Tarptautinis kamerinės muzikos festivalis AVANTI

Pavasarį turėjęs įvykti devintasis tarptautinis kamerinės muzikos festivalis „Avanti“ atšauktas šalyje paskelbus karantiną dėl COVID-19 protrūkio. Tačiau organizatoriams nesutikus palikti 2020-uosius metus be aukšto lygio kamerinės muzikos renginio laikinojoje sostinėje, festivalis perkeltas į rugsėjo pabaigą – 19-26 mėnesio dienas.

„Avanti“ organizatorių tikslas panardinti klausytojus į neįtikėtiną pučiamųjų instrumentų įvairovę išliko nepakitęs, dalis programos – taip pat. Apgailestauti tenka dėl suomių klarneto virtuozo Olli Leppäniemi, kuriam atvykti sutrukdė didelis užimtumas ir būtinybė turus planuoti bent metus į priekį. Dėl sudėtingos viruso situacijos Danijoje į festivalį negalės atvykti ir Danijos karališkosios muzikos akademijos fleitininkių kvartetas.

Rugsėjo pradžioje tikėtasi, kad atidaryti festivalį atvyks ilgai lauktas svečias iš Norvegijos, fagotininkas ir dirigentas Romanas Reznikas. Tačiau rugsėjo 7 dieną Norvegiją įtraukus į šalių, iš kurių atvykusiems privaloma 14 dienų saviizoliacija, sąrašą, teko keisti planus.

Nepaisant to, organizatoriai žada įdomią programą, kurioje pasirodys daugybė aukščiausio lygio muzikantų. Devintasis tarptautinis kamerinės muzikos festivalis ,,Avanti“ suteiks retą galimybę geriau pažinti profesionalius klasikinius pučiamuosius instrumentus bei jų atliekamą pasaulio ir lietuvių kompozitorių muziką. Tai – naujos patirtys žiūrovams ir didelis iššūkis festivaliui, jau pernai įgyvendinusiam ambicingą tikslą. Aštuntąjį kartą rengtas „Avanti“ sukvietė profesionalius kamerinius orkestrus į vieną renginį ir tapo pirmuoju profesionalių kamerinių orkestrų festivaliu Lietuvoje.

2020-aisiais rengiamas ,,Avanti“ kvies klausytojus išgirsti būrį klasikinių pučiamųjų instrumentų, pažinti jų skambesių įvairovę. Dėmesys viso festivalio tematikai išskiria „Avanti“ tokių klasikinės muzikos renginių Lietuvoje kontekste – festivaliai retai siekia visų koncertų dermės, skatinančios klausytojų smalsumą ir poreikį lankytis ne viename, bet iškart keliuose koncertuose.

Pučiamųjų instrumentų tema pasirinkta sąmoningai siekiant atskleisti jų atliekamos muzikos grožį ir ypatingą reikšmę klasikinėje muzikoje. Didesnė visuomenės dalis šiuos instrumentus tapatina su simfoniniais orkestrais, maršų ritmu žygiuojančiais pučiamųjų orkestrais ar džiazo muzikos žanru. Devintasis „Avanti“ telkia dėmesį į pučiamųjų ansamblius, akademinę klasikiniams pučiamiesiems skirtą kūrybą ir jos gausą.

Fleitos, obojai, klarnetai, fagotai, valtornos, trimitai, trombonai, tūba – visi šie instrumentai pasirodys „Avanti“ renginiuose. Varinių ir medinių pučiamųjų reikšmė klasikinėje muzikoje nepaprastai didelė, tačiau daugybė žmonių neatkreipia dėmesio į ypatingą kiekvieno solo partijas atliekančio instrumento skambesį, taip prarasdami nemažą dalį klasikinės muzikos teikiamo malonumo. Šįmet mokytis jį patirti kviečiantis festivalis „Avanti“, žada koncertuose aukščiausio meninio lygio Lietuvos ir užsienio atlikėjų muziką. Melomanai džiaugsis desertais ausims, o visiems kitiems garantuojamos naujos nepamirštamos patirtys ir netikėtos žinios.

Keičiantis festivalio temoms, nesikeičia dalis tradicijų. Viena jų – pristatyti Lietuvos kompozitorių kūrinių premjeras. Šįmet kviečiame klausyti pirmą kartą skambėsiančio Algirdo Martinaičio kūrinio ,,G & V“ (in memoriam Giya Kancheli & Vidmantas Bartulis), kurį VDU Kamerinis orkestras su dirigentu Vytautu Lukočiumi atliks uždarymo koncerte – rugsėjo 26 dieną VDU Didžiojoje auloje.

„Avanti“ organizatoriai, siekdami didinti profesionalios klasikinės muzikos prieinamumą, kasmet mezga naujas partnerystes su kitomis meno įstaigomis, galinčiomis priimti po savo stogu koncertus ir leisti naudotis reikalingą akustiką turinčiomis erdvėmis. Pandemijos metu siekiant suteikti galimybę kuo didesniam žmonių skaičiui išgirsti išsiilgtą šviesią kamerinę muziką, teko atsisakyti dalies kamerinių salių. Tačiau džiaugiamasi bendradrbiavimu su savo erdvę sutikusiu skirti Kauno valstybiniu lėlių teatru.

Devintasis „Avanti“ vyks rugsėjo 19-26 dienomis Kaune. Renginys organizuojamas pagal visus Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimus, išlaikant tarp žiūrovų reikiamus atstumus. Publikos prašoma visų koncertų metu dėvėti burną ir nosį dengiančias kaukes – klausyti aukšto lygio muzikos tai netrukdys. Visi renginiai nemokami.

Taip pat numatomos dalies koncertų transliacijos internete – kviečiame sekti naujienas VDU kamerinio orkestro puslapį socialiniame tinkle Facebook.

  • Festivalio vadovė Rita Bieliauskaitė
  • Festivalio komunikacijos vadovė Miglė Oželytė
  • Organizatorius Vytauto Didžiojo universitetas
  • Festivalį remia Lietuvos kultūros taryba
  • Facebook Festivalis Avanti
  • Festivalio puslapis