„Bendruomenių akseleratorius“ buria Lietuvos ir Ukrainos bendruomenes

802

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Ukrainos centras, vykdydamas projektą „Bendruomenių akseleratorius“, organizuoja mokymus ukrainiečių ir Lietuvos bendruomenių lyderiams. Mokymų metu jiems suteikiamos kompetencijos, reikalingos pilietinio dalyvavimo skatinimui ir bendruomenių įgalinimui. Pirmieji mokymai vyko gruodžio 7–9 d., antrieji numatomi sausio 19–20 d., o projekto pabaigoje numatoma konferencija vasario 27 dieną Vilniuje.

Pasak VDU Komunikacijos prorektorės doc. dr. Vilmos Bijeikienės, VDU Ukrainos centro, įsteigto VDU Švietimo akademijoje Vilniuje, tiek veiklų spektras, tiek geografija plečiasi. Pereinama nuo labiau humanitarinės pagalbos, kuri buvo ypač aktuali pirmaisiais plataus masto invazijos mėnesiais, prie akademinių, kultūrinių, edukacinių, pilietinės visuomenės puoselėjimo veiklų, rengiamos jaunimo idėjų kalvės, įtraukiamos ukrainiečių bendruomenės regionuose, siekiama padėti kurti bendrystę su vietos lietuvių bendruomenėmis.

„Toks ir šių mokymų tikslas – ugdyti aktyviausių ukrainiečių ir lietuvių vietos bendruomenių regionuose lyderystės kompetencijas, gebėjimus telkti, organizuoti veiklas, rengti ir įgyvendinti projektus. Tai kompetencijos, kurios ukrainiečių bendruomenių lyderiams bus naudingos ir plėtojant bendruomenių veiklas čia Lietuvoje, ir grįžus į gimtąją Ukrainą“, – sako doc. dr. V. Bijeikienė.

Projekto dalyviai susipažįsta su įvairiomis institucijomis ir organizacijomis, veikiančiomis Lietuvoje, kurios dirba su mūsų šalyje gyvenančiais ukrainiečiais. Bendruomenių lyderiai turi galimybę užmegzti partnerystes bei inicijuoti bendruomenių iniciatyvas ir projektus, kuriais bus sprendžiamos aktualios problemos ir iššūkiai.

Pirmųjų mokymų „Pilietinės visuomenės akseleratorius“ metu „Daugirdiškių“ mokymų centre dalyviams buvo suteiktos projektų inicijavimo, rengimo ir įgyvendinimo kompetencijos. Dalyviams buvo pristatyti pilietinės visuomenės veikimo principai, efektyvaus mokymosi atmosferos sukūrimas, bendruomenės lyderio vaidmens ypatumai, efektyvūs bendruomenės įtraukimo būdai ir kitos temos. VDU verslumo kompetencijų ugdymo centro „Minded“ vadovas doc. dr. Osvaldas Stripeikis ir VDU Bendruomenės gerovės koordinatorė dr. Viktorija Starkauskienė mokymuose papasakojo apie metodikos „Lego Serious Play“ taikymą bendruomenių veiklose.

„LEGO® SERIOUS PLAY® yra metodika, skirta formuoti komandas, skatinti bendradarbiavimą ir ieškoti problemų sprendimų. Dalyviai  kuria trimačius LEGO modelius, naudojant specialiai parinktas LEGO kaladėles. Šie 3D modeliai yra grupinės diskusijos ir išsikeltų problemų sprendimo pagrindas. LEGO SERIOUS PLAY tikslas yra maksimaliai išnaudoti visą organizacijos potencialą, padėti įsivardinti komandos stiprybes, bendras vertybes, aptarti organizacijoje vykstančius procesus ir generuoti idėjas jiems tobulinti“, – paaiškina doc. dr. O. Stripeikis.

Šių mokymų dalyviams pilietinės visuomenės kūrimą ir bendruomenių įgalinimą taip pat pristatė VDU „Minded“ švietimo ekspertas, dalyvaujančiosios lyderystės konsultantas Aurimas Razanauskas.

Antrieji „Bendruomenių akseleratoriaus“ mokymai vyks sausio 19–20 d. mokymų centre „Daugirdiškės“. Pagrindinis šių mokymų tikslas – suteikti bendruomenių lyderiams projektų inicijavimo, rengimo ir vykdymo kompetencijas. Mokymuose mintimis apie vietinių bendruomenių kūrimą dalinsis ir VDU Vytauto Kavolio tarpdisciplininių tyrimų instituto vadovė doc. dr. Jurga Bučaitė-Vilkė.

Vasario 27 d., antradienį, Vilniuje bus surengta konferencija, skirta suburti organizacijoms, institucijoms, bendruomenėms ir jų lyderiams, dirbantiems su ukrainiečių bendruomenėmis Lietuvoje. Tarp numatomų konferencijos temų – bendradarbiavimo tarp ukrainiečių ir lietuvių bendruomenių svarba, ryšių užmezgimo mugė, bendradarbiavimo galimybės.

Projektą „Bendruomenių akseleratorius“ vykdo VDU Ukrainos centras ir Vytauto Didžiojo universitetas bendradarbiaujant su Goethe institutu, Lietuvos kultūros institutu, Lenkijos institutu, Prancūzų institutu Lietuvoje, Britų Taryba.