VDU „Baltijos vasaros universitetas“ kviečia pradėti planuoti vasarą

981

Nors posakis „ruošk roges vasarą, o ratus – žiemą“ ne visai atitinka realybę, ir daugelis rogių šią žiemą liūdnai leidžia sandėliukuose ir garažuose, tačiau šio gražaus lietuviško posakio išmintis išlieka aktuali – sumaniausi savo laiką planuoja iš anksto.

Ir šios vasaros planus Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) kviečiasi dėliotis jau dabar – vasario pirmąją prasideda registracija į VDU „Baltic Summer University“ (BSU) vasaros kursus. Nuo 2017 m. įvairias programas siūlantis BSU šiemet būsimus studentus kviečia į septynis kursus, kuriuose galima pažadinti savyje slypinčias supergalias.

Ko gero įspūdingiausias talentas, kurį gali įgyti iš užsienio atvykęs studentas – išmokti lietuvių kalbos. Tą studentai galės padaryti jau daugiau nei dvidešimt metų rengiamuose ir mėnesį trunkančiuose lietuvių kalbos ir kultūros kursuose.

„Bet kokia kalba – tai ne tik žodžiai ir sakiniai. Už jų slepiasi patys įdomiausi, neretai net neišverčiami kultūriniai ir prasminiai niuansai, todėl kalbų mokymasis ugdo ne tik kalbinius gebėjimus, tačiau plečia ir žmonių pasaulėžiūrą“, – savo patirtimi dalinasi Lietuvių kalbos ir kultūros kursų koordinatorė, VDU Humanitarinių mokslų fakulteto Tarptautinių ryšių koordinatorė Greta Garnytė.

Ko gero nesuklysime sakydami, kad šiais laikais gebėjimas pasakoti istorijas pasitelkus audiovizualines priemones – tai nepaprastai vertingas talentas, todėl šiemet studentams siūlomas „Summer School for Beginning Filmmakers“: dviejų savaičių kursas, kurio metu būsimieji filmų kūrėjai ir istorijų pasakotojai dirbs su šios srities ekspertais.

Tirdami gamtos įvairovę ir analizuodami molekulių slepiamas paslaptis, kursuose „Investigation of Biodiversity“ ir „Methods in Molecular Genetics“ studentai dėvės ne baltais apsiaustais, bet baltais laboratoriniais chalatais – tačiau neretai būtent laboratorijose atliekami atradimai gali gelbėti gyvybes ir atskleisti didžiausias žmonijos paslaptis, todėl nenuostabu, kad tokių supergalių įgyti norinčių studentų kasmet daugėja kone geometrine progresija.

Šiemet siūlomos dvi stažuočių programos. Pirmoji iš jų, „Summer Internship Programme“ – kursų senbuvė, kasmet leidžianti studentams įgyti praktikos jų specialybiniame lauke. Šiemet ji pasipildo intensyviu moduliu, kurio metu karjeros specialistai su studentais pasidalins vertinga informacija apie karjerą ugdančius įgūdžius, tinkamą savęs reprezentavimą viešojoje erdvėje ir ten, kur juos gali pamatyti potencialūs darbdaviai.

„Sustainability and Innovation in Rural Development“ – tai intensyvi, dviejų savaičių trukmės stažuočių programa, kurioje studentai pažins kaimiškų vietovių vystymo subtilybes, analizuos tvarių pokyčių tendencijas, susipažins su inovatyviai veikiančiais socialiniais verslais bei proveržio inovacijas taikančiais ūkiais. Programoje subalansuotos teorinės žinios ir praktinis patyrimas bei pažintis su realiais kaimiškose vietovėse veikiančiais inovatoriais.

Dar viena ypatinga programa – „Nuclear Tourism in Post-Soviet Sites“, kurioje kalbama apie kitą svarbią temą – atominę energiją, jos naudojimo implikacijas ir pasekmes. Už tai, kad visuomenė vėl susidomėjo šia tema, iš dalies atsakingas ir nepaprasto populiarumo sulaukęs bei Lietuvoje filmuotas televizijos kanalo HBO serialas „Černobylis“, paremtas baltarusių rašytojos Svetlanos Aleksijevič romanu „Černobylio malda“. Šioje programoje apžvelgiama unikali Ignalinos atominės elektrinės ir jį aptarnavusio personalo, daugiausiai rusakalbio ir gyvenančio Visagino mieste, situacija. Šio vasaros kurso metu bus kalbama apie kultūrinį šio miesto aktyvavimą, miestiečių tapatybės klausimus ir ateitį uždarant Ignalinos atominę elektrinę, kurioje dirbo didžioji dalis Visagino gyventojų.

Tačiau studentus į vasaros kursus vilioja ne tik aukšto lygio paskaitos – čia jie turi galimybę susipažinti su Lietuva, Kaunu, lietuvių kultūra ir tikrų tikriausiais lietuviais.

„Visada siekėme, kad BSU nebūtų tik formalius kursus ir standartizuotas ekskursijas siūlanti vasaros iniciatyva. Be abejo, į Trakus ir Vilnių studentus nuvežame, tačiau organizuojame ir išvykas, kuriose studentai pamato ir lietuviškos gamtos, rengiame šeimų dienas, kuriose studentai pabendrauja ir neformalioje aplinkoje susipažįsta su lietuviais, kartu nuveikia kažką smagaus. Dalis studentų savo šalių ir kultūrų pristatyti važiavo ir į vaikų vasaros stovyklą, kur buvo sutikti su nepakartojamu nuoširdumu ir entuziazmu“, – apie vasaros kursų pridėtinę vertę pasakoja BSU koordinatorė Agnė Poderytė ir priduria, kad dažnai jie tampa atradimu ir patiems organizatoriams. „Nuolatos žavimės atvykusiais studentais – juk jie leidžiasi į tokį nuotykį! Jie patiki mums dalį savo sunkiai užsitarnauto vasaros poilsio, ir mes jaučiame atsakomybę, kad jų nenuviltume. Negana to, kiekvienais metais jie atranda ir papasakoja mums apie vietas, kurių kartais mes net nepastebime. Čia užsimezga draugystės, kursų pabaigoje neretai vyksta ir ašaringi atsisveikinimai, duodamos priesaikos būtinai dar pasimatyti. Tokiomis akimirkomis supranti, kad metus trukęs visos komandos darbas – tikrai prasmingas.“

A. Poderytės išsakytoms mintims pritaria ir praėjusių metų BSU Lietuvių kalbos ir kultūros vasaros kursų studentė, kartvelė Rima Beridzė: „Tai buvo puiki galimybė atvykti iš Sakartvelo į tokią nuostabią šalį – Lietuvą, ir studijuoti jos kalbą ir kultūrą. Tiesiog mėgavausi būdama VDU studente. Miestas irgi įspūdingas – tai tikrai neatrastas Europos deimantas. Į kursus susirinko daugybė studentų iš įvairių pasaulio šalių. Dėstytojai ir koordinatoriai buvo nepaprastai paslaugūs. Manau BSU tai puiki galimybė studentams patirti kultūrinę įvairovę, pasidžiaugti kasdienio gyvenimo ramybe, sutikti daugybę motyvuotų žmonių, pasimėgauti įkvepiančia akademine atmosfera, ir paragauti ne tik lietuviško maisto, bet ir patiekalų iš viso pasaulio. Taip nuodugniai pasimokiusi lietuvių kalbos ir kultūros kursuose, galiu vadinti šią šalį savo antraisiais namais.“

Pasinaudoti nepakartojama tarptautine patirtimi savo universitete bei pagerinti įvairius savo įgūdžius gali ir VDU studentai – jiems kursai siūlomi su 50 procentų nuolaida.

Registracija į „Baltic Summer University“ prasideda 2020 m. vasario 1 dieną ir tęsiasi iki birželio 1 d. Kursų pradžia – 2020 m. liepos 13 diena. Visą informaciją galite rasti internetinėje svetainėje bsu.vdu.lt, el. paštu bsu@vdu.lt, taip pat kviečiame pamėgti ir BSU „Facebook“ puslapį – „Baltic Summer University“.