Naujoje prof. D. Leinartės knygoje – apie šeimą ir meilę sovietmečiu

643

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorė habil. dr. Dalia Leinartė pristato naują savo monografiją „Family and the State in Soviet Lithuania: Gender, Law and Society“, kurioje autorė nagrinėja šeimos paveikslą sovietmečiu, santuokos ir skyrybų klausimą, tėvų ir vaikų santykius bei vyro ir moters vaidmenis sovietinio režimo laikotarpiu.

Jungtinių Tautų Moterų diskriminacijos panaikinimo komiteto atstovė, prof. D. Leinartė monografijoje analizuoja, koks vaidmuo sovietų okupuotoje Lietuvoje teko šeimai. Knygoje autorė taip pat kritiškai žvelgia į „virtuvės kultūros“ idėją, teigiančią, jog lietuvių namai buvo vieta, kur gyvavo tylus pasipriešinimas sovietiniam režimui ir buvo puoselėjamos tradicinės lietuvių vertybės. Prof. D. Leinartė savo darbe siekia parodyti, kaip totalitarinis režimas iš tiesų palaipsniui galutinai sunaikino privatumą lietuvių šeimose.

Notinghamo universiteto (Jungtinė Karalystė) docento Nick Baron teigimu, knygoje D. Leinartė pristato pirmą išsamų tyrimą apie šeimos politiką ir santykius tarp lyčių Lietuvoje sovietmečiu. „Šis darbas, paremtas kruopščiai atlikta archyvine analize ir jautriai papasakota žodine istorija, yra įspūdingas pasiekimas. Monografijoje efektyviai sujungiamos politinė, teisinė, socialinė ir kultūrinė perspektyvos, siekiant pateikti įžvalgią plačios aprėpties analitinę apžvalgą. Tai istorija apie išduotus teisinius principus, neįveikiamus prieštaravimus tarp įstatymų tikslų ir jų pasekmių, moralinę sumaištį ir ginčus bei kasdienius vargus siekiant apsirūpinti ir gyventi saugiai. Ši įtraukiančiai ir suprantamai parašyta monografija bus labiausiai aktuali mokslininkams ir visų pakopų studentams, besidomintiems sovietų ir rytų Europos studijomis, socialine istorija, moterų istorija bei lyčių studijomis“, – rašė prof. N. Baron.

Anot Džordžijos Gwinnett koledžo (JAV) politikos mokslų profesorės Dovilės Budrytės, ši monografija, kurią parašė viena svarbiausių feminizmo tyrinėtojų, yra kruopštaus ir aiškiai pristatyto mokslinio darbo pavyzdys, kuriame tyrinėjama lytimi paremta sovietinės šeimos politika ir būdai, kaip ji būdavo reiškiama. „Remdamasi gausybe medžiagos, įskaitant archyvinius šaltinius, laiškus ir laikraščius, autorė rekonstruoja „Naujos sovietinės moters“ paveikslą Lietuvoje bei su tuo susijusias problemas, tokias kaip santuoka ir skyrybos sovietmečiu, kova prieš tradicijas ir lyčių lygybės supratimas sovietinėje santvarkoje. Šį puikų, inovatyvų darbą būtina perskaityti visiems, besidomintiems lyčių politika Sovietų Sąjungoje“, – teigė prof. D. Budrytė.

Monografiją išleis „BloomsburyAcademic“ leidykla. Knyga pasirodys 2021 m. rugpjūtį.