Iki trijų akademinių valandų trukmės užsiėmimuose VDU dėstytojai dalinsis savo žiniomis bei patirtimi. Šie seminarai – tai puiki galimybė įgyti žinių, užmegzti ryšius, kurie pravers tiek profesinėje, tiek ir asmeninėje veikloje.
VDU mokyklų atstovams siūlo daugiau nei 30 seminarų skirtingomis temomis, iš kurių kiekvienas galės atrasti sau aktualų ir tinkamą. Registruojantis rekomenduojama rinktis savo srities arba bendrojo ugdymo seminarą. Svarbu atkreipti dėmesį, kad vienu laiku vyks keli skirtingų sričių seminarai. Mokyklų atstovai visos dienos metu gali dalyvauti trijuose seminaruose pasirenkant po vieną atskirai iš vykstančių nuo 9 val., nuo 12 val. ir nuo 15 val.
Kiekvienam dalyviui bus išduodami pažymėjimai. Seminarai yra nemokami.
Apie prisijungimą prie virtualių seminarų mokytojai bus informuojami likus 3–4 dienoms iki renginio registracijos anketoje nurodytu elektroniniu paštu.
Biotechnologija ir jos taikymas: nuo įmonių iki mokyklų
Lektorius: Dr. Paulius Ruzgys
Laikas: nuo 9 val.
Trukmė: 3 ak. val.
Seminare susipažinsime su biotechnologijų taikymu įmonėse ir kokios galimybės tai taikyti mokyklose, ypatingą dėmesį skiriant genų pernašai ir baltymų ekspresijai. Praktinės seminaro dalies metu naudosime nemokamus metabolinių kelių analizavimo įrankius bei susiesime juos su genų raiška. Seminare aptarsime realius biotechnologijų taikymo pavyzdžius versle ir švietimo sistemoje. Kviečiame visus norinčius įgyti praktinių įgūdžių ir žinių šioje sparčiai besivystančioje srityje.
Ekstremalios situacijos: kaip pasirengti ir išlikti saugiems
Lektorius: Dr. Gabrielius E. Klimenka
Laikas: nuo 9 val.
Trukmė: 3 ak. val.
Prasidėjus ekstremaliai situacijai, mūsų pasirengimas yra vienas iš svarbiausių faktorių nulemiančių išlikimo galimybes. Rengiantis ekstremalioms situacijoms svarbu susidaryti žinių ir įgūdžių įgijimo planą, tad pasirengimas turi vykti tikslingai. Seminaro metu dalyviai sužinos, kokių įgūdžių ir žinių reikia norint tinkamai pasirengti ekstremalioms situacijoms. Bus suteikti praktiniai patarimai, kaip pasirengti individualaus pasiruošimo planą bei galimybės ugdytis žinias ir įgūdžius.
Frankofonijos pasaulis: Kanados istoriniai, kultūriniai ir kalbiniai kontekstai
Lektorė: Prof. dr. Aurelija Leonavičienė
Laikas: nuo 9 val.
Trukmė: 3 ak. val.
Seminaro metu bus aptartas istorinis ir kultūrinis prancūzakalbės Kanados visuomenės gyvenimas, kultūrinis ir socialinis savitumas, kalbinio identiteto formavimasis ir kanadiečių prancūzų kalbos ypatumai. Taip pat nemažai dėmesio bus skiriama indėnų kalbų įtakos Kanados prancūzų kalbai, aptarimui ir kanadiečių pastangoms įtvirtinti prancūzų kalbą viešajame gyvenime.
Individualių ir grupinių karjeros konsultacijų reikšmė ir svarba
Lektorė: Karjeros konsultantė Daiva Pugevičienė
Laikas: nuo 9 val.
Trukmė: 2 ak. val.
Seminaras skirtas karjeros specialistams. Seminaro metu supažindinsime su individualių ir grupinių karjeros konsultacijų svarba, nauda bei skirtumais. Seminaro metu bus akcentuojama, kaip svarbu pasirinkti tinkamą konsultavimo formatą atsižvelgiant į asmeninius tikslus, situaciją ir lūkesčius.
VIETŲ NEBĖRA. Interaktyvi pamoka – atrask savo dvaro kūrimo meną
Lektorės: Botanikos sodo specialistės Indrė Liubamirskaitė ir Karina Rinkutė
Laikas: nuo 9 val.
Trukmė: 2 ak. val.
Interaktyvi pamoka kviečia dalyvius į kūrybingą ir įtraukiančią patirtį, kurioje jie galės kurti savo dvaro projektą. Naudodamiesi lengvai suprantamomis modeliavimo priemonėmis, dalyviai išmoks, kaip sukurti unikalią lauko erdvę. Ši edukacija suteikia galimybę susipažinti su architektūros pagrindais ir išreikšti kūrybiškumą, taip pat skatina bendradarbiavimą ir diskusijas grupėje.
Latvių kalba: skaitymas, rašymas, vertimas
Lektorė: Dr. Kristina Vaisvalavičienė
Laikas: nuo 9 val.
Trukmė: 3 ak. val.
Seminare trumpai supažindinama su latvių kalbos gramatikos sistema, fonetika ir rašyba. Pristatomi ryškiausi latvių ir lietuvių kalbų panašumai ir skirtumai. Klausytojai susipažins ir praktiškai išbandys įvairius latvių kalbos mokymosi ir mokymo resursus, žodynus, literatūros ir tautosakos tekstų duomenų bazes. Įgytas žinias išbandys versdami latviškų tekstų pavyzdžius į lietuvių kalbą.
Miško pedagogika
Lektorė: Dr. Jolanta Stankevičiūtė
Laikas: nuo 9 val.
Trukmė: 3 ak. val.
Miško pedagogika ugdo pagarbų, holistinį ir viešojo intereso aspektą miškų tvarumo srityje. Miško pedagogikos veiklose naudojami lauko ir patyriminiai darbo metodai teikia moksleiviams tiesioginių tarpdisciplininių žinių patirtis, stiprina teigiamą emocinį požiūrį į gamtą, ugdo kūrybiškumą, bendradarbiavimą, kritinį mąstymą ir problemų sprendimą. Seminare bus aptariami bendrieji miško pedagogikos metodiniai-didaktiniai aspektai, pateikiami edukacinių temų kūrimo bei pamokų organizavimo pavyzdžiai 4–7 kl. moksleiviams.
VIETŲ NEBĖRA. Mokytojo vaidmuo integruojant DI į įtraukųjį ugdymą
Lektorius: Augustinas Balaišis
Laikas: nuo 9 val.
Trukmė: 2 ak. val.
Kaip mokytojai gali efektyviai įtraukti dirbtinio intelekto (DI) technologijas į ugdymo procesą, siekiant sukurti įtraukią ir personalizuotą mokymosi aplinką. Aptarsime, kaip DI gali padėti pritaikyti mokymo metodus individualiems mokinių poreikiams, skatinti jų įsitraukimą ir pagerinti mokymosi rezultatus. Taip pat bus aptariami mokytojo vaidmens pokyčiai sparčiai kintančių technologijų amžiuje. Kaip išlaikyti pusiausvyrą tarp technologijų naudojimo ir žmogiškojo ryšio su mokiniais.
VIETŲ NEBĖRA. Nuo ABC iki D...I. DI pagalba mokytojui
Lektorė: Vaida Misevičiūtė
Laikas: nuo 9 val.
Trukmė: 3 ak. val.
„Neleisti vaiko prie technologijų – tas pats, kas vietoj mašinos naudoti vežimą“ (Landsbergienė, 2022). Seminaro metu bus apžvelgiami DI įrankiai, padedantys mokytojui taupyti laiką, kurti interaktyvias užduotis jas diferencijuojant pagal moksleivio poreikius. Seminaras praktinis, stengiantis atliepti mokytojo poreikius kasdienės pamokos metu.
Pasaulinė apskaita ir mokesčių valdymas: iššūkiai ir galimybės
Lektorė: Doc. dr. Erika Besusparienė
Laikas: nuo 9 val.
Trukmė: 3 ak. val.
Seminare bus aptariami apskaitos skirtumai tarp šalių ir jų harmonizavimo procesai, suteikiant praktinių pavyzdžių, kaip šie skirtumai veikia tarptautinį verslą. Taip pat bus pristatoma kaip nemokamai pasisemti žinių apie tarptautinę apskaitą ir mokesčius per įvairias platformas. Seminare bus analizuojamos mokesčių slėpimo prevencijos priemonės pasaulyje, pateikdami konkrečius praktinius pavyzdžius. Taip pat bus atliekamos praktinės užduotys, kurios padės geriau įsisavinti šias temas.
Politinio raštingumo ugdymas: mokinių kompetencijų formavimas saugumo klausimais
Lektorius: Doc. dr. Mindaugas Norkevičius
Laikas: nuo 9 val.
Trukmė: 3 ak. val.
Seminare mokytojai gilinsis į politinio raštingumo ugdymą, siekiant formuoti mokinių kompetencijas saugumo klausimais. Bus aptariami pagrindiniai saugumo konceptai, aktualūs iššūkiai bei praktiniai metodai, padedantys integruoti šias temas į ugdymo procesą. Seminaro metu dalyviai įgis žinių ir įrankių, kaip skatinti mokinių kritinį mąstymą, atsparumą dezinformacijai bei supratimą apie globalius ir vietinius saugumo aspektus.
Šiandien jau kitaip nei vakar: naujausi matematikos didaktikos tyrimų radiniai
Lektorė: Dokt. Monika Grigaliūnienė
Laikas: nuo 9 val.
Trukmė: 2 ak. val.
Seminaro metu aptarsime, kaip yra suprantamas sėkmingas matematikos mokymas šių dienų kontekste. Susipažinsime su matematikos didaktikos tyrimų sritimis ir jų svarbiausiais radiniais. Svarstysime, kuo remiantis yra formuluojami siūlymai keisti įprastus mokymo metodus ir kaip prasmingai atnaujinti nusistovėjusias mokymo praktikas.
VIETŲ NEBĖRA. Vandens vieta: žmogus – gamtai, gamta – žmogui
Lektorė: Doc. dr. Inga Adamonytė
Laikas: nuo 9 val.
Trukmė: 3 ak. val.
Seminaro metu kalbėsime apie vandens išteklių naudojimą, jų apsaugos svarbą, potvynius ir sausras, vandens telkiniuose ir dirvožemyje vykstančius procesus, paviršinių vandens telkinių būklės pokyčius klimato kaitos kontekste. Bus trumpai pristatomi mokslo darbai, kurių idėjas galima demonstruoti ir mokiniams.
Baltijos jūros būklė. Ateities perspektyvos
Lektorė: Prof. dr. Laima Česonienė
Laikas: nuo 12 val.
Trukmė: 3 ak. val.
Baltijos jūra patenka į labiausiai užterštų jūrų penketuką. Baltijos jūros būklė yra bloga, pagal daugelį rodiklių ji yra blogėjanti arba nesikeičianti, nepaisant pasiekimų mažinant jūros taršą maistinėmis medžiagomis (azotu ir fosforu) iš viso baseino, žemės ūkyje gausiai naudotais pesticidais DDT ir kt. Per pastarąjį šimtmetį žmonių veikla tapo aktyvesnė – žemės ūkio intensyvinimas, nuotekų išleidimas ir pakrančių plėtra – ženkliai padidino maistinių medžiagų išsiplovimą į aplinką. Eutrofikacija yra pagrindinė Baltijos jūros problema. Kokia žmonių veikla daro didžiausią neigiamą įtaką? Ką mes galime padaryti dėl Baltijos jūros būklės pagerėjimo?
Seminaro metu vyks viktorina.
VIETŲ NEBĖRA. Biblija kaip literatūros šedevras
Lektorius: Kun. dr. Algirdas Akelaitis
Laikas: nuo 12 val.
Trukmė: 3 ak. val.
Nors daugeliui žmonių pasaulyje Biblija yra Šventasis Raštas – tikėjimo knyga – drauge ji yra ir literatūros šedevras. Todėl šį tekstą verta analizuoti ne tik tikybos, bet ir literatūros pamokose, ugdant mokinių gebėjimą skaityti, suprasti ir grožėtis senąja žmonijos literatūra. Seminare bus nagrinėjama biblinių tekstų skaitymo problematika, analizuojami konkretūs tekstai.
Biotechnologijų iššūkiai žmogaus orumui
Lektorius: Prof. dr. Andrius Narbekovas
Laikas: nuo 12 val.
Trukmė: 3 ak. val.
Seminare bus kalbama apie žmogaus orumą ir kaip šiuolaikinės biotechnologijos (taikomos pagalbiniame apvaisinime, eutanazijoje, surogatinėje motinystėje ir kt. ) dera su žmogaus orumu.
VIETŲ NEBĖRA. Europos Sąjungos temos mokyklose: kaip įdomiai mokyti apie Europą?
Lektorė: Kauno Europe Direct centro vadovė Diana Lukoševičiūtė-Burneikienė
Laikas: nuo 12 val.
Trukmė: 2 ak. val.
Seminare bus pristatyti informaciniai šaltiniai, mokymo priemonės ir metodai, kurie įgalins ES temų ir prioritetų įjungimą į mokymo procesą padaryti įdomesnį, interaktyvesnį ir patrauklesnį moksleiviams. Bus supažindinta su leidinių apie ES užsisakymo galimybėmis bei organizacijų, dirbančių tikslinėse ES informavimo srityse ir galinčių praturtinti mokymą(-si) apie ES, veiklomis.
Išvykimo krepšys: komplektacija pagal atnaujintas civilinės saugos rekomendacijas
Lektorius: Dr. Gabrielius E. Klimenka
Laikas: nuo 12 val.
Trukmė: 3 ak. val.
Dalis visuomenės vis dar neturi sukomplektuotų išvykimo krepšių. To priežastys yra įvairios: nuo mito, kad jis skirtas karui iki neaiškumo, kam skirti išvykimo krepšio elementai. Seminaro metu bus aptartas naujausias Lt72.lt pateikiamas rekomendacinis išvykimo krepšio turinio sąrašas, išsamiai išnagrinėta elementų paskirtis ir panaudojimo galimybės, aptartos komplektavimo problemos bei praktiniai patarimai, kaip pasidaryti, kad išvykimo krepšys būtų reali pagalba ekstremalios situacijos metu.
VIETŲ NEBĖRA. Language analysis with available technologies (seminaras vyks anglų kalba)
Lektorė: Vaida Misevičiūtė
Laikas: nuo 12 val.
Trukmė: 2 ak. val.
The seminar is exploring English language analysis that can be performed in an English classroom to help teachers understand student language level. The measures help teachers differentiate learning and understand students’ needs better. The measurements include student‘s vocabulary size, lexical density, pronunciation and fluency, and CERF level identification. During the seminar teachers will practically try the tools to analyze their written and spoken language samples.
Minerologija visuomeninio ugdymo pamokose: pažinkime paslaptingą mineralų pasaulį ir žemės raidos istoriją
Lektoriai: Dainius Kulbickas, doc. Linas Jašinauskas
Laikas: nuo 12 val.
Trukmė: 3 ak. val.
Seminare bus kalbama apie mineralus, jų susidarymą, cheminę sudėtį, struktūras, fizikines savybes. Pristatoma, kaip šios mokslo žinios gali padėti besimokančiuosius įtraukti į tiriamąsias veiklas, Žemės istorijos pažinimą, apjungti įvairių dalykų žinias, jas pritaikyti nagrinėjant mus supantį pasaulį.
VIETŲ NEBĖRA. Mokinių tėvai mokykloje – misija neįmanoma? Praktiniai patarimai ir metodai, skatinantys bendradarbiavimą.
Lektorė: Doc. dr. Jorūnė Vyšniauskytė-Rimkienė
Laikas: nuo 12 val.
Trukmė: 2 ak. val.
Seminaro metu aptarsime, ką reiškia būti tėvais šiuolaikiniame pasaulyje, kalbėsime, kokie iššūkiai kyla mokytojams ir tėvams komunikuojant tarpusavyje. Diskusijos metu aptarsime gerąsias patirtis bei ieškosime būdų veiksmingai mokytojų ir tėvų komunikacijai.
Politinė filosofija XX amžiaus idėjų verpetuose
Lektorius: Dr. Mantas Antanas Davidavičius
Laikas: nuo 12 val.
Trukmė: 3 ak. val.
Filosofijos bendrojoje programoje gana daug dėmesio yra skiriama žmogaus ir visuomenės santykio analizei bei šį santykį nagrinėjančiai politinei filosofijai. Šis seminaras yra skirtas pagilinti jo dalyvių žinias apie šiuolaikinės politinės filosofijos transformacijas. Jame bus pristatomos pagrindinės politinės filosofijos raidos kryptys ir jų nagrinėjamos problemos, pažvelgsime į filosofinių idėjų sąveikas su pedagogine praktika.
Praktiniai įrankiai ir kūrybiniai metodai bestuburių, stuburinių ir pirmuonių mokymui
Lektorė: Dr. Ingrida Šatkauskienė
Laikas: nuo 12 val.
Trukmė: 3 ak. val.
Seminaras skirtas suteikti biologijos mokytojams praktines priemones ir kūrybinius metodus, skirtus mokyti bestuburių, stuburinių ir pirmuonių įvairovės ir biologijos. Apžvelgsime interaktyvius identifikavimo metodus, skaitmeninius išteklius ir galimas gyvūnų ir pirmuonių praktines veiklas klasėje. Pasidalinsime idėjomis, kurios leistų pagerinti mokymą ir įkvėptų mokinius domėtis gyvūnų biologija ir mikrobiologija.
Skaitmeninė netvarka ir atsakomybė: kaip taisysime sugedusią realybę?
Lektoriai: Prof. Auksė Balčytienė, doc. Ignas Kalpokas, dokt. Patricija Lenčiauskienė
Laikas: nuo 12 val.
Trukmė: 3 ak. val.
Seminaro autoriai mokytojams įtraukiai pristatys tris į medijų raštingumą orientuotos knygos „Artimas tolimas medijų pasaulis: virsmai, ribos ir būdai tai suprasti“ ( https://portalcris.vdu.lt/server/api/core/bitstreams/ccd17cbc-6392-4d49-87bb-278bb7df39c4/content) akcentus: (a) jaunimas kaip skaitmeninio gyvenimo ekspertai, (b) technologinės manipuliacijos ir propagandos instrumentai, (c) skaitmeninė netvarka ir atsparumo principai. Kiekvieno teminio akcento pristatymas vyks pagal iš anksto suplanuotą scenarijų: teorinė įžanga (10 min), pratimas ir jo testavimai mažose grupėse (10 min), grįžtamasis ryšys (10 min). Seminarą užbaigsime patirčių revizija: kaip „dirba“ skaitmeninių negerovių variklis? Kas – žmogus ar „dirbtinis protas“ – užduos gyvenimo toną?
Tvarią ateitį kuria tvarioji inžinerija
Lektorius: Prof. dr. Rolandas Bleizgys
Laikas: nuo 12 val.
Trukmė: 2 ak. val.
Seminare bus akcentuojama inžinerijos svarba kuriant tvarią ateitį. Taip pat bus pateikiami atsakymai, kaip kurti tvarią ateitį socialinėje, aplinkos ir ekonominėje dimensijoje. Bus pateikiamos priemonės ir pavyzdžiai, kaip ir kokiais inžineriniais sprendimais kuriama tvari pažanga žemės ūkyje, nuo kurios priklauso mūsų visų ateities gerovė.
Alternatyvios žemdirbystės sistemos
Lektorė: Doc. dr. Rita Pupalienė
Laikas: nuo 15 val.
Trukmė: 2 ak. val.
Pristatoma žemdirbystės sistemų (ūkininkavimo sistemų) istorija – nuo seniausių iki dabartinių, didelį dėmesį skiriant sistemoms, kurios vadinamos alternatyviomis. Kaip galima išsiauginti augalinio maisto be pesticidų ir mineralinių trąšų, be žemės dirbimo, be žemės? Kas naujo sugalvota pasaulyje šioje srityje?
Etiką galima dėstyti įdomiai: kaip apie pamatines etikos problemas moksleiviams kalbėti suprantamai?
Lektorė: Doc. dr. Augustinas Dainys
Laikas: nuo 15 val.
Trukmė: 1 ak. val.
Etika gali būti analizuojama pirmo ašinio laiko (800-200 metų prieš Kristų) ir antro ašinio laiko (1880-2000 po Kristaus) pjūvių požiūriu. Pirmu ašiniu laiku, kai atsirado Graikų filosofija, buvo išrastas moralės dėsnis ir jam pajungtas gyvenimas, o antru ašiniu, kai atsirado egzistencializmas ir psichoanalizė, gyvenimas buvo išlaisvintas iš griežto moralės dėsnio diktato. Etika taip pat gali būti analizuojama vaiko genezės šeimoje požiūriu, kai vaiko protas, įgūdžiai ir nesąmoningumas formuojami Edipo ar Elektros trikampio požiūriu: tėvelis, mamytė, vaikelis. Šeimoje, darželyje, mokykloje vaikas įvidina moralės normas ir darosi socialus. Ugdant etinį subjektą svarbus suaugusio kaip asmens veido vaidmuo. Vaikas ir jaunuolis turi būti mokomas būti santykyje ir prisiimti už jį atsakomybę. Seminare bus pateikiamos konceptualios schemos kaip paprastai pamokose išdėstyti etikos turinio dalykus.
Individualus pagalbos planas: vertinimo aspektai
Lektorius: Doc. dr. Darius Gerulaitis
Laikas: nuo 15 val.
Trukmė: 1,5 ak. val.
Seminaro metu bus kalbama apie vertinimą, siejant su komandiniu darbu rengiant ir vykdant individualų pagalbos planą mokiniui, turinčiam specialiųjų ugdymosi poreikių. Aptariami naujieji vertinimo metodai (paradigma) ir jų taikymo galimybės siekiant šeimos, paties vaiko įsitraukimo į pagalbos plano realizavimą.
Korupcijos samprata, požymiai ir prevencija švietime
Lektorė: Prof. dr. Edita Gruodytė
Laikas: nuo 15 val.
Trukmė: 1 ak. val.
Seminaras skirtas aptarti, kas yra korupcija švietime, kokios galimos jos pasireiškimo formos, pristatyti Lietuvos teismų praktikos aktualijas, supažindinti su korupcijos prevencijos baziniais dalykais.
Menas šiandien: kaip šiuolaikinis menas pasakoja apie pasaulį
Lektorė: Dr. Daiva Price
Laikas: nuo 15 val.
Trukmė: 1 ak. val.
Šiandienos menas – tai menininkų būdas suprasti, interpretuoti bei kritiškai reflektuoti pasaulį. Šiame seminare nagrinėsime, kaip šiuolaikiniai menininkai pasitelkia įvairias medijas, technologijas ir konceptualius sprendimus, kad perteiktų globalias temas – nuo politikos ir ekologijos iki tapatybės paieškų. Analizuosime konkrečius meno projektus, diskutuosime apie jų reikšmę ir aptarsime, kaip menas gali tapti galingu komunikacijos įrankiu mūsų kasdienybėje.
Mineraliniai elementai augalams: reikšmė, sąveikos ir naujausi tyrimai
Lektorė: Doc. dr. Viktorija Vaštakaitė-Kairienė
Laikas: nuo 15 val.
Trukmė: 2 ak. val.
Seminaro metu bus pristatoma mineralinių elementų reikšmė augalams, mitybos būdai, sąveika su mikroorganizmais. Dėmesys bus skiriamas naujiems moksliniams tyrimams, susijusiems su mineralinių elementų reikšme siekiant užauginti sveiką maistinę produkciją, valdyti kenksmingųjų mikroorganizmų plitimą ir gerinti maistinės produkcijos kokybės išlaikymą po derliaus nuėmimo.
Nuostatų galia mokytojo ir mokinio sąveikoje
Lektorė: Prof. dr. Loreta Bukšnytė-Marmienė
Laikas: nuo 15 val.
Trukmė: 1 ak. val.
Nuostatose atsispindi mūsų vertinimai ir požiūris. Jos veikia mūsų elgesį. Todėl labai svarbu, kad atpažintume nuostatų poveikį mokytojo santykiui su mokiniu, ir kaip mokytojo nuostatos veikia mokinio elgesį. Seminaro metu analizuosime skirtingų nuostatų poveikį sąveikai mokytojas – mokinys.
Bioekonomika: kaip kursime tvarų verslą?
Lektoriai: Rolandas Rakštys, doc. dr. Jolita Greblikaitė
Laikas: nuo 15 val.
Trukmė: 1 ak. val.
Seminare bus kalbama, kuo ypatinga bioekonomika, kodėl ji svarbi Lietuvoje ir kuo ji skiriasi nuo tradicinės. Bus kalbama, kokius naujus bioproduktus siekiama kurti Lietuvoje, siekiant vystyti tvarų ir efektyvų verslą.