Lietuvių kalbos ir kultūros kursuose dalyvavo daugiau nei du šimtai besimokančiųjų

102

Šiuo metu Lietuvoje gyvena beveik 100 000 karo pabėgėlių iš Ukrainos, kurių integracijai ypač svarbus lietuvių kalbos mokėjimas. Vytauto Didžiojo universitetas nuo pat karo pradžios aktyviai prisideda prie ukrainiečių integracijos. VDU įvairias ukrainiečiams skirtas veiklas įgyvendina Ukrainos centras ir Mariupolio centras, o Humanitarinių mokslų fakulteto Lituanistikos katedroje nuolat organizuojami lietuvių kalbos ir kultūros kursai. Pastarųjų kursų metu lietuvių kalbos mokėsi daugiau nei 200 ukrainiečių, dalyvavusių Europos socialinio fondo agentūros įgyvendinamame projekte „Lietuvių kalbos mokymai nuo Rusijos agresijos karo prieš Ukrainą pasitraukusiems Ukrainos pabėgėliams“.

Kovo 11 d. Vilniuje įvyko šio projekto baigiamasis renginys, kurį atidarė VDU Ukrainos centro moterų choras „Nadiia“. Tikslinės diskusijos metu VDU Lituanistikos katedros vedėja ir projekto partnerinės dalies vadovė doc. dr. Laura Kamandulytė-Merfeldienė pasidalijo mintimis apie ukrainiečių integraciją.

„Galvojant apie ilgalaikę perspektyvą, svarbu suprasti, kad mokymasis turi būti ne trumpalaikė pagalba, o tvari sistema, remiama vyriausybės, su nuoseklia ilgalaike imigrantų integracijos strategija. Todėl nacionaliniu lygmeniu turime prisiimti atsakomybę už tai, kad kiekvienas imigrantas – tiek vaikas, tiek suaugęs – mokytųsi valstybinės kalbos ir susipažintų su šalies kultūra, o tam būtinas tvarumas ir tęstinumas. Integracija yra abipusis, sudėtingas ir daugiasluoksnis procesas, reikalaujantis tiek imigrantų pasiruošimo integruotis juos priimančioje valstybėje ir jos visuomenėje, tiek visuomenės, jos vietos bendruomenių pasiruošimo priimti naujus narius. Todėl žvelgdami į ilgalaikę perspektyvą, turime ne tik mokyti kalbos, bet ir galvoti apie bendruomeniškumo stiprinimą, įtraukumą, psichologinę gerovę, teigiamų kalbinių nuostatų formavimą. Taigi kalbinei ir kultūrinei integracijai labai svarbios ne tik kalbos mokymo, bet ir kitos veiklos – sociokultūrinės paskaitos, įvairaus amžiaus besimokančiuosius įtraukiančios veiklos, neformalūs mokymai ir edukacijos“.

Pasak L. Kamandulytės-Merfeldienės, VDU vykdomuose Lietuvių ir kalbos kultūros kursuose dalyvavo daugiau nei 200 besimokančiųjų nuo 6 iki 80 metų. Kursai buvo organizuojami 12 skirtingų grupių. „Džiaugiuosi, kad Vytauto Didžiojo universitete turime visas galimybes užtikrinti visuminį mokymą, apimantį formalias ir neformalias lietuvių kalbos paskaitas, paskaitas apie Lietuvos visuomenę, istoriją, kultūrą, tradicijas, meną, terapinius užsiėmimus, edukacines veiklas, tinkamas įvairaus amžiaus besimokantiesiems“, – pažymėjo VDU Lituanistikos katedros vedėja.

Apie ukrainiečių kalbos mokymosi patirtis ir Lietuvių kalbos ir kultūros kursus VDU galima paklausyti LRT laidoje „Ryto Allegro“ (nuo 59:30). Tarp kviestinių laidos svečių – Lietuvių kalbos ir kultūros kursų vadovė Laura Kamandulytė-Merfeldienė ir kursų dalyvė Alisa Kuksenok.

Projektas „Lietuvių kalbos mokymai nuo Rusijos agresijos karo prieš Ukrainą pasitraukusiems Ukrainos pabėgėliams“ finansuotas 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų dvišalio bendradarbiavimo fondo lėšomis.