VDU atkūrimo 35-mečio proga – tarptautinis forumas

3625 1

„Gyvename nuolatinių pokyčių eroje: keičiasi technologijos, keičiasi visuomenė, keičiasi ir pati universiteto idėja. Nors gyvename nenuspėjamomis sąlygomis, nuolat išgyvename krizes, kurioms spręsti reikalingas tarpdiscipliniškumas, platus išsilavinimas, tačiau vyrauja įsitikinimas, kad klestėjimą ar bent jau ekonominį saugumą užtikrina tik siauros vienos srities studijos. Ką turėtų daryti universitetai: tenkinti trumpalaikius visuomenės poreikius ar tapti vedliais, padedančiais pasiekti pilnavertišką, toliaregišką pažangą?“, – klausia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) rektorius prof. Juozas Augutis, pristatydamas balandžio 26 d. vyksiantį tarptautinį akademinį forumą „Universiteto idėjos transformacija: koks vaidmuo tenka Artes liberales studijoms?“.

Forumas rengiamas minint VDU atkūrimo 35-metį: 1989-ųjų balandžio 26-28 dienomis buvo pradėta realizuoti universiteto atkūrimo idėja. Atkurtasis VDU tapo pirmuoju universitetu Lietuvoje, kuris įdiegė Harvardo universiteto (JAV) modeliu ir Artes liberales (laisvųjų menų) principais paremtą studijų koncepciją: čia akcentuojama studentų laisvė rinktis, susidaryti savo tvarkaraštį ir įgyti platų išsilavinimą, neapsiribojant vien pasirinktos specialybės dalykais. Renginio išvakarėse, balandžio 25-ąją, VDU Didžiojoje salėje (S. Daukanto 28) vyks koncertas, kurio metu pasirodys VDU Kamerinio orkestro ir Muzikos akademijos studentų jungtinis simfoninis orkestras bei VDU akademinis choras „Vivere Cantus“. Koncertas prasidės 17:30 val.

Tarptautiniame forume akademiniai ekspertai, partneriai, sprendimų priėmėjai ir kiti svečiai iš JAV, Honkongo, Taivano ir kitų šalių aptars universiteto idėjos kaitą įvairiais aspektais, tarp jų – ir Artes liberales susidūrimą su biurokratinėmis kliūtimis bei dirbtinio intelekto plėtros reikšmę žmogaus kūrybiškumo, antreprenerystės skatinimui.

Organizatorių teigimu, šiandienos visuomenėje kaip niekad vis svarbesnę vietą turi užimti žmonės, kurie pasižymi ekspertinėmis kelių sričių žiniomis. Susiduriant su milžiniškais informacijos srautais, juos suvaldyti, regis, galima tik sąmoningai pasidavus siaurai specializacijai, tačiau ji istoriškai siejama su industrinės revoliucijos palikimu, o šiandien – visai kiti laikai. Tad lankstus išsilavinimas, asmenybę ugdančios studijos nėra tik marketinginiai šūkiai, tai misija, kurios įgyvendinimu turi rūpėti visiems.

Tarp forumo pranešėjų – tarptautiniu mastu pripažinti menininkai, Masačusetso technologijos instituto (MIT) tyrėjai, VDU vizituojantys profesoriai Nomeda ir Gediminas Urbonai. Jie forume aptars pragmatines fikcijas – nuolat kintančias infrastruktūras, kurios palaiko bendradarbiavimo eksperimentus dizaino, pedagogikos, mokslo ir meninio intelekto srityse.

Nomeda ir Gediminas Urbonai ( fotografas Remigijus Paulauskas)

Pirmojoje plenarinėje forumo diskusijoje bus aptarta aukštojo mokslo studijų įvairovė ir transformacijos. „VDU ir partnerinių universitetų atstovai nagrinės Artes liberales ir kitu aukštojo mokslo studijų modelius: kaip jie yra koreguojami, modifikuojami atsižvelgiant į visuomenės pokyčius, kuriuos iššaukia dirbtinio intelekto pažanga arba geopolitiniai ir gamtiniai iššūkiai“, – diskusijos temą pristato VDU komunikacijos prorektorė doc. dr. Vilma Bijeikienė.

Diskusijoje dalyvaus Honkongo Lingnano universiteto viceprezidentas Shalendra Sharma, JAV Pietų Ilinojaus Carbondale universiteto Laisvųjų menų koledžo dekanas Joddy Murray, Taivano Nacionalinio Čengči universiteto prezidentas Tsai-Yen Li ir kiti diskutantai.

Antrojoje plenarinėje diskusijoje VDU absolventai ir kiti diskutantai nagrinės, kaip Artes liberales išsilavinimas prisideda prie ekspertinių žinių ir profesionalumo plėtros: kaip universitetinės studijos atspindi dabartines socialines, verslo ir kultūrines realijas. Tarp diskutantų – Lietuvos banko valdybos narys Simonas Krėpšta, vienas iš „Rubedos“ įkūrėjų, „MedIT“ klasterio valdybos narys Linas Vaitulevičius, ES nuolatinė atstovė ESBO Rasa Ostrauskaitė, laboratorijos „Medicina practica“ medicinos biotechnologė Miglė Razgūnaitė ir kiti.

Forumo pabaigoje numatoma ryšių užmezgimo sesija tarp VDU, kitų Lietuvos ir tarptautinės akademinės bendruomenės atstovų bei suinteresuotų šalių ir partnerių.

Renginio metu bus teikiamas vertimas į lietuvių kalbą.

Forumo programa

Registracija

Informuojame, kad renginyje gali būti filmuojama ir/ar fotografuojama ir Jūs galite būti matomi renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.

Komentarai

Martyn Tkachuk