Besidomintiems medijų raštingumu – laisvai prieinami studijų moduliai

476

Besidomintiems medijų ir informaciniu raštingumu, skaitmeniniu atsparumu, dezinformacija ar tiesiog norintiems daugiau sužinoti, kaip kovoti su melagienomis, VDU siūlo rinktis net iš kelių plačiajai visuomenei prieinamų studijų modulių.

Šie studijų moduliai – tarptautinio projekto ERUM iniciatyva. Dalį šių modulių, kuriuose bus gilinamasi į mokslo komunikacijos ir vizualinio raštingumo aspektus, parengė VDU Viešosios komunikacijos katedros dėstytojos – prof. Kristina Juraitė ir doc. Inesa Bunevičienė.

„Gyvename kritinių išbandymų laikais, kai informacija tampa vienu pagrindinių strateginių ginklų kovoje už laisvę, demokratiją ir žmogaus teises. Sudėtinga, prieštaringa ir net toksiška informacinė erdvė reikalauja iš kiekvieno budrumo,  sąmoningumo ir supratimo, kaip atpažinti melagienas ir netapti propagandos ar sąmokslo teorijų taikiniu. Todėl kaip niekad svarbu užtikrinti medijų raštingumo ir atsparumo dezinformacijai stiprinimą visos visuomenės mastu“, – pastebi prof. dr. Kristina Juraitė.

VDU Viešosios komunikacijos katedra kartu su UNESCO medijų ir informacinio raštingumo tyrimų centru yra aktyviai įsitraukusi į medijų raštingumo tyrimus ir studijų projektus. Vienas tokių – Erasmus+ projektas ERUM: Enhancing Research for Understanding Media. „Projekto metu kartu su partneriais parengėme mokslo komunikacijos metodinę priemonę, rengėme studijų modulius, skirtus dezinformacijos atpažinimui ir medijų raštingumo ugdymui, organizavome įrodymais grįstos komunikacijos mokymus. Daugelis projekto rezultatų prieinami ERUM projekto svetainėje, tarp jų ir rekomendacijos aukštosioms mokykloms, žiniasklaidos priemonėms, o taip pat sprendimų priėmėjams, kuriose akcentuojamas bendradarbiavimo poreikis tarp įvairių institucijų, sprendžiant su informacinėmis grėsmėmis susijusias problemas“, – akcentuoja VDU Viešosios komunikacijos katedros vedėja.

Atsižvelgiant į šias rekomendacijas, VDU studentai jau nuo rudens turės galimybę gilinti medijų raštingumo kompetencijas ir atsparumą dezinformacijai bei kitoms informacinėms grėsmėms. Išsamiau su mokslininkų parengtomis rekomendacijomis galite susipažinti čia.

„VDU Viešosios komunikacijos katedroje bendradarbiaujame ne tik su užsienio partneriais, tarptautinėmis organizacijomis, bet ir su žiniasklaidos priemonėmis, bibliotekomis, mokyklomis, NVO Lietuvoje. 2018 m. VDU pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su UNESCO, šiais metais įkurta Baltijos skaitmeninio atsparumo tyrimų asociacija, kuri vienija žiniasklaidos priemones, NVO, kitas organizacijas ir visuomenines iniciatyvas. Šiuo metu vykdome net keletą mokslinių tyrimų, studijų, mokslo populiarinimo ir šviečiamųjų projektų, susijusių su medijų raštingumu, skaitmeniniu atsparumu ir dezinformacijos užkardymu“, – pabrėžia prof. dr. K. Juraitė.

Išsamiau susipažinti, kaip atsirinkti patikimą informaciją, tikrinti informacijos šaltinius, skatinti susimąstyti, kas iš tiesų gali slėptis už dezinformacijos, būti atspariems ir ugdyti savo kritinį mąstymą, padės projekto ERUM iniciatyva sukurtas vaizdo įrašas:

Daugiau informacijos apie ERUM studijų modulius