VDU su partneriais steigia Socialinių inovatorių akademiją

Šių metų vasario 22 d. Lietuvos socialinių inovacijų klasteris kartu su savo nariais Vytauto Didžiojo universitetu, Mykolo Romerio universitetu, Vilniaus kolegija ir Marijampolės kolegija steigia neformalų kompetencijų ugdymo tinklą – Socialinių inovatorių akademiją (SIA). Akademijos veiklos apima socialinių inovacijų idėjų generavimą bei kūrimą ir įgyvendinimą, atsakingos lyderystės ir verslumo ugdymą, eksperimentavimą atrandant inovatyvius sprendimus, ir siekimą, kad idėja neliktų tik idėjos lygmenyje, bet eitų link prototipų sukūrimo. Visa tai siejasi su bendruomenėse esančių inovatorių įgalinimu spręsti konkrečius, tam tikram regionui būdingus ir aktualius socialinius iššūkius. SIA bendrakūros ugdymo procese būsimi inovatoriai palydimi nuo idėjos iki galutinio siektino rezultato – inovatyvaus socialinio sprendimo, kuriančio ilgalaikę vertę ir poveikį, realizavimo.
Dar kartą apie socialines inovacijas
Europos Komisijos požiūriu, socialinės inovacijos – tai naujų idėjų (produktų, paslaugų, procesų ir modelių) kūrimas bei įgyvendinimas, siekiant ne tik patenkinti konkrečius socialinius visuomenės poreikius, bet ir pagerinti bendrą žmonių gerovę sukuriant ilgalaikę vertę bei poveikį. Socialinėmis inovacijomis siekiama spręsti kylančius iššūkius pasitelkiant bendrakūrą, sujungiant įvairių sričių kompetencijas ir skatinant naujų bendradarbiavimo modelių atsiradimą bei visuomenės transformaciją. Socialinių inovacijų kūrime ypatingai svarbus tarpsektorinis bendradarbiavimas.
Lietuvos socialinių inovacijų klasterio direktorė dr. Vilma Popovienė atkreipia dėmesį, kad bendrame Europos ekonominio atsigavimo skatinimo kontekste vis labiau akcentuojama socialinės ekonomikos ir socialinių inovacijų svarba. Skatinama demokratiniais organizavimo principais, darniu vadovavimu ir socialine atsakomybe grįsta viešojo ir privataus sektorių bei mokslo ir studijų institucijų socialinė partnerystė, inicijuojanti ir vystanti inovacijas bei socialinę-ekonominę veiklą.
„Vykstant itin spartiems, dažnai neprognozuojamiems pokyčiams, tradicinių būdų socialiniams iššūkiams spręsti nebepakanka, todėl svarbu skatinti socialines inovacijas skirtinguose lygmenyse (vietos, regionų, nacionaliniu, Europos) ir sektoriuose (valstybiniame, privačiame, akademiniame, visuomeniniame). Kompleksiškos ir integralios socialinės inovacijos ne tik ieško naujų sprendimų būdų efektyviau panaudodamos turimus išteklius, bet ir augina socialinį kapitalą kaip pagrindinį socialinės vertės ir poveikio šaltinį. Tikimės, kad Socialinių inovatorių akademija geriausią tarptautinę patirtį galės perkelti ir pritaikyti Lietuvoje, kur šiuo metu socialinių inovacijų samprata bei kūrimo metodai dar tik formuojasi“, – teigia ji.
Socialinių inovatorių akademija sieks sutelkti Baltijos jūros regiono ekspertus
Siekiant ugdyti socialinio poveikio kūrėjus ir lyderius bei telkti ekspertines kompetencijas vienoje platformoje, taip pat užtikrinti integralų ir sisteminį socialinių inovacijų kūrimo ir vystymo procesą regionuose, gimė Socialinių inovatorių akademija – Lietuvos socialinių inovacijų klasterio steigiamas neformalaus ugdymo tinklas, vienijantis klasterio narius ir nacionalinius bei tarptautinius partnerius, veikiančius mokslo ir studijų, švietimo bei socialinės antreprenerystės srityse. Tiek 2022 m. vasario 22 d. bendrasteigėjai – Vytauto Didžiojo universitetas, Mykolo Romerio universitetas, Vilniaus kolegija ir Marijampolės kolegija, tiek vėliau prie šio tinklo prisijungsiančios organizacijos pirmiausia dėmesį skirs originalios sertifikuotos neformalaus socialinių inovatorių ugdymo programos įgyvendinimui Lietuvos regionuose. Vėliau programą planuojama adaptuoti ir kitose Baltijos šalyse. Partneriai iš Skandinavijos šalių prisidės prie akademijos vystymo dalindamiesi savo ekspertinėmis įžvalgomis bei patirtimi. SIA atsiradimu siekiama, kad žinios apie socialines inovacijas sklistų nacionaliniu ir tarptautiniu mastu.
Socialinių inovatorių akademija – žinių tiltas tarp aukštųjų mokyklų ir regionų
Vytauto Didžiojo universiteto Studijų prorektorės dr. Simonos Pilkienės teigimu Socialinių inovatorių akademija taps žinių tiltu tarp aukštųjų mokyklų ir regionų kuriant inovatyvius sprendimus. „VDU yra sukauptas didžiulis ekspertų potencialas, teikiantis ekspertines konsultacijas inovacijų įgyvendinimo klausimais ir kuriantis mokslu grįstas inovacijas. Taip pat ekspertai yra stiprūs kvalifikacijos tobulinimo srityse, kartu šias sritis kuruoja ir VDU Profesinių kompetencijų vystymo centras. Žinome, kad turėdami stiprią akademinę bendruomenę, galime užtikrinti naujausių žinių perdavimą, kuriant kokybišką ir ilgalaikį Socialinių inovatorių akademijos turinį. Kaip iniciatyvos bendraautoriai matome ir plačias bendradarbiavimo galimybes, kurios suteikia galimybę partneriams papildyti vieniems kitus atskleidžiant savo stipriąsias puses bei sukurti originalią Socialinių inovatorių akademijos programą“, – teigia VDU prorektorė.
Daugiau apie Socialinių inovatorių akademiją skaitykite čia.