Projektas „Šiaurė“ – kompozitoriaus T. Petrikio ir tapytojo R. Plungės kvietimas sulėtėti

7

„Man menas visada yra būdas reflektuoti tai, ką išgyvenu ir kas man svarbu. Atmintyje įstrigę birželio vakarai, kai dangaus šviesa mūsų nepalieka net naktį – saulė tik trumpam pradingsta už horizonto, o netrukus vėl prasideda rytas su paukščių giesmėmis. Tokiomis akimirkomis apimdavo keista, beveik transcendentinė būsena, ir vis kirbėjo klausimas – o kas gi yra anapus pašvaistės nutvieksto šiaurinio horizonto?“, – sako kompozitorius, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Titas Petrikis.

Šis klausimas ne tik nuvedė į šiauriausią Europos žemyno tašką Nordkapp, bet ir inspiravo kūrybinį projektą kartu su medijų menininku bei dailininku, VDU profesoriumi Rimantu Plunge. Transmedialus projektas „Šiaurė“, kuriame susijungia T. Petrikio audiovizualinis muzikos koncertas ir R. Plungės tapybos darbai, gegužės 8 d. klausytojus kvies į meditacinę kelionę į save. Daugiau nei valandą trunkančiame pasirodyme susilies gyvai atliekama elektroninė muzika, vizualizacijos bei tapyba, sukuriantys platesnį naratyvą ir giliau įtraukiantys žiūrovą į visuminę patirtį.

Titas Petrikis. Mato Gineikos nuotr.

„Kasdienybėje dažnai skubame, persipynę tarp darbų, atsakomybių ir informacijos srautų. Man Šiaurė – lyg priešingybė šiam skubėjimui. Šis projektas gimė iš gilaus poreikio sulėtėti, atkurti vidinę pusiausvyrą“, – anot T. Petrikio, žodis „Šiaurė“ nebūtinai reiškia geografinę kryptį ar vietą, tai labiau vidinė ramybės, susikaupimo būsena, kelionė, kviečianti į susitikimą su tuo, kas autentiška.

„Šiaurės motyvas yra labai simboliška tema. Tai meditatyvi būsena, atsigręžimas į save, tikrojo savęs paieškos. Tai ir asmeniniai išgyvenimai, ir kultūros patirtis, dažnai ir gamtos nuotaika, stebinanti gyvybingumo raiška“, – sako tapytojas R. Plungė, kartu su T. Petrikiu pristatantis pirmąjį jų kūrybinį projektą.

Abu menininkai į projektą atsineša labai skirtingas kūrybines patirtis, tačiau šios kūrybinį duetą papildo, o ne skiria. „Darbas su skirtingomis medijomis kelia iššūkių, reikalauja savo įprastų kūrybos metodų revizijos, dialogo su kolegos ir bičiulio idėjų raiška, jo mintimis ir vidiniu pasauliu. Toks kūrybinis procesas praturtina ir kuria naujus harmonijos sąskambius“, – pasakoja R. Plungė.

Rimantas Plungė. Mato Gineikos nuotr.

Anot T. Petrikio, galimybė kurti kartu su bičiuliu į jo gyvenimą sugrąžino dailę: „Ilgą laiką norėjau išmokti piešti – buvau net pradėjęs, bet gyvenimas pasuko kitais keliais ir likau tik muzikoje. Dabar labai džiaugiuosi, kad per Rimanto kūrybą šis vizualinis pasaulis grįžta nauja forma. Jo meninė raiška praplečia temų estetiką, suteikia joms naujų sluoksnių“, – sako T. Petrikis, pabrėždamas transmedialaus kūrinio stiprybę – čia kiekviena medija išsaugo savo unikalią dalį.

Nemokamas koncertas vyks VDU Didžiojoje salėje kaip įžanga VDU studentų konferencijai „Laisvė kurti“, šįmet skirtai jubiliejiniams Mikalojaus Konstantino Čiurlionio metams.

„M. K. Čiurlionis – amžina mįslė ir inspiracija. Jo mąstymas, kūryba yra ir lengva, pasižyminti jautria raiška, bet tuo pačiu ir gili, sudėtinga. Jo vizualinės ir garsinės istorijos yra paslaptingos, ir kartu nuoširdžios bei įtraukiančios. Pažymėtina, kad jo kūryba yra ir jo pasaulio atspindys: ji pilna metafizinio nerimo jausmo. Jis kūrė transformacijų, krizių laikotarpiu. Panašiai ir dabartinis laikmetis pilnas nežinomybės ir transcendentinio nerimo“, – teigia tapytojas R. Plungė.

Žymiausias Lietuvos dailininkas ir kompozitorius – įkvėpimas ir T. Petrikiui. Pasak jo, M. K. Čiurlionis daugiažanrinio meno suvokimo prasme ir atspindi, ir pranoksta savo laikmetį: „Pagrindiniai jo kūrybos principai – meninių formų sintezė, metafizinė gelmė ir simbolinis mąstymas. Jis pasakoja istoriją, įtraukia į savo subtilią pasaulėjautą per spalvas, garsus, personažus, idėjas ir simbolius. Jo gebėjimas organiškai sujungti vaizdo ir garso estetiką ypač aktualus šiandien, kai daugelis šiuolaikinių meno projektų grindžiami būtent šių medijų sąveika. Kartais pasvarstau, ką M. K. Čiurlionis sukurtų, jei turėtų prieigą prie šiuolaikinių technologijų? Jei jo rankose būtų kompiuteris, garso dizaino ir vaizdo projekcijų galimybės – ką mes pamatytume ir/ar patirtume?“

Transmedialus projektas „Šiaurė“ vyks gegužės 8 d. 18 val. VDU Didžiojoje salėje (S. Daukanto g. 28, Kaunas). Įėjimas nemokamas.

Daugiau informacijos