VDU pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Policijos departamentu

Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla ir Vytauto Didžiojo universiteto mokslo prorektorė prof. Julija Kiršienė pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kurios pagrindu Lietuvos policijoje bus diegiamos kalbos atpažinimo technologijos, leidžiančios automatiškai paversti lietuvių kalbos garso įrašus tekstu.
Policijos departamento atstovų teigimu, šiuo metu policijoje labai daug laiko skiriama kalbos užrašymui tekstu, pavyzdžiui, vykdant apklausas ikiteisminiuose tyrimuose, surašant administracinių nusižengimų protokolus, naudojant garso įrašus kaip įrodymus ir verčiant juos tekstiniais dokumentais, taip pat kitose policijos veiklos srityse. Automatizavus šį procesą, būtų sutaupoma daug pareigūnų ir kitų specialistų darbo laiko, būtų galima daug greičiau atlikti vaizdo ir garso įrašuose esančios informacijos analizę, todėl policijos veikla taptų daug efektyvesne.
„Rektoriaus vardu sveikiname bendradarbiavimą, mes manome, kad tai abipusiai naudinga sutartis, universitetas suinteresuotas dalintis savo žiniomis, pasiekimais, nes tai, kas neįveiklinta ir dūli stalčiuose, neturi jokios prasmės. Bendradarbiaujame su viešuoju sektoriumi, džiaugiamės, kad esame naudingi ne tik teorijoje, bet ir praktikoje, o projektuose gautos žinios ir praktinė patirtis galėtų būti perduota studentams“, – po pasirašymo sakė VDU prorektorė prof. Julija Kiršienė.
Universitetas įgyvendino projektą Semantika 2“ (Nr. 02.3.1-CPVA-V-527-01-0002), kurio metu buvo sukurtas minėtas kalbos atpažintuvas – nemokamas atvirojo kodo lietuvių šnekos transkribavimo lietuvių kalbos tekstu informacinių technologijų sprendimas. Šis atpažintuvas leidžia tekstu perrašyti aukštos kokybės garso įrašus bendrinės, teisinės ir administracinės lietuvių kalbos srityse.
VDU neatlygintinai perdavė šį įrankį Policijos departamentui – jis yra įdiegtas ir bandomas, siekiant nustatyti jo privalumus ir taikymo sritis policijos veikloje. Pagrindinis tikslas šiuo metu – apmokyti atpažintuvą specifinės „policijos kalbos“, kurioje naudojama daug terminų, būdingų teisinei ir policijos veiklai. Universiteto mokslininkai, konsultuodami policijos specialistus ar bendradarbiaudami kitomis formomis, tobulins atpažintuvą.
„Labai džiaugiamės bendradarbiavimu su Policijos departamentu, nes, pirmiausia, juo pripažįstamos VDU kompetencijos kalbos technologijų srityje ir VDU gebėjimas efektyviai dalyvauti pažangiuose inovacijų plėtros bei skaitmenizacijos procesuose. Be to, tai dar vienas įrodymas, kad ES ir Lietuvos biudžeto lėšos, investuotos į kalbos technologijų vystymą, buvo panaudotos efektyviai ir savalaikiai“, – sakė projekto „Semantika 2“ vadovas doc. dr. Darius Amilevičius.
Jo teigimu, džiugu, jog Policijos departamente ir viešajame sektoriuje diegiamos inovacijos, naudojant kalbos technologijų sprendimus. „Be šių technologijų neįmanomi automatizavimo ir skaitmenizacijos procesai srityse, kurios bent kiek susijusios su žmogaus kalba. Policijos departamento atveju, policijos pareigūnais tampama iš pašaukimo gelbėti žmones ir jiems padėti, o ne leisti laiką rutininiams darbams, kuriuos gali atlikti mašina, popierių pildymui ir duomenų suvedinėjimui“, – atpažintuvo privalumus įvardijo VDU docentas.
„Sutarties pasirašymas – tai tik pati pradžia su dideliais tikslais ir ambicijomis į ateitį. Tikiu, kad galime įgyvendinti ne tik šį projektą, bet aktyviau bendradarbiauti ir kitose srityse, tokiose kaip pareigūnų kvalifikacijos kėlimas“, – kalbėjo policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
Generalinis komisaras pakvietė apsilankyti Lietuvos policijos mokykloje, Kriminalinės policijos mokymo centre bei aptarti dar aktyvesnio bendradarbiavimo galimybes mokymų srityje.
Policijos departamento ir VDU bendradarbiavimas neapsiriboja kalbos technologijų diegimu. VDU mokslininkai dalyvauja kaip išoriniai ekspertai Policijos departamento vykdomame projekte DARLENE, kurio metu kuriami papildytos realybės akiniai policijai. Taip pat kartu vykdomas GovTech projektas „Predictive Policing“, kurį įgyvendinus pasitelkus dirbtinį intelektą būtų nustatomos vietos, kuriose didžiausia tikimybė įvykti nusikalstamai veikai, ir, atsižvelgiant į tai, būtų organizuojami policijos pajėgų patruliavimo maršrutai.