VDU vyko renginiai Gimtosios kalbos dienos proga

164

Vasario 20–21 dienomis Vytauto Didžiojo universitete (VDU) vyko renginiai, skirti Jungtinių Tautų paskelbtai Tarptautinei gimtosios kalbos dienai. Europos universitetų aljansui „Transform4Europe“ priklausantis VDU prie renginių kvietė prisijungti visus, neabejingus kalboms ir jų įvairovei. Renginių tema – „Mano kalba – mano unikalumas: išdrįsk neišnykti“.

Pasak VDU Komunikacijos prorektorės doc. dr. Vilmos Bijeikienės, ši iniciatyva yra skirta geriau pažinti kalbas Europoje ir visame pasaulyje. „Kvietėme visuomenę švęsti kultūrinę bei kalbinę įvairovę, dalintis kalbų atmainomis ir tarmėmis, kurias kiekvienas iš mūsų kasdien įnešame į savo bendruomenes. Šios įvairios kalbos, vartojamos platesniu ar siauresniu mastu, yra svarbi mūsų tapatybės ir unikalumo dalis, kuri prasmingai susipina į išskirtinę daugiabalsiškumo puokštę. Tik kartu galime didinti savo suvokimą apie mūsų kalbinės įvairovės grožį ir turtą bei užtikrinti, kad ji niekada neišnyktų!“, – sako prorektorė.

Programa prasidėjo renginiais, skirtais ukrainiečių kalbai ir jos atmainoms, pabrėžiant esminį kalbos vaidmenį formuojant tautinį identitetą, atsparumą ir vienybę. Vasario 20-ąją vakarinis renginys „Українською, будь ласка“ („Ukrainietiškai, prašau“) suteikė prasmingą galimybę prisiliesti prie ukrainietiško paveldo. Po interaktyvaus tinklaveikos renginio vyko „Širdžių šviesos“ flešmobas, skirtas plataus masto karo Ukrainoje metinėms: jo dalyviai žibintuvėliais suformavo unikalią ukrainietišką raidę „Ї“ ir Taikos balandį. Vėliau ukrainietiškos muzikos sesijoje dalyviai buvo kviečiami kartu dainuoti populiariausias ukrainietiškas dainas, o „Atviras mikrofonas“ suteikė galimybę kiekvienam pasirodyti ar pasidalinti asmeninėmis istorijomis. „Šiuo renginiu siekėme ypač įkvėpti Ukrainos bendruomenę, tarptautinius studentus ir visus, norinčius prisidėti prie kalbinės bei kultūrinės įvairovės puoselėjimo“, – pažymi viena iš renginio organizatorių, VDU Mariupolio valstybinio universiteto centro Kaune darbuotoja Kateryna Horiunova.

Vasario 21-ąją Tarptautinei gimtosios kalbos dienai buvo skirtos ir kalbų paskaitos VDU Užsienio kalbų institute. Pasak UKI direktorės dr. Teresės Ringailienės, tos dienos kalbų paskaitose buvo aptariamos regioninės, socialinės kalbų atmainos, pavyzdžiui, vokiškai kalbančių šalių skirtumai, taip pat translingvizmas ir kitos temos. O ir visų kitų dalykų paskaitose VDU dėstytojams Gimtosios kalbos dienos proga buvo siūloma prabilti savo gimtąja tarme.

Tą pačią dieną VDU mokslo ir studijų centre buvo surengtas žaidimas, prie kurio prisijungti buvo pakviesti visi Europos universitetų aljanso „Transform4Europe“, kuriam priklauso ir VDU, nariai. Žaidimo metu studentai ir jų poros pristatė savo kalbas monologu, pokalbiu ar trumpu pasirodymu, o dalyviai turėjo atspėti ar atpažinti pristatomas kalbas. Organizatoriai žadėjo ne tik smagų laiko praleidimą visiems dalyviams, bet ir prizus nugalėtojams.

Baigiamasis renginys – svečio iš Dzūkijos Roko Kašėtos koncertas ir „Atviras mikrofonas“ – vyko vasario 21-osios vakare VDU teatre. Sparčiai populiarėjančio atlikėjo Roko Kašėtos kūryboje dzūkų tarme susipina dainuojamoji poezija, dzūkų folkloras ir kiti populiarūs muzikos žanrai.Po koncerto ant scenos pasirodyti galėjo visi norintys pristatyti savo kūrybą arba atskleisti savo talentus gimtąja ar kita tarme.

„Su slemo, sakytinio žodžio poezija, įvairiais skaitymais kauniečiai yra gerai pažįstami, tačiau šįkart viskas buvo kiek kitaip – VDU Teatro scena atiteko tiems, kurie žengė į ją pristatyti savo originalią kūrybą arba atskleisti skaitymo talentus gimtąja, o galbūt itin mylima tarme ar šneka“, – sakė viena iš festivalio „Kauno literatūros savaitė“ sumanytojų, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Humanitarinių mokslų fakulteto dekanė doc. dr. Rūta Eidukevičienė.

Publika pasirodymus vertino plojimais, o nugalėtojai buvo apdovanoti prizais. Renginys buvo nemokamas ir atviras visuomenei.

Šis renginys buvo dalis renginių ciklo, skirto VDU prezidentavimo metams Europos universitetų aljanse „Transform4Europe“.