryptį. 2022 m. M. Terevičienei suteiktas VDU Garbės profesorės vardas.

Prof. M. Teresevičienė taip pat yra įvairių nacionalinių ir tarptautinių programų ir projektų (daugiausia švietimo) vadovė, koordinatorė, ekspertė.