Vilniuje vyks konferencija, skirta sovietologijos raidai

781

Vasario 26-27 d. Vilniuje vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Sovietologijos pradžia: Rytų Europos mokslo tiriamasis institutas Vilniuje (1930-1939), idėjos – žmonės – palikimas (90-mečio įkūrimo proga)“. Konferencija skirta sovietologijai – tyrinėjimams, susijusiems su Sovietų Sąjunga. Renginyje dalyvaus žinomi mokslininkai iš Lenkijos ir Lietuvos, bus prisimintas prieš 90 m. Vilniuje veikęs Rytų Europos mokslo tiriamasis institutas, kuris tyrinėjo sovietinį režimą. Organizatoriai tikina, kad sužlugusio režimo tyrinėjimai aktualūs ne tik dėl savo mokslinės vertės, bet ir dėl to, kad totalitarizmas iki šiol gyvuoja.

„Sovietų Sąjungos kaip totalitarinės valstybės tyrinėjimai buvo ir yra svarbūs socialinių ir humanitarinių mokslų kontekste. Kartais mėgstame prisiminti tik nacistinę Vokietiją kaip totalitarinę valstybę, o pamirštame, kad buvo ir kitas totalitarizmas. Rytų Europos mokslo tiriamasis institutas, kuris veikė Vilniuje 1930-1939 metais, bandė perspėti, kad agresijos galima tikėtis ir iš Rytų. Šiandien Sovietų Sąjungos valdžios metodai, deja, yra gyvi ir taikomi Vladimiro Putino režimo – pats Rusijos prezidentas laiko save SSRS politinės tradicijos tęsėju“, – renginio aktualumą akcentuoja vienas iš organizatorių, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Politologijos katedros vedėjas, docentas dr. Andžej Pukšto.

Konferencijoje dalyvaus lietuvių ir lenkų intelektualai, kurie ne tik dalinsis savo įžvalgomis, bet ir prisimins unikalias asmenybes, kurios užsiėmė sovietologijos tyrinėjimais tarpukariu. Jeilio universiteto profesorius emeritas, VDU garbės daktaras Tomas Venclova papasakos apie pamirštą tarpukario socialdemokratą Praną Ancevičių. Varšuvos universiteto profesorius Tadeuszas Bujnickis kalbės apie savo tėvą Teodorą Bujnickį, kuris buvo artimiausias Česlovo Milošo draugas studijų metais. Pranešimus taip pat skaitys ir kiti žinomi lietuvių ir lenkų mokslininkai: Adamas Eberhardtas, Danuta Malicka, Alvydas Nikžentaitis, Marekas Kornatas ir kiti.

Pirmąją konferencijos dieną, vasario 26-ąją, pranešimai ir diskusijos bus surengtos Lenkijos Respublikos ambasadoje – čia bus dalinamasi įžvalgomis apie Lenkijos požiūrį į sovietus tarpukariu, taip pat apie sovietologijos raidą ir perspektyvas. Antrąją dieną renginiai persikels į simbolinę vietą – Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteką, kur tarpukariu veikė Rytų Europos mokslo tiriamasis institutas ir Politikos mokslų mokykla.

Tarptautinė mokslinė konferencija „Sovietologijos pradžia: Rytų Europos mokslo tiriamasis institutas Vilniuje (1930-1939), idėjos – žmonės – palikimas (90-mečio įkūrimo proga)“ vyks vasario 26-27 dienomis Vilniuje.

Renginį globoja Lietuvos ir Lenkijos ministrai pirmininkai – Saulius Skvernelis ir Mateusz Morawiecki. Organizatoriai: VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetas, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės institutas, Varšuvos universiteto Rytų Europos centras, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Lenkijos Respublikos ambasada ir Lenkijos institutas, Balstogės universiteto Vilniaus filialas. Rėmėjas – „ORLEN Lietuva“.

Informacija dalyviams

Pirmos konferencijos dienos dalyviams būtina išankstinė registracija. Ji vyks iki vasario 20 d., elektroniniu adresu tomasz.blaszczak@vdu.lt, siunčiant vardą, pavardę ir atstovaujamos institucijos pavadinimą. Prieš įeinant į Ambasados pastatą, svarbu pateikti asmens tapatybės dokumentą. Be asmens tapatybės dokumento nebus galimybės patekti į diplomatinę atstovybę. Pastaba: vietų skaičius – ribotas!

Pirmąją dieną vyks diskusija lenkų ir lietuvių kalbomis, su sinchroniniu vertimu, kurios tema – „Sovietologijos pradžia, jos raida, dabartinė būklė ir perspektyvos“. Antrąją dieną pranešimai bus skaitomi lietuvių ir lenkų kalbomis, be sinchroninio vertimo. Konferencijos pranešimai bus išversti raštu ir popieriniu pavidalu išdalinti konferencijos dalyviams. Taip pat veiks parodėlė, kurioje bus eksponuojami Rytų Europos mokslinių tyrimų instituto leidiniai, saugomi LMA Vrublevskių bibliotekoje.

Konferencijos programa

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus