VDU parengė mokytojų kvalifikacijos kėlimo programą lytiškumo ugdymui

702

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Sociologijos katedros mokslininkai parengė mokytojų kvalifikacijos kėlimo programą, skirtą sveikatos, lytiškumo ugdymui ir rengimui šeimai. Tai atnaujinta programa, kurią mokslininkai parengė remdamiesi naujausiais tyrimais ir Jungtinių Tautų rekomendacijomis.

Naujoji programa „Lytiškumas ir šeimos šiuolaikiniame pasaulyje: įvairovė ir jos iššūkiai“ yra skirta mokytojams, kurie dirba arba ruošiasi dirbti ir taikyti Švietimo ir mokslo ministerijos programą „Sveikatos, lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai“.

Programos rengėjų teigimu, vienas svarbiausių jos tikslų yra užtikrinti, kad vaikus ir paauglius pasiekianti informacija apie lytiškumą, seksualumą būtų atitinkanti jų amžių, lytį ir socialinę tikrovę, atlieptų laikmetį ir būtų grįsta mokslinėmis žiniomis. Todėl mokytojus ketinama supažindinti su lyčių, seksualumo ir šeimų sampratų įvairove, jos formavimosi pagrindais ir socialinėmis pasekmėmis.

„Lytiškumo, seksualumo ir šeimų įvairovė yra šiuolaikinės visuomenės tikrovė, kurią būtina aptarti ir pažinti jau mokykloje. Mokslinių tyrimų duomenys rodo, kad šių temų ignoravimas veda link įvairių visuomenės grupių marginalizavimo, socialinės atskirties didinimo. Ši programa supažindina su lytiškumo, seksualumo ir šeimų įvairovės problematika, kviečia be išankstinių stereotipų pažvelgti į vis dar dažnai tabu Lietuvoje esančias temas, pateikia interaktyvias užduotis ir rekomendacijas, kaip apie tai kalbėtis su moksleiviais“, – paaiškina viena iš programos rengėjų, VDU Sociologijos katedros vedėja prof. Milda Ališauskienė.

Programą iš viso sudaro 80 valandų susitikimų, konsultacijų ir individualaus darbo. Tarp pagrindinių temų, su kuriomis bus supažindinti mokytojai – lyčių biologiniai ir sociologiniai paaiškinimai, seksualumas, seksualinio švietimo svarba, lyčių ir gimstamumo politika Lietuvoje, šeimyninio gyvenimo kaita per pastaruosius šimtmečius, religijų įtaka lyčių ir šeimos supratimui. Programą parengė VDU mokslininkai prof. Artūras Tereškinas, prof. Aušra Maslauskaitė, prof. Milda Ališauskienė ir kiti.

„Ši programa remiasi naujausių sociologijos, demografijos, antropologijos, psichologijos ir seksologijos tyrimų duomenimis. Visi šie tyrimai rodo, kad atviras kalbėjimas apie lytiškumą ir seksualinę sveikatą gali sumažinti tiek fizinės, tiek seksualinės, tiek emocinės prievartos lygį visuomenėje“, – teigia prof. A. Tereškinas.

Programą Lietuvos mokytojams rekomenduoja Jungtinių Tautų konvencijos dėl visų formų diskriminacijos moterims panaikinimo (CEDAW) komiteto pirmininkė prof. Dalia Leinartė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.