VDU Garbės daktaro regalijos įteiktos EKP įkūrėjui Karl-Erik Norrman

460

Rugsėjo 8 d. VDU Didžiojoje auloje (Gimnazijos g. 7) vyko iškilmingas Vytauto Didžiojo universiteto Senato posėdis, kurio metu apdovanoti universiteto bendruomenės nariai, o VDU Garbės daktaro regalijos įteiktos Europos kultūros parlamento (EKP) įkūrėjui ir generaliniam sekretoriui, ambasadoriui Karl-Erik Norrman.

Iškilmingą VDU Senato posėdį pradėjo Komunikacijos prorektorė Vilma Bijeikienė, tardama sveikinimo žodį. Susirinkusiuosius į iškilmingą VDU Senato posėdį taip pat pasveikino jo pirmininkas prof. Ričardas Krikštolaitis. „Šiandien VDU Didžiojoje auloje  VDU Senato posėdžiu pradėsime Europos kultūros parlamento (EKP) sesiją, vyksiančią mūsų universitete, oganizuojamą kartu su „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“. Mūsų universitetui tai didelė garbė surengti tokio lygio renginį Baltijos šalyse. Europos kultūros parlamentas vienija nepriklausomus menininkus, rašytojus, menininkus, muzikantus, istorikus, filosofus, dizainerius, architektus ir kitus kultūros sričių atstovus iš įvairių Europos šalių. Didžiuojamės, jog šiemet prie Europos kultūros parlamento komandos prisijungs ir VDU atstovai – Menų fakulteto dekanė profesorė Jurgita Staniškytė, VDU Muzikos akademijos dėstytojas pianistas Rimantas Vingras bei „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ vadovė Virginija Vitkienė. Šiandien ne tik pagerbsime nusipelniusius universiteto bendruomenės narius, bet ir įteiksime Garbės daktaro regalijas Europos kultūros parlamento (EKP) įkūrėjui ir generaliniam sekretoriui, ambasadoriui Karl-Erik Norrman“, – džiaugėsi prof. dr. R. Krikštolaitis.

Minint Lietuvos universiteto įkūrimo šimtmetį iškilmingo posėdžio metu už ilgametį darbą VDU, mokslinius pasiekimus, aktyvią visuomeninę veiklą ir Universiteto vardo garsinimą sidabro medaliais apdovanoti: prof. Regina Gražulevičienė, dr. Minija Tamošiūnaitė, prof. Mifodijus Sapagovas, prof. Knut Ove Arntzen, Daiva Martinkienė, prof. Vytis Čiubrinskas .

Lietuvos universiteto 100-mečio proginiu medaliai įteikti: lekt. Vitalijai Truskauskaitei, prof. Raimondai Simanaitienei, prof. Vytautui Levandauskui, prof. Ilonai Tamutienei, dr. Simai Rakutienei, prof. Audronei Nugaraitei, prof. Laurui Bieliniui, JE Arkivyskupui Metropolitui Kęstučiui Kėvalui, prelatui prof. Vytautui Steponui Vaičiūnui, Daivai Sabonienei, Irenai Silvai Butkienei, Giedriui Kuprevičiui, Arvydui Žalpiui, Birutei Letukaitei, prof. Reginai Jasiulevičienei, Danutei Vaičiulaitytei Nourse, Daivai Čekanauskas Navarette, Kristinai ir Augustui Alešiūnams.

Pristatydamas Europos kultūros parlamento (EKP) generalinį sekretorių Karl-Erik Norrman, VDU prof. Gintautas Mažeikis akcentavo ilgą, daugiau nei 30 metų trukusią K. E. Normano, kaip diplomato, karjerą, kurios metu jis dirbo Maskvoje, Pekine, Ženevoje ir Romoje, daugiausia užsienio politikos, prekybos derybų, vystomojo bendradarbiavimo, humanitarinių reikalų ir Jungtinių Tautų klausimais.

Prof. dr. Gintautas Mažeikis

„Dirbdamas ambasadoriumi nuo 1989 m. jis buvo paskirtas dirbti švedų generaliniu komisaru Ispanijoje, Sevilijoje, „Expo 92“ renginyje 1992 metais. 1994 m. K. E. Norrman tapo Švedijos Užsienio reikalų ministerijos Kultūros departamento vadovu, 1995 m. – naujos tarybos, skirtos Švedijos populiarinimui užsienyje, vykdomuoju nariu. K. E. Norrman taip pat yra operos solistas (tenoras) ir daugiau nei 30 knygų apie demokratiją, pasaulio demografiją, Vokietiją, Kiniją, Indiją, JT, teatrą, operą, dizainą, maistą ir kitas temas autorius. Jis dalyvauja viešose diskusijose Švedijos, Vokietijos, D. Britanijos, Skandinavijos ir kitų šalių žiniasklaidoje bei tarptautinėse konferencijose. Nuo 2010 m. jis yra kviestinis kultūros diplomatijos dėstytojas Kultūros diplomatijos institute (KDI) Berlyne. Jis taip pat yra tarptautinių tarybų narys, tarp jų – „Place Branding and Public Diplomacy“ (Londonas), KDI (Berlynas), „Vizar architektūros konkursas“ (Sofija), „Music Mind Trust“ (Saseksas), Haraldo Edelstamo žmogaus teisių fondas (Stokholmas), fondas „Love Difference“ (Bjela) ir „Population Matters“ (Londonas)“, – K. E. Norrman pasiekimus apibūdino prof. G. Mažeikis.

Sveikinimo žodį taip pat tarė ir VDU rektorius prof. Juozas Augutis. „Nuoširdžiai džiaugiuosi, kad šiandien visos universiteto bendruomenės vardu galime pasveikinti Europos kultūros parlamento generalinį sekretorių K. E. Norrman už jo svarbų darbą Europos kultūrai ir kultūrinei diplomatijai“, – kalbėjo rektorius.

Atsiimdamas jam įteiktas VDU Garbės daktaro regalijas, K. E. Norrman pasveikino VDU bendruomenę minint Lietuvos universiteto šimtmetį. „Iš visos širdies dėkoju, kad suteikėte man šią galimybę. Esu tikras, kad ateityje ir toliau tęsime šį bendradarbiavimą tarp VDU ir Kultūros diplomatijos instituto Berlyne“, – džiaugėsi ambasadorius, savo kalboje pabrėžęs kultūrinės diplomatijos ir europinių vertybių svarbą.

Karl-Erik Norrman

„Kultūrinė diplomatija tiek mūsų kasdienėje, tiek ir akademinėje kalboje yra gana naujas terminas. Kultūrinė diplomatija apibūdina valstybių gebėjimą skleisti savo kultūrines, politines vertybes, siekiant sustiprinti ryšius, sociokultūrinį bendradarbiavimą ar skatinti nacionalinį interesą. Vienas iš esminių kultūrinės diplomatijos simbolių yra „minkštoji galia“. Šiuo metu Europos Sąjunga kartu su NATO, siekdamos sustabdyti Rusijos karą Ukrainoje, yra pasitelkusios „kietosios galios“ priemones. Tačiau ilgalaikėje perspektyvoje kultūrinė diplomatija ir Europinės vertybės nugalės“, – teigė K. E. Norrman, pabrėždamas, kad šiuo metu turime palaikyti Ukrainos kultūrinį gyvenimą ir šios šalies menininkus, pabėgėlius, organizuoti solidarumo akcijas bei gyrė Lietuvos lyderystę šioje kovoje.

„Jūs laikotės užtikrintos pozicijos dėl Rusijos invazijos į Ukrainą, demonstruojate didžiulį solidarumą. Lietuva – stipri ateities kryptis turistams ir investuotojams. Tai – Europos vertybėms įsipareigojusi šalis. Europos kultūros parlamentas ir buvo įsteigtas siekiant skirti daugiau dėmesio šių vertybių sklaidai ir suteikti globalizacijai žmogiškąjį veidą. Rusijos invazija į Ukrainą mums primena, kodėl Europinės vertybės mums yra svarbios. Apginkime jas kartu“, – kalbėjo Europos kultūros parlamento įkūrėjas ir generalinis sekretorius, ambasadorius K. E. Norrman.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus