Atkurtajam Vytauto Didžiojo universitetui – 30

Praėjusią savaitę VDU pakvietė bendruomenę į pirmuosius šventinius renginius, skirtus universiteto atkūrimo 30-mečiui. Balandžio 24-ąją VDU didžiojoje salėje vyko dokumentinio filmo „Laisvos minties universitetas“ (rež. VDU doc. Rytis Zemkauskas) premjera ir pokalbis „Mesti iššūkį nusistovėjusioms normoms“. Tuo tarpu Didžiojoje auloje balandžio 26-ąją buvo surengtas iškilmingas Senato posėdis.

R. Zemkausko režisuotas filmas nepasižymi įprastu istoriniu siužetu – jame siekiama atskleisti asmenybių mąstymą, idėjas bei parodyti veiksmus, kurie skatino modernios ir šiuolaikinės Lietuvos Respublikos tapatybės formavimąsi. Tai – pasakojimas apie universitetą, geriausiai atspindintį atgimusios Lietuvos svajonę. Trisdešimt metų VDU – tai trisdešimt metų Lietuvos su visomis viltimis ir nusivylimais.

Po filmo premjeros vyko diskusija „Mesti iššūkį nusistovėjusioms normoms“, kurioje dalyvavo dalyvavo VDU rektoriai prof. Jurgis Vilemas, prof. Algirdas Avižienis, prof. Vytautas Kaminskas, prof. Zigmas Lydeka, prof. Juozas Augutis, VDU absolventas, „Žalgirio“ direktorius Paulius Motiejūnas, VDU doktorantė Regina Sabonytė.

Universiteto šventinius renginius pratęsė iškilmingas VDU Senato posėdis, kuris buvo surengtas VDU Didžiojoje auloje (Gimnazijos g. 7) balandžio 26-ąją. Susirinkusiuosius pasveikino Senato pirmininkė doc. Vilma Bijeikienė ir rektorius prof. Juozas Augutis, bendruomenės atstovams už nuopelnus universitetui buvo įteikti aukso ir sidabro medaliai.

Iškilmių metu sveikinimo žodžius tarė Jo Ekscelencija Lietuvos Prezidentas, VDU Tarybos Pirmininkas Valdas Adamkus, LR Seimo Pirmininkas prof. Viktoras Pranckietis, LR Švietimo, mokslo ir sporto ministras dr. Algirdas Monkevičius, Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys, Kauno m. vicemeras Andrius Palionis, Lietuvos universitetų rektoriai, Taikos vėliavos komiteto pirmininkė dr. Auksė Narvilienė ir kiti. Renginyje pasirodymus surengė VDU styginių instrumentų kvartetas, Muzikos akademijos studentai. Senato pirmininkė taip pat perskaitė LR Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio sveikinimą.

VDU buvo atkurtas 1989 m. pavasarį, Lietuvos ir išeivijos mokslininkų pastangomis – kaip pirmoji savarankiška aukštoji mokykla tuo metu dar sovietų okupuotoje Lietuvoje. Susitelkusi bendruomenė ėmėsi gaivinti ir modernizuoti dar 1922-aisiais įkurtą Lietuvos universitetą Kaune, kuris buvo pervadintas Vytauto Didžiojo garbei ir sovietų uždarytas 1950 metais. Siekta kurti tokį universitetą, kuris griautų sovietinę aukštojo mokslo kultūrą, hierarchinį valdymą, bendravimo bei mentaliteto struktūras ir kartu atvertų kelią spartesniam vakarietiškos akademinės kultūros formavimuisi. Atkūrimo idėja buvo pradėta realizuoti 1989 m. balandžio 26-28 dienomis Kaune. Čia, tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Tautinė aukštosios mokyklos koncepcija ir Kauno universitetas“, buvo paskelbtas VDU Atkūrimo aktas – pirmas bendras Lietuvoje ir užsienyje gyvenančių lietuvių mokslininkų žingsnis. Vėliau priimtas VDU Statutas įteisino ne tik universiteto autonomiją ir akademinės laisvės principą, mokslo ir studijų vienovę, bet ir Lietuvai naujas trijų pakopų studijas. Nuo pat atkūrimo universitete itin rūpinamasi ir stipriu užsienio kalbų ugdymu.

VDU tapo pirmąja  aukštąja mokykla Baltijos jūros šalių regione, kurios studijų sistemoje įsitvirtino artes liberales (lot. laisvieji menai) idėjos. Universitetas pasitinka 30-ąsias atkūrimo metines su išaugusia bendruomene: šiemet jo gretas papildė Lietuvos edukologijos ir Aleksandro Stulginskio universitetai, tapę VDU Švietimo ir Žemės ūkio akademijomis.

Akimirkos iš VDU atkūrimo 30-mečio šventės

Akimirkos iš iškilmingo VDU Senato posėdžio