„VDU Sporto Mokslo Klinika“: inovatyvios žinios ir gerosios praktikos

249

Balandžio 18 d. Vytauto Didžiojo universiteto Prezidento Valdo Adamkaus Sporto centre vykusiame sporto trenerių forume „VDU sporto mokslo klinika“ susibūrė sporto srities profesionalai – VDU Švietimo akademijos dėstytojai, Švietimo ir mokslo ministerijos atstovai, sporto, treneriai, profesionalūs sportininkai, Kauno „Žalgirio“ krepšinio klubo atstovai, sporto studijų studentai. Sporto trenerių forumas pritraukė beveik šimtą susidomėjusių dalyvių. Susirinkę treneriai iš visos Lietuvos turėjo galimybę išgirsti Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkus, kurie dalinosi naujausiais mokslo atradimais, aukšto meistriškumo treneriai pristatė inovatyvius sprendimus praktikoje. Organizatorių teigimu, šis renginys unikalaus formato, kadangi pirmiausiai visi dalyviai buvo pakviesti išgirsti naujausias mokslines žinias, o antroje dalyje galėjo išbandyti net keturias praktines veiklas.

VDU, siekdamas perteikti inovatyvias, naujausiomis moksliniais tyrimais, įrodymais bei metodais grįstas žinias, jau kelis metus kviečia rinktis bakalauro studijas: VDU Sporto studijas (Trenerių rengimas) bei Mokomojo dalyko pedagogika: Fizinis ir sveikatos ugdymas (Sporto pedagogų rengimas). Taip pat visi norintys kviečiami tęsti studijas ir Magistrantūros – Fizinio ugdymo ir Sporto studijų programoje, o norintys gilinti savo žinias mokslinėje veikloje – laukiami Doktorantūros studijose. Be to, universitetas šiais metais visus siekiančius pradėti ar pagilinti aukšto sportinio meistriškumo ar asmeninio trenerio kompetencijas kvietė studijuoti Trenerių kursuose. Taigi VDU jau kelerius metus nuosekliai vysto visą Sporto trenerių ir sporto pedagogų rengimo sistemą. Konferencija „VDU Sporto Mokslo Klinika“ – tai dar viena proga suburti sporto trenerių bendruomenę ir pasidalinti aktualiausiomis mokslinėmis ir praktinėmis žiniomis.

Šiuolaikinių trenerių iššūkiai ir inovacijos sportininkų rengime

VDU Sporto studijų programos vadovė doc. dr. Aušra Lisinskienė Sporto trenerių forumo atidarymo metu pasveikino susirinkusią trenerių bendruomenę, pasidžiaugdama jų darbu ir dideliu indėliu į vaikų, jaunimo, aukšto meistriškumo sportininkų ugdymą ir rengimą, bei noru tobulėti, mokytis. Kadangi šis renginys organizuojamas jau kelis metus, galime teigti, kad: „VDU organizuojamas Sporto trenerių forumas yra svarbus visos Lietuvos trenerių bendruomenei, nes leidžia jai susiburti vienoje vietoje. Jau tradicija tapęs tokio pobūdžio renginys sudaro puikias sąlygas kelti trenerių kompetencijas į gerokai  aukštesnį lygmenį. Sporto treneriai turi galimybę ne tik mokytis iš geriausių sporto mokslininkų ir praktikų, išgirsti naujausias sporto mokslo žinias ir metodikas, bet ir susitikti su kolegomis, kitais treneriais, keistis žiniomis ir idėjomis, o tai leidžia „auginti“ ir stiprinti visą sporto trenerių bendruomenę“.

Sporto trenerių forumas buvo atidarytas diskusija „Kaip keičiasi treniruotės koncepcija, kokio Trenerio reikia Lietuvai ir kas naujo trenerių rengime?“. Joje dalyvavo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovė Inga Gerulskienė, VDU Švietimo akademijos dėstytojai, Sporto studijų bakalauro studijų programos vadovė docentė dr. Aušra Lisinskienė, profesorius dr. Rūtenis Paulauskas, fizinio ugdymo mokytojas ekspertas ir neformalaus ugdymo treneris Gintaras Daugėla, Sostinės krepšinio mokyklos vadovas Mindaugas Noreika. Diskusijos metu buvo aptartos svarbiausios tendencijos ir iššūkiai, su kuriais susiduria šiuolaikiniai sporto treneriai, akcentuota mokymosi ir tobulėjimo svarba, aptartas koreguojamas ir naujai tvirtinamas Sporto įstatymas.

Renginyje buvo pristatyti įvairūs pranešimais, pristatantys aktualiausias, mokslu pagrįstas žinias ir praktikas sporto trenerių ir sportininkų rengime. Kauno „Žalgirio“ krepšinio klubo atstovai – vadovas Paulius Jankūnas, Žalgirtio sistemos atstovai doc. dr. Gintautas Cibulskas, Jaunimo programos vadovas Gediminas Navickas, bei buvęs „Žalgirio“ komandos krepšininkas, o šiandien „Kauno Žalgirio“ futbolo klubo prezidentas Mantas Kalnietis dalijosi savo įžvalgomis ir patirtimi apie trenerio kaip vadovo ir lyderio vaidmenį ir akcentavo, jog profesionalios sporto komandos ieško trenerių profesionalų, motyvuotų ir aukščiausio lygio kompetencijomis pasižyminčių asmenybių. VDU profesorius dr. Albertas Skurvydas pristatė naujausius mokslinius tyrimus ir rekomendacijas aukščiausio meistriškumo sportininkų rengime savo pranešimo „Kokių klaidų nedarykim, besirengiant Paryžiaus Olimpinės žaidynėms? Ką siūlo mokslas?“ metu. Profesorius pateikė 10 moskliniais tyrimais grįstų įrodymų, kaip reikėtų tinkamai pasiruošti Olimpinėms –žaidynėms.

VDU Švietimo akademijos dėstytojas, profesorius dr. Rūtenis Paulauskas supažindino su aktualiais moksliniais tyrimais ir pažangiomis praktikomis, skirtomis efektyviam sportiniam rengimui intervalinių treniruočių metu. Jis pademonstravo inovatyvią metodiką, kurią taiko savo moksliniuose tyrimuose ir praktikoje. Atletinio rengimo treneris, VDU Sporto studijų programos dėstytojas ir VDU trenerių kursų lektorius dr. Evaldas Kandratavičius aptarė fizinio rengimo 3.0 versiją ir jos pranašumus sportinio ugdymo procese. O sporto psichologė Aistė Žemaitytė pristatė motyvacinės architektūros principus ir metodus, padedančius sportininkams išlaikyti aukštą veiklos lygį varžybinio periodo metu.

Antroje forumo dalyje susirinkusios auditorijos laukė net keturios praktinės-treniruočių sesijos. Sporto psichologė Aistė Žemaitytė kvietė susipažinti su psichologinė terapijos metodais („mindfullness“, meditacija, kvėpavimu) ir reguliacinėmis technikomis skaitmeniniu pavidalu bei jų praktiniu taikymu. VDU lektorius, atletinio rengimo treneris dr. Evaldas Kandratavičius dalinosi savo praktinėmis žiniomis sesijoje – „Atletinis rengimas individualiose sporto šakose“. O Kauno „Žalgirio“ krepšinio akademijos fizinio rengimo treneris, VDU Sporto studijų programos dėstytojas Algirdas Stuknys antrino kolegai, kviesdamas į praktinę sesiją visus, besidominčius atletiniu rengimu komandinėse sporto šakose. Galiausiai pasaulio kikboso čempionas Sergejus Maslabojevas dalyviams pademonstravo pratimus, naudingus atletinio rengimo procese, ugdant kovos menų sportininkus. Renginio organizatoriai džiaugėsi aktyviu dalyvių įsitraukimu bei tikisi ir ateityje sporto ir sportinio ugdymo bendruomenei pasiūlyti aktualius mokymus ir renginius, pristatančius naujausias mokslu grįstas sportinio ir fizinio ugdymo tendencijas ir inovacijas. Visus norinčius kviečiame aktyviai dalyvauti VDU organizuojamuose sporto renginiuose, o taip pat rinktis VDU Sporto studijas ar VDU Trenerių kursus.

Renginio organizatoriai: Vytauto Didžiojo universitetas. Partneriai: Švietimo mokslo ir sporto ministerija, Kauno „Žalgirio“ krepšinio klubas.