VDU patvirtino negalios politikos dokumentą

817

Paskutiniame 2020–2021 m. m.  Vytauto Didžiojo universiteto Senato posėdyje, kuris vyko birželio 23 d., buvo pristatytas ir patvirtintas „Įtraukių galimybių universiteto“ VDU negalios politikos dokumentas. Jis parengtas remiantis  Jungtinių Tautų  Neįgaliųjų Teisių Konvencija, kitų šalių negalios politikos dokumentų praktika, taip pat ilgamete universiteto patirtimi,  bei darbo su neįgaliaisiais tradicija – jų įtrauktimi į aukštąjį mokslą, įgyvendinant „VDU neįgaliesiems draugiško universiteto idėją“ bei atsižvelgiant į universiteto 2021–2027 m. strateginio veiklos plano tikslus.

Šis universitetinio lygmens dokumentas orientuotas į studijų bei darbo prieinamumo didinimą, tinkamai pritaikant studijų ir darbo sąlygas asmenims su negalia tapus VDU bendruomenės nariu. Juo siekiama užtikrinti tvarų veiksmų planą negalios srityje, orientuotą į universiteto studentus ir darbuotojus, siekiant pagerinti asmenų su negalia galimybes įgyti aukštąjį išsilavinimą, įsidarbinti aukštojo mokslo institucijose bei užtikrinti jiems prieinamas studijų ar darbo sąlygas.

„VDU, patvirtindamas Negalios politikos dokumentą, žengė reikšmingą žingsnį žmogaus teisių ir lygių galimybių užtikrinimo link. VDU pratęsė nuo pat Universiteto atkūrimo pradėtą atviro negalią turintiems žmonėms universiteto kryptį ir įsipareigojo užtikrinti lygybės ir nediskriminavimo kultūrą universiteto bendruomenėje. Įtraukios galimybės reiškia, kad siekiama tinkamai pritaikyti studijų ir darbo sąlygas negalią turintiems studentams ir darbuotojams studijuoti ir dirbti drauge su visais.  Be to, skatinami iš individualių poreikių ir aspiracijų kylantys laisvi ir įvairūs asmens pasirinkimai. Neabejotina, kad Negalios politika yra reikšminga Artes Liberales studijų Vytauto Didžiojo universitete dalis“, – teigė VDU profesorius, Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių komiteto vicepirmininkas Jonas Ruškus.

VDU negalios politikos dokumentas buvo ruošiamas nuo 2020 m. gruodžio mėnesio, į jo rengimo procesą įtraukiant negalią turinčius VDU darbuotojus, studentus ir absolventus bei nevyriausybines organizacijas, kurios vienija, atstovauja ar dirba su įvairias negalias turinčiais asmenimis.

„VDU jau daugybę metų dirba su asmenimis turinčiais negalią, tačiau iki šiol neturėjo tai apibrėžiančio dokumento, tad ruošiant jį itin svarbus buvo ne tik galutinis rezultatas, bet ir pats rengimo procesas. Be galo smagu, kad kartu su darbo grupe rengdami dokumentą turėjome galimybę išanalizuoti ne tik Lietuvos, bet ir užsienio universitetų praktikas šiuo klausimu. Analizes darėme ne tik skaitydami įvairius dokumentus, bet ir bendraudami su VDU absolventėmis, kurios dirba Jungtinės Karalystės universitetuose, kuriančiuose sistemingą ir įtraukią negalios politiką. Kiekvieno VDU bendruomenės nario ir  nevyriausybinių organizacijų, prisidėjusių prie šio dokumento rengimo, įžvalgos ir patirtys be galo vertingos, nes ilgametis VDU siekis didinti studijų ir darbo sąlygų prieinamumą asmenims su negalia pagaliau turi ir tai apibrėžiantį dokumentą“, – pasakojo VDU koordinatorė negalios reikalams M. Janušauskaitė.

VDU Komunikacijos prorektorė doc. dr. Vilma Bijeikienė tikisi, kad šis VDU negalios politikos dokumentas atkreips ir visuomenės susidomėjimą asmenų su negalia įtraukties klausimais.

„Naujasis VDU negalios politikos dokumentas įtvirtina mūsų bendruomenės pasiryžimą kurti įtraukias galimybes ir tinkamas sąlygas visiems studijuojantiems bei dirbantiems universitete. Jis glaudžiai atliepia VDU strategijoje deklaruojamą darnios įvairovės siekį ir taps svarbiu atspirties tašku, padedančiu stiprinti visos bendruomenės emocinės gerovės ir užtikrintumo jauseną. Taip pat šis dokumentas atspindi mūsų sistemingą bendradarbiavimą su organizacijomis, atstovaujančiomis asmenis su negalia. Tikime, kad dokumente deklaruojamas žmogaus teisėmis grįstas požiūris į negalią, turės teigiamos įtakos didinant ir plačiosios visuomenės sąmoningumą šiuo klausimu“, – teigė VDU Komunikacijos prorektorė doc. dr. Vilma Bijeikienė.

Dėkojame visai VDU bendruomenei ir visiems, kurie dalyvavo apklausose, analizėse, dalinosi savo žiniomis, patirtimi bei įžvalgomis, kurios prisidėjo prie VDU negalios politikos dokumento atsiradimo.

Su VDU negalios politikos „Įtraukių galimybių universitetas“ dokumento turiniu galima susipažinti čia. Visas negalios politikos dokumentas bus paviešintas 2021–2022 m. m. pradžioje lietuvių bei anglų kalbomis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus