VDU prisijungė prie Europos universitetus vienijančios iniciatyvos

Šiuos metus Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) sutiko priimdamas didelį ir prasmingą iššūkį – jis prisijungė prie „Europos universitetų aljanso be sienų“ (angl. The European University Alliance without Borders, „EURCrossBorderAlliance“) ir tapo aljanso atstovu, atsakingu už jo veiklų inicijavimą ir sklaidą Baltijos regione.
Vasario pradžioje Liuksemburge vykusiame susitikime, kuriame VDU atstovavo Tarptautinių ryšių prorektorė prof. Ineta Dabašinskienė, visų projekte dalyvaujančių aukštųjų mokyklų lyderiai pasirašė juos vienijančią misiją apibrėžiantį dokumentą.
2018 metų pabaigoje Europos Komisija paskelbė „Europos universitetų“ kvietimą, kurio tikslas – Europos ateities universitetų kūrimas. Šią iniciatyvą įkvėpė 2017 m. rugsėjį Prancūzijos prezidento E. Macrono pasakyta kalba ir Europos Vadovų Tarybos gruodžio 14 d. deklaracija, kurioje akcentuojama būtinybė Europos universitetams burtis į aljansus ir ieškoti naujų bendradarbiavimo būdų. Aukštosios mokyklos turėtų ugdyti naują kūrybingų europiečių kartą, kuri galėtų bendrauti keliomis kalbomis, nepaisytų sienų, neapsiribotų viena disciplina ir padėtų spręsti Senojo Žemyno laukiančius socialinius iššūkius. Europos universitetai vaidins svarbų vaidmenį kuriant inovacijas žemyne ir didinant jo konkurencingumą.
Pasienio regionai visuomet buvo svarbiausios Europos idėjų sklaidos laboratorijos. Šiuose 40% Europos Sąjungos teritorijos sudarančiuose regionuose gyvena beveik 30% ES gyventojų – būtent čia, siekiant įveikti visus teisinius, ekonominius, kultūrinius ir kalbinius barjerus, valstybių sienos tapo stabilumo ir bendrų Europos vertybių sklaidos erdve.
Savo projekto pasiūlyme „EURCrossBorderAlliance“ siekia pritaikyti besieniškumo principą ir akademiniame lauke, pasiūlant naują, visuose Europos regionuose pritaikomą bendradarbiavimo aukštojo mokslo srityje modelį.
Siekiant užtikrinti Europos regionų ir patirčių įvairovę, į aljanso veiklą įsitraukia aštuoni universitetai iš trijų skirtingų regionų – Didžiojo regiono (Kaizerslauterno technikos, Sarlando ir Tryro universitetai Vokietijoje, Lotaringijos universitetas Prancūzijoje, Lježo universitetas Belgijoje, Liuksemburgo universitetas), Balkanams atstovauja Sofijos šv. Klemento Ochridiečio universitetas Bulgarijoje, o Baltijos regionui – Vytauto Didžiojo universitetas.
Didžiojo regiono universitetai jau turi glaudaus bendradarbiavimo patirties – jie susibūrę į Didžiojo regiono universitetą, kuriame studentai gali laisvai lankyti paskaitas visose, viena nuo kitos netoli įsikūrusiose šešiose aukštosiose mokyklose. Gerąja savo patirtimi jie dalinsis ir su projekto partneriais Baltijos ir Balkanų regionuose.
Paskelbusi šį kvietimą, Europos Komisija sulaukė 54 paraiškų – tiek naujų aljansų iš daugiau nei 300 aukštojo mokslo ir tyrimų institucijų visoje Europoje susibūrė siekdami pristatyti savo Europos universiteto viziją. Europos Komisija taip pat patvirtino, kad projektui skirtas papildomas 30 mln. eurų finansavimas, padvigubinant kvietime numatytą sumą iki 60 mln. eurų. Tolimesniam bandomojo projekto etapui iš visų gautų bus atrinkta 12 paraiškų.
Laimėjus projektą, „Europietiško išsilavinimo“ teikiama nauda pasinaudos apie 173 tūkst. studentų visoje Europoje – projekte numatyta kurti priemones, užtikrinančias tiek sklandų fizinį, tiek ir virtualų studentų judumą ne tik tarp šių, bet ir tarp asocijuotųjų aljanso partnerių.
Laimėtojus Europos Komisija paskelbs šią vasarą, atrinkti projektai bus pradėti vykdyti ateinančiais akademiniais metais.