Frankofonijos mėnuo VDU: nuo konferencijų iki koncertų ir spektaklių

2761

Pasauliui tradiciškai minint Frankofonijos mėnesį, visą kovą VDU kviečia į įvairius renginius, skirtus prancūzų kalbai ir kultūrai: paskaitas, diskusijas, koncertus, filmų peržiūras, spektaklius. Daug dėmesio skiriama politikai – tarptautinėje konferencijoje, skirtoje santūriai nutylėjimo kultūrai, pagrindinį pranešimą skaitė vienas žinomiausių komunikacijos specialistų pasaulyje, Paryžiaus Nacionalinio mokslinių tyrimų centro direktorius, profesorius Dominique Wolton.

Prieš dvejus metus Vytauto Didžiojo universitete (VDU) duris atvėręs vienintelis Lietuvoje Frankofonijos šalių universitetinis centras kartu su Užsienio reikalų ministerija, Kauno miesto savivaldybe ir Prancūzų institutu Lietuvoje parengė įvairiapusišką programą, kuri atkreipia dėmesį į prancūzų kalbą versle, ekonomikoje ir politikoje, naujausias pasaulio ir Europos idėjas.

„Šiuo metu frankofoniškose šalyse prancūziškai kalba apie 279 mln. žmonių, o pagal demografines tendencijas prognozuojama, kad iki 2050 m. jų skaičius išaugs iki 700 milijonų. Tad nenuostabu, kad atsigręžiame į vis besiplečiantį prancūzakalbį pasaulį ir semiamės iš jo naujų idėjų. Šių metų programoje deriname įvairių sričių darną, todėl pavadinome ją „Prancūzų kalba: veiklų dermė veikliems“, – paaiškino VDU Frankofonijos centro vadovė, prof. Aurelija Leonavičienė.

Vienu svarbiausių kovo renginių tapo kovo 6-ąją vyksianti tarptautinė konferencija „Tyla politinėje komunikacijoje“, kuri atskleidė, kodėl šiandien pasaulyje itin aktuali tylioji politinė komunikacija ir santūresnė retorika bei kuo svarbus nutylėjimas dabartiniame konfliktų kupiname pasaulyje. Renginyje dalyvavo Prancūzijos ambasadorius J. E. Philippe Jeantaud,  pranešimus skaitė garsusis komunikacijos ekspertas D. Wolton, taip pat – filosofas prof. Gintautas Mažeikis, komunikacijos profesorė Auksė Balčytienė, prof. Kristina Juraitė, politologas, prof. Lauras Bielinis ir kiti. Kovo 8 d. politikos tematiką pratęsė paskaita „Dviejų Lietuvos Respublikų diplomatijos pradžia Paryžiuje“, kurią skaitė VDU politikos ir istorijos doktorantai S. Jazavita, S. Mykoliūnas ir magistrantas R. Jaramičius.

„Frankofonija, kaip rašo D. Wolton, geriausiai atspindi savo laikmetį – ji teikia naujų idėjų ir nuolat stebina meninių sprendimų naujovėmis. Jų siūlome ir mes – visą mėnesį vyksta koncertų maratonas, kurį kovo 3-ąją pradėjo legendinės prancūzų grupės „Lo‘Jo“ pasirodymas VDU didžiojoje salėje ir, tą patį vakarą – nemokamas kanadiečio Keith Kouna koncertas bare „Džem‘pub“, – muzikantų pasirodymus pristato prof. A. Leonavičienė.

Muzikinę programą taip pat papildys kartu su Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų skyriumi organizuojamas kamerinės muzikos koncertas „Mėnesiena“ („Clair de Lune“) kovo 14-ąją, kuriame skambės Claude Debussy, Zitos Bružaitės, Zigmo Virkšo kūriniai.

Frankofoniškosios literatūros naujienas pristatys Afrikos šalių literatūros tyrėjai. Kovo 15 d. Bazelio universiteto (Šveicarija) afrikanistikos dėstytojas Mohomodou Houssouba nemokamoje paskaitoje supažindins su iki šiol mažai žinoma prancūziška Afrikos poezija, o kovo 19 dieną apie tradicinę ir moderniąją Maroko literatūrą papasakos Vakarų Bretanės universiteto mokslininkas Mohamed Saki.

„Didelis dėmesys Afrikos literatūrai visai nekelia nuostabos – juk frankofoniškoji Afrikos dalis yra beveik tris kartus didesnė pagal plotą nei visa Europos Sąjunga. Kaip teigia frankofonijos tyrėjas Ilyes Zouari, galima nuvažiuoti 6 tūkst. kilometrų nuo Alžyro iki Kongo Demokratinės Respublikos pietryčių ir 4 tūkst. kilometrų nuo Dakaro iki Čado visą laiką kalbant prancūziškai“, – pastebi prof. A. Leonavičienė.

Kino gerbėjai taip pat neliks nuvilti – kaip ir pernai, bendradarbiaudamas su Kauno kino centru „Romuva“ ir Europos šalių kino foumu „Scanorama“, kovo 13 dieną VDU Frankofonijos centras kviečia žiūrovus į prancūzų kino filmo “Ateitis” („L’avenir“, 2016 m.) peržiūrą. Ši drama, kurioje pagrindinį vaidmenį sukūrė Isabelle Huppert, pelnė Sidabrinį lokį Berlyno kino festivalyje ir buvo nominuota už geriausią režisieriaus darbą  tarptautiniame Bukarešto kino festivalyje. Filmas bus rodomas prancūzų kalba su lietuviškais subtitrais.

Visą kovo mėnesio programą vainikuos Tarptautinė frankofonijos diena kovo 20-ąją – šia proga Kaune bus surengta konferencija „Verslas ir frankofonijos šalių politika“. VDU mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28) politikai ir verslininkai kartu su mokslininkais diskutuos apie naujas idėjas ir bendradarbiavimo galimybes. Renginyje dalyvaus Prancūzijos ambasadorius Lietuvoje J. E. Philippe Jeantaud, Šveicarijos ambasadorius Latvijoje, Lietuvai ir Estijai J. E. Konstantin Obolensky, VDU rektorius prof. Juozas Augutis, VDU Frankofonijos šalių universitetinio centro vadovė prof. Aurelija Leonavičienė ir verslininkai.

Po konferencijos visi dalyviai ir miesto svečiai nemokamai galės mėgautis „Auros“ šiuolaikinio šokio spektakliu „Norėčiau būti paparčio žiedu“, parengtu pagal Bea Debrabant (Prancūzija) ir Birutės Letukaitės choreografiją.

Frankofonijos mėnesio programa

Frankofonijos mėnesio programa (prancūzų k.)

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus