Pilietinės visuomenės galia – visuomenininko J. Ohmano vizitas VDU

598

Kokia yra pilietiškumo esmė? Kas padeda suburti ir išlaikyti aktyvią visuomenę? Ką labiausiai paveikia aktyvių bendruomenių neveiksnumas Lietuvos regionuose? Šiais ir panašiais klausimais diskutuoti bei sprendimų ieškoti kviečia IDEA LAB projekto „Lietuvos regionų jaunimo aktyvaus pilietiškumo ugdymas” organizatoriai, dalyviai ir prie projekto prisidėję rėmėjai, kurių vienas yra ir Vytauto Didžiojo universiteto Verslo praktikų centras.

Projektas tiesiogiai orientuotas į pagrindinį APF (Aktyvių piliečių fondas) tikslą – stiprinti pilietinę visuomenę ir siekti rezultatų, prisidedant prie bendros stiprėjančios pilietinės visuomenės Lietuvoje. Veikti yra kviečiama viena pažeidžiamiausių, bet svarbiausių visuomenėje grupių – regionų jaunimas. Lietuvos regionų jaunimo socialinė ir pilietinė situacija išties sudėtinga: pastebimas pasyvus jaunimo įsitraukimas į visuomeninį, o ir pilietinį gyvenimą. Viena pagrindinių viso to priežasčių – trūkumas efektyvių, jaunus žmones įtraukiančių pilietinio ugdymo programų.

Pilietinio aktyvumo svarba

Tam, kad jauni žmonės įsitrauktų į pilietiškas ir visuomeniškas programas, reikia aiškiai pateikti pačią pilietiškumo reikšmę ir esmę. „Lietuvos regionų jaunimo aktyvaus pilietiškumo ugdymas” projektas skatina jaunus žmones pamąstyti ir per praktines veiklas pamatyti, kodėl bandoma didinti pilietiškumą ir kokiais būdais prie to galima prisidėti, kokią naudą teikia įsitraukimas į savo bendruomenės veiklą ir kaip kartu įmanoma greičiau pasiekti pokyčių bei prisidėti prie pilietinio ugdymo kokybės gerinimo.

Projekto veiklos ir rezultatai

Pagal parengtą metodinę priemonę „Jaunimo pilietiškumo ugdymas – Be ACTIVE“ bei jos priedus, rengiami mokymai, skirti su jaunimu dirbantiems specialistams. Dar visai neseniai, vasario mėnesį, mokymai vyko Tauragėje, o šį kovo mėnesį Klaipėdos ir Utenos apskričių specialistams. Projekto siekis, mokymais aprėpti visas 10 skirtingų Lietuvos apskričių. Iš viso mokymuose bei kūrybinėse dirbtuvėse sudalyvaus virš 200 su jaunimu dirbančių specialistų bei daugiau nei 400 jaunuolių.

Kovo 13 dieną, Vytauto Didžiojo universiteto V. Biržiškos bibliotekoje vyko projekto viešinimo renginys, kuriame dalyvavo ir apie pilietinio aktyvumo svarbą šiuolaikinio jauno žmogaus gyvenime kalbėjo organizacijos „Blue / Yellow” įkūrėjas Jonas Ohman: „Aš žemai prieš jus lenkiu savo galvą. Viskas dėka žmonių, jų susivienijimo ir bendrystės. Tikiu, kad pilietinės visuomenės galia – didžiulė, stipri ir ji nenuilsta. Visuomenė gali prisitaikyti prie įvairiausių sąlygų, tačiau didelius dalykus galime nuveikti tik dirbdami išvien”, – renginio metu kalbėjo organizacijos lyderis.

Būtina atkreipti dėmesį, kad pilietiškumas apima daug skirtingų temų: nuo pagalbos saviems žmonėms, iki nuo karo nukentėjusiems kaimynams. Kaip teigė visuomenininkas Jonas Ohmanas: „Pilietiškumas yra gerokai daugiau, nei gali pasirodyti iš pradžių. Reikia tik atrasti savo būdą, kas žmogui patinka ir pradėti veikti. Svarbiausia, kad būtų noras padėti kitiems”. Viena iš populiariausių veiklų, skirtų skatinti jaunimo pilietiškumą yra savanorystė. Tai puikus būdas prisidėti prie savo bendruomenės ir visuomeninės gerovės, įgyti patirties ir naujų įgūdžių.

Projekto partneriai

Všį „Vytauto Didžiojo universiteto Verslo praktikų centras“. MINDED VDU – nuolat auganti jaunatviška organizacija, išsiskirianti alternatyvių mokymo(si) programų kūrimu. Organizacija siekia ugdyti smalsią, idėjoms atvirą visuomenę, gebančią kūrybiškai spręsti kylančius iššūkius ir drąsiai kurti pažangią aplinką.

Všį „Psichologinės paramos ir konsultavimo centras“. PPKC orientuojasi į psichologinių, socialinių paslaugų teikimą. Įgyvendina nacionalinius ir europinius projektus, bendradarbiauja tiek su nevyriausybinėmis organizacijomis, tiek su valstybinėmis įstaigomis. Kiekvienais metais PPKC įgyvendina daugybę projektų, skirtų įvairioms visuomenės grupėms.

Projekto rėmėjai

Projekto veiklos ir renginiai įgyvendinti dėka Aktyvių piliečių fondo programos „Lietuvos regionų jaunimo aktyvaus pilietiškumo ugdymas“ K1-O1-PK-D-088 projekto lėšų. Projektas yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšomis, dalis.

Projekto idėjų internetinė platforma ir veiklos rezultatų akimirkos