Parodoje pristatomi trijų Baltijos šalių architektų darbai

726

2020 m. kovo 2 d. – balandžio 10 d. VDU Daugiafunkciame mokslo ir studijų centre (V. Putvinskio 23, I a. galerija) veiks paroda „Trys šalys. Trys šimtmečiai. Trys architektai“.

Pasitinkant trijų Baltijos šalių nepriklausomybės atkūrimo 30-čio jubiliejus Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Letonikos centras kviečia apsilankyti parodoje, kurioje pristatomi trijų žymių Lietuvos, Latvijos ir Estijos architektų – Karolio REISONO (Kārlis Reisons, 1894–1981), Indrikio BLANKENBURGO (Indriķis Blankenburgs, 1887–1944) ir Edgaro Johano KUUSIKO (Edgar Johan Kuusik, 1888–1978) – darbai, atspindintys ir nepriklausomų valstybių kūrimosi istoriją, ir XX a. tarpukario stilistines moderniosios architektūros tendencijas.

Paroda buvo sukurta 2018 m., minint trijų Baltijos šalių šimtmečių jubiliejus. Jos rengėjas – Rygos Technikos universiteto Inžinerinių mokslų istorijos tyrimų centras – tyrinėja ir populiarina vienos seniausių Rygos aukštųjų mokyklų, išsirutuliojusios iš Rygos politechnikumo (1862), vėliau – Rygos politechnikos instituto, absolventų ir mokslininkų indėlį į šiuolaikinės Latvijos ir viso regiono vystymąsi.

Lietuvą parodoje atstovaujantis latvių kilmės architektas, inžinierius – Karolis Reisonas – visą savo kūrybinį gyvenimą skyrė Lietuvai, o savo tėvynėje – Latvijoje – buvo palygint mažai žinomas. 2018 m. VDU HMF Letonikos centro iniciatyva K. Reisono veikla, greta kitų dviejų iškilių architektų, buvo pristatyta ir Latvijos visuomenei. Nors Rygoje realinę mokyklą baigęs K. Reisonas studijavo ne Rygos politechnikos institute, o Peterburge, tačiau profesinėje veikloje glaudžiai bendradarbiavo su buvusiais šio instituto studentais – Vytautu Landsbergiu-Žemkalniu (1893–1993) ir šioje parodoje pristatomu I. Blankenburgu. Bendradarbiaujant su pastaruoju architektu, Rygoje buvo suprojektuota ir pastatyta Kristaus Karaliaus Romos katalikų bažnyčia – vienintelis žinomas K. Reisono projektuotas statinys Latvijoje.

Parodoje pristatomų trijų vienos kartos architektų gyvenimo keliai skirtingi, tačiau būdingi tai epochai, kada po Pirmojo pasaulinio karo kūrėsi nepriklausomos Baltijos šalys, kai buvo apginta jų nepriklausomybė, kai jos klestėjo, vystėsi ir konkuravo su didžiosiomis valstybėmis. Jaunystėje jie turėjo galimybę studijuoti žymiausiose Carinės Rusijos imperijos aukštosiose mokyklose, tarp jų ir Rygoje. Pradėję profesinę veiklą, jie suprojektavo daug žymių pastatų, prisidėjo prie techninį išsilavinimą teikiančių mokyklų steigimo, o šalims praradus nepriklausomybę, jie kaip ir daugelis to meto inteligentų buvo įtraukti į politines girnas. Vieni jų tęsė darbus gimtinėje, kiti – emigracijoje, dar kiti nesugebėjo susitaikyti ir nepasidavė represijoms.

Ryškus visų trijų architektų indėlis į švietimo institucijų plėtrą – pagal I. Blankenburgo projektus Latvijoje buvo pastatytos dešimtys mokyklų, K. Reisonui iniciavus, Šiauliuose buvo įkurtas technikumas, o Pasvalyje pagal jo projektą buvo pastatyta Komercijos mokykla. Ir K. Reisonas, ir E. J. Kuusikas prisidėjo prie nepriklausomybės kovų įamžinimo.

Parodoje pristatomos architektų K. Reisono, I. Blankenburgo ir E. J. Kuusiko darbų fotografijos, eskizai ir planai. Lietuvos architekto K. Reisono statiniai pavaizduoti ir dailininko Jono Lukšės piešiniuose, kurie pirmą kartą buvo eksponuoti 2014 m. Kaune, Vytauto Didžiojo universitete, minint K. Reisono 120-ąsiais gimimo metines.

Parengta pagal Rygos technikos universiteto Inžinerinių mokslų istorijos tyrimų centro informaciją