Kongrese P. Korėjoje aptarta botanikos sodų svarba sprendžiant pasaulinius iššūkius

Birželio 8–13 d. Seule, Pietų Korėjoje vyko 11-asis Tarptautinis švietimo botanikos soduose kongresas (ICEBG). Šiame kas trejus metus rengiamame pasauliniame renginyje dalyvavo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo atstovai.
„Galimybė dalyvauti šiame kongrese – išties ypatinga, nes tai didžiulis, viso pasaulio ekspertus ir lyderius suburiantis renginys, skirtas aptarti švietimo pokyčiams ir botanikos sodų vaidmeniui sprendžiant pasaulinius iššūkius. Pasauliui kovojant su klimato kaita ir bioįvairovės praradimu, botanikos sodų vaidmuo švietime tampa vis svarbesnis“, – apsilankymo reikšmę aptaria vienas iš vizito dalyvių, VDU Botanikos sodo direktorius dr. Nerijus Jurkonis.
Šių metų kongreso darbotvarkėje didelis dėmesys buvo skirtas švietimo strategijoms, padedančioms spręsti klimato kaitos ir biologinės įvairovės nykimo problemas.
„Kongrese buvo aptartos įvairios temos – nuo klimato kaitos švietimo ir botaninio ugdymo inovacijų iki įtraukiojo švietimo, kultūros paveldo ir profesinio tobulėjimo. Plenariniai posėdžiai, seminarai ir diskusijos pabrėžė botanikos sodų kaip svarbių švietimo ir aplinkosaugos institucijų vaidmenį ieškant sprendimų globaliems iššūkiams ir skatinant tvarumą visuomenėse visame pasaulyje”, – pasakoja kongrese taip pat dalyvavusi VDU Botanikos sodo Paslaugų ir edukacijos skyriaus vadovė Kristina Mulevičienė.
VDU atstovai kongrese pristatė stendinį pranešimą apie Botanikos sodo patirtį įsitraukiant į „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ veiklas. Buvusi VDU Botanikos sodo edukatorė, dabar – VDU STEAM didaktikos centro direktorės pavaduotoja ir VDU Švietimo akademijos dėstytoja dr. Vesta Vančugovienė renginyje pristatė žodinį pranešimą apie mokymąsi botanikos soduose ir to įtaką mokinių biologinių konceptų supratimui.
„Kongrese buvo pasidalinta VDU Botanikos sode atlikto mokslinio tyrimo rezultatais, rodančiais, kad tyrinėjimu grįstas ugdymas botanikos sode turi ilgalaikį ir teigiamą poveikį mokinių biologinių sąvokų supratimui. Galimybė pristatyti edukologinius tyrimus botanikos sodų bendruomenei skatina glaudesnį tarpdisciplininį bendradarbiavimą”, – paaiškina dr. V. Vančugovienė.
Kongreso uždarymo ceremonijos metu VDU STEAM didaktikos centro direktorės pavaduotojai buvo įteiktas prestižinis 2025 m. „Marsh“ apdovanojimas už edukacijas botanikos soduose (angl. Marsh Award for Education in Botanic Gardens). Tai – ypatingas tarptautinis pripažinimas, kasmet teikiamas už reikšmingiausius pasiekimus organizuojant ir vykdant edukacines veiklas botanikos soduose.
Apdovanojimas įvertino dr. V. Vančugovienės kaip švietimo inovatorės darbus, aktyvią veiklą gamtamokslinio ugdymo srityje VDU Botanikos sode. Ji inicijavo svarbius edukacinius projektus, diegė virtualaus mokymosi sprendimus ir dalyvavo tarptautiniuose renginiuose, tarp jų ir Venecijos architektūros bienalėje. Edukatorės sukurti mokymo modeliai yra pripažinti kaip lengvai adaptuojami ir už Lietuvos ribų.
Kongresą organizavo Pasaulinė botanikos sodų organizacija BGCI kartu su Korėjos nacionaliniu arboretumu ir Korėjos arboretumų ir sodų institutu.